Aktualności
Back to School: wracamy do szkoły z książkami We need YA
26.08.2024

Back to School: wracamy do szkoły z książkami We need YA

Przed uczniami z całego kraju ostatnie dni wypoczynku. Już niebawem szkolne ławki wypełnią się młodymi adeptami, poszukującymi odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania, gotowymi zgłębić wiedzę z najróżniejszych przedmiotów. Powrót do szkoły może przynieść wiele emocji, rozpoczynając od wielkiej ekscytacji i radości z zobaczenia swoich przyjaciół, kończąc na niepokoju czy niepewności związanymi z nowymi wyzwaniami. Aby oswoić się ze stresem, przygotowaliśmy zestawienie książek, w których bohaterowie mierzą się z różnymi problemami i kłopotami życia codziennego w szkole.

W ramach powrotu do szkoły przygotowaliśmy dla Was promocję Back To School. Od 19 sierpnia do 5 września w księgarni Wydaje nam się znajdziecie wybrane książki z rabatem –50%. To idealna okazja na zaopatrzenie się w świetne tytuły tuż przed powrotem do ławki szkolnej. A teraz ruszamy z bohaterami naszych książek do szkolnych murów.

 

O czym są nasze książki młodzieżowe?

Literatura młodzieżowa, podobnie jak niełatwy proces dorastania, pełna jest trudnych, niezrozumiałych jeszcze emocji i problemów, które wydają się na ten moment nie do przejścia. Książki o tematyce młodzieżowej w naszym wydawnictwie We need YA oddają głos nastolatkom i pokazują to, z czym się oni zmagają z ich własnej perspektywy. Nie brakuje w nich wątków pierwszych miłości, odnajdywania swojej tożsamości czy zastanawiania się nad  przyszłością. Nie brak w nich także poważniejszej tematyki. Osoby młode mierzą się często z trudnymi sytuacjami. Ich emocjonalność nie jest jeszcze w pełni wykształcona, toteż mogą być zdecydowanie wrażliwsi względem złożonych treści niż dorośli.

Dlatego też bardzo ważne z perspektywy młodego czytelnika jest zawieranie ostrzeżeń dotyczących treści. Trigger warningi (TW) to znajdujące się na początku powieści krótkie informacje o treściach zawartych w książce, które potencjalnie mogą okazać się zbyt trudne dla niektórych czytelników, zmagających się z zespołem stresu pourazowego (PTSD). Bohaterowie powieści młodzieżowych bowiem mogą zmagać się z traumatycznymi przeżyciami takimi jak depresja, żałoba, przemoc, uzależnienia. Obrazowe sceny, które mają najczęściej na celu nakreślić konkretne przeżycia, mogą przypomnieć niektórym czytelnikom o trudnych momentach z ich życia. Dzięki adnotacji na początku mogą sami zdecydować, czy są gotowi na zapoznanie się z tego typu tematyką.

W naszym młodzieżowym wydawnictwie We need YA wydajemy powieści dla młodzieży, które rozczulają i dają dużo rozrywki, ale jednocześnie potrafią w kompleksowy i doskonały sposób zainicjować rozmowę na trudne tematy, z jakimi mierzą się młodzi ludzie. Wspieramy naszych czytelników, a przez wsparcie także mamy na myśli ostrzeżenia o treści. Wszystkie książki, o których opowiemy Wam w artykule, opatrzone zostały także informacją o trigger warningach (TW), przed jakimi warto uprzedzić. Zobaczcie, jakie książki ze szkołą jako istotnym elementem w tle dla Was mamy.

Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole, Sonora Reyes

TW: homofobia, rasizm, myśli samobójcze.

Nasze szkolne zestawienie zaczynamy od książki, która o tym miejscu wspomina nawet w swoim tytule. I nic dziwnego, Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole zabiera czytelnika w podróż do nowej, bogatej i ekskluzywnej placówki, w której poznajemy naszą nieustraszoną bohaterkę, Yamilet. Szesnastoletnia dziewczyna stoi przed niełatwym wydarzeniem. Ma niebawem przyjść do nowej szkoły, nie do końca będąc świadoma, z jakimi wyzwaniami będzie się tam mierzyć. Młoda Meksykanka nie tylko mierzy się z poczuciem odmienności w związku ze swoją tożsamością etniczną, ale także ze swoją orientacją seksualną. Przed Yamilet stoi wielki dylemat. Czy zdoła żyć w zgodzie z samą sobą w miejscu przesiąkniętym religią, czy może będzie musiała ukryć fakt, że jest lesbijką?

Osoba autorska stworzyła historię, przez którą czytelnicy przepływają, przepełnieni zachwytami. To szczera, wrażliwa, empatyczna i bardzo autentyczna proza, która pozwala wszystkim utożsamiającym się z Yamilet czytelnikom odnaleźć dużą dawkę komfortu. Reyes w szalenie ciekawy sposób eksploruje również motyw szkolny. Dzięki zestawieniu kontrastującej katolickiej szkoły z dziarskim i bezkompromisowym sposobem myślenia naszej głównej bohaterki, poza dużą dawką rozrywki można odnaleźć tu również wiele ciekawych przemyśleń na temat religii czy queerowości. Czy szkoła, która ma z reguły być bezpiecznym miejscem, okaże się dla Yamilet wspierająca?

Cały mój gniew, Sabaa Tahir

TW: uzależnienie od narkotyków i alkoholu, przemoc fizyczna, islamofobia, sugestie dotyczące przemocy na tle seksualnym, konflikty z prawem, śmierć.

Z pewnością znacie autorkę tej książki, Sabę Tahir, z jej doskonałej i wciągającej serii fantasy A z popiołów zrodzi się ogień, ale czy wiedzieliście, że wydała także powieść dla młodzieży? Nagrodzona prestiżową National Book Award książka pt. Cały mój gniew opowiada historię dwójki przyjaciół, którzy mierzą się z bezlitosnymi trudami dorastania i stratą bliskiej osoby. Sal i Noor razem dorastali, wychowali się ze sobą i bezsprzecznie oddaliby za siebie życie. Kiedy umiera matka Sala, chłopak pozostaje ze wszystkim sam – jego ojciec topi smutki w alkoholu, a biznes mamy podupada. Gdy sytuacja wymknie się spod kontroli, czy przyjaciele będą potrafili okazać sobie wsparcie? Jaka jest tak naprawdę cena przyjaźni?

Sabaa Tahir wzbogaca historię dwójki nastolatków poprzez pokazywanie perspektywy ich rodziców, prosto z Pakistanu XX wieku. Tworzy w ten sposób wartościową, przejmującą, lecz koniec końców pokrzepiającą opowieść o miłości, stracie i przebaczeniu. W książce nie brakuje także wątku szkolnego. Nasi bohaterowie zmagają się z gigantyczną presją związaną z udowadnianiem swojej wartości i dążeniem do lepszej przyszłości. Sal i Noor są już w ostatniej klasie liceum, więc odnajdziecie tu wątek zastanawiania się nad wyborem studiów i wszystkich związanych z tym niedogodności. Poznajcie autorkę znaną z doskonałej serii fantasy w zupełnie nowej odsłonie i dajcie się zachwycić tej historii.

 

Wszystkiego, co najlepsze, Mason Deaver

TW: transfobia, homofobia, ataki paniki, depresja, zaburzenia lękowe, misgendering.

Gdy powieść pt. Wszystkiego, co najlepsze trafiła na rynek wydawniczy, przez wielu krytyków określana było jako przełomowa. Jako jedna z pierwszych pozycji w polskim świecie wydawniczym poruszała temat niebinarności i za sprawą brawurowego tłumaczenia Artura Łukszy opowiadała o niej językiem neutralnym. Zachwyty są jak najbardziej zasłużone, bowiem jest to szczera, głęboko romantyczna i przejmująca opowieść o odkrywaniu swojej tożsamości. W powieści poznajemy Ben, osobę niebinarną, która po ujawnieniu się przed swoimi rodzicami spotyka się z ich ostracyzmem. Po nieuchronnym wyrzuceniu z domu jest zmuszone odnowić kontakt ze swoją dawno niewidzianą siostrą Hannah. W obliczu trudnych wydarzeń zaburzenia lękowe przybierają na sile. Ben jednak stara się zaadaptować do nowej rzeczywistości – czy jeno się uda?

Mason Deaver, osoba autorska książki, pisze o sytuacji Ben z pełnią szczerej empatii. Poprzez wprowadzenie do powieści postaci Nathana, nowego przyjaciela Ben, pokazuje, że nawet najtrudniejsze sytuacje mogą zostać pokonane, gdy ma się obok siebie wsparcie. Nie brak tu także motywu szkoły. Nasi bohaterowie mierzą się z ostatnią klasą liceum, a Ben przez ten newralgiczny czas pragnie przejść niezauważone i nie wspominać o swojej tożsamości. Czy otwarcie się przed sobą pomoże jeno odzyskać zaufanie do otaczającego go świata?

Klub pogromców Luisa Ortegi, Sonora Reyes

TW: znęcanie się nad słabszymi, stygmatyzacja kobiet, przemoc seksualna, gwałt.

Sonora Reyes, osoba autorska Przewodnika lesbijki po katolickiej szkole, powróciło w świetnym stylu z kolejną zachwycającą powieścią. Klub pogromców Luisa Ortegi opowiada historię Ariany, wycofanej dziewczyny, dostrzeżonej przez najpopularniejszego chłopaka w szkole, Luisa. Kiedy jednak dochodzi między nimi do zbliżenia, Ariana jest przekonana, że chociaż nie powiedziała nie, na pewno nie powiedziała tak. Krótko po traumatycznym wydarzeniu w liceum rozpoczyna się spirala plotek i niedomówień. Gdy dziewczyna jest bliska stracenia nadziei, otrzymuje liścik od osoby, która miała podobne przeżycia. Czy wystarczy jej odwagi na walkę o sprawiedliwość?

Reyes w kunsztowny i pełen szacunku sposób snuje opowieść o sile wspólnoty w opozycji do skąpanego w poczuciu bezkarności chłopaka. Historia Ariany udowadnia, że wsparcie jest kluczowe w kontekście sytuacji, które pozornie mogą zdawać się nie do pokonania. Choć szkoła może okazać się w wielu przypadkach miejscem, w którym na próżno szukać empatii ze strony rówieśników, można w tym morzu niezrozumienia odnaleźć jednostki, dzięki którym przychodzenie tam co dnia będzie zdecydowanie milsze. Osoba autorska nie rysuje szkoły w samych najciemniejszych barwach. Opisuje wspierających nauczycieli, pokazuje, jak wspaniałą rolę w procesie zdrowienia może pełnić przyjaźń, a także możemy zdradzić, że wybierzecie się razem z naszymi bohaterkami na bal…

 

Powrót do szkoły to zawsze bardzo emocjonalne przeżycie. Mamy wielką nadzieję, że nasze propozycje pozwolą Wam oswoić się z nowym rokiem szkolnym poprzez odkrycie historii naszych bohaterów. Do 5 września w ramach naszej akcji Back To School znajdziecie wszystkie opisane w artykule powieści z rabatem –50%. Mamy także w zanadrzu zdecydowanie więcej ciekawych tytułów w promocji. A tymczasem, życzymy Wam samych sukcesów w nowym roku szkolnym! Podbijajcie świat nauki, a gdy tylko będziecie potrzebowali odpoczynku z książką – wydaje nam się, że mamy w zanadrzu sporo dobrych tytułów.

 

Przeczytaj także:
Back to School: literacki plan lekcji
Otwórz umysł na lekturę: książki dla Twojego mózgu
Nasze książki jako Ery Taylor Swift