Aktualności
Seria skandynawska nie zwalnia tempa
04.01.2020

Seria skandynawska nie zwalnia tempa

Wznowiona w ubiegłym roku „Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich” rozrasta się.

 

Już w lutym w księgarniach pojawi się „Życie Sus” autorstwa duńskiego pisarza Jonasa T. Bengts­sona. To współczesna opowieść o rodzinie, zemście, współczuciu i pięknie.

 

Dziewiętnastoletnia Sus jest już w zasadzie doro­sła i sama radzi sobie w życiu, ale wiele osób nadal bierze ją za dziecko. Prawie jakby czas zatrzymał się dla niej i dla jej rodziny – zwłaszcza że brat leży w szpitalu z kawałkiem szrapnela przesuwającego się w mózgu, a przerażają­cy ojciec siedzi w więzieniu za zamordowanie ich matki. Wkrótce jednak życie zacznie się na nowo i gdy bramy wię­zienia się otworzą, Sus będzie gotowa do starcia z potworem.

 

Z kolei w kwietniu pre­mierę będzie miała „Blizna” Auður Avy Ólafsdóttir. To zaskakujący, pełen błyskotli­wego humoru obraz człowieka w kryzysie. Jonas Ebeneser zbliża się do pięćdziesiątki, jest po rozwodzie, wyremontował już pięć kuchni, położył kafelki w siedmiu łazienkach, ale nie potrafi ułożyć sobie życia. Postanowił więc ułożyć sobie śmierć. Pakuje do walizki wiertarkę i wyjeżdża do niewielkiego Hotelu Silence gdzieś w kraju jeszcze niedawno ogarniętym wojną.