Aktualności
Nominacje w plebiscycie LubimyCzytać.pl 2023
07.02.2024

Nominacje w plebiscycie LubimyCzytać.pl 2023

Głosowanie w najważniejszym plebiscycie czytelników na Książkę, Ekranizację oraz Twórcę Roku 2023 właśnie się rozpoczęło. To moment, kiedy to czytelnicy internetowi mają niepowtarzalną szansę wpłynąć na wybór spośród 130 nominowanych książek, autorów zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Plebiscyt obejmuje aż 15 różnych kategorii
i z ogromną przyjemnością informujemy, że Grupa Wydawnictwa Poznańskiego znalazła się wśród nominowanych aż 9 razy. Oto one:

KATEGORIA: Kryminał, sensacja/ thriller

Remigiusz Mróz "Langer"Remigiusz Mróz „Langer”

Piotr Langer nie wymaga opisu.
Piotra Langera nie trzeba nikomu przedstawiać.
Nie trzeba go przedstawiać też Ninie Pokorze, którą poznaje na bankiecie swojej nowej fundacji. Kobieta piękna, dobrze ubrana, idealna by… stać się nową ofiarą. Jest w niej jednak coś takiego, co sprawia, że Langer zaczyna się otwierać…
I po raz pierwszy ktoś poznaje historię o tym, jak rodzi się zło…

Izabela Janiszewska „Ludzie z mgły”

Izabela Janiszewska "Ludzie z mgły"Kiedy dziewiętnastoletnia Alicja Jarosz znika w mglisty poranek, na mieszkańców Sinic pada strach. Potęguje go świadomość, że nie jest pierwszą nastolatką, która weszła w unoszącą się nad łąkami biel i przepadła bez śladu. Co stało się
z dziewczyną? I czy wróci, skoro inni przed nią zaginęli bez wieści? Niepokój narasta, gdy dwa miesiące później z mlecznych oparów wyłania się mężczyzna. Nie wie, kim jest, skąd się tam wziął ani dlaczego ma przy sobie naszyjnik Alicji. Śledczy muszą przedrzeć się przez gąszcz kłamstw, lokalnych legend oraz mrok własnych grzechów. Czy odważą się wkroczyć we mgłę, gdzie zaczyna się tajemnica dusząca mieszkańców podlaskich Sinic? I czy prawda, której szukają, nie okaże się zbyt wstrząsająca? Izabela Janiszewska wciąga czytelnika w głąb przyprawiającej o dreszcze intrygi.

KATEGORIA: Debiut

Weronika Mathia "Żar"Weronika Mathia „Żar”

Weronika Mathia wkracza w świat literatury kryminalnej z historią, która na długo zostanie w Twojej pamięci! W malowniczym miejscu przeszłość odbija się złowrogim echem. Gdy trudne pytania doczekają się odpowiedzi, może się okazać, że wiedza jest przekleństwem. I nic nie ukoi bólu po zderzeniu ze wstrząsającą prawdą. Upalne lato. Z nieba leje się żar. Tego dnia, gdy Lena wyznaje miłość Rafałowi, on popełnia samobójstwo. Ponad dwadzieścia lat później podobny dramat przeżywa jej syn. Jego dziewczyna odbiera sobie życie, a on znika bez śladu. O opuszczonym domu, w którym doszło do tych tragedii, mówi się, że jest nawiedzony. Jednak zło ma tu zdecydowanie ludzką postać. Lena Potocka szuka syna. Aspirant Jakub Zommer – mordercy siostrzenicy. Oboje będą musieli zmierzyć się z traumami
i przerażającymi sekretami dotyczącymi bliskich im osób.

KATEGORIA: Literatura piękna

Douglas Stuart „Młody Mungo”

Dwóch młodych mężczyzn i uczucie, które nigdy nie powinno się narodzić – Douglas Stuart, autor głośnego, nagrodzonego Bookerem „Shuggiego Baina”, powraca z nową znakomitą powieścią. Douglas Stuart "Młody Mungo"
Protestant Mungo i katolik James dorastają na jednym z robotniczych osiedli Glasgow, w świecie zdominowanym przez przemoc, alkoholizm i uliczne walki gangów. Powinni być śmiertelnymi wrogami, jednak wbrew przeciwnościom losu zaprzyjaźniają się, a z czasem zakochują. Swoją miłość muszą starannie ukrywać przed światem, zwłaszcza przed starszym bratem Munga, szefem jednego z gangów. Mungo i James marzą o wyrwaniu się z szarego, brutalnego świata,
w którym nie ma dla nich – ani dla ich uczuć – miejsca.
„Młody Mungo” to porywająca i czuła opowieść o dorastaniu, więzach rodzinnych, znaczeniu męskości i skali przemocy, z jaką spotykają się ci, których społeczeństwo nazywa odmieńcami. To także historia ryzyka wiążącego się z kochaniem kogoś za bardzo i na przekór wszystkiemu.

KATEGORIA: Autobiografia/biografia/wspomnienia

Alan Rickman „Prawdziwie, do szaleństwa. Dzienniki”

Alan Rickman – jeden z najpopularniejszych aktorów swojego pokolenia, niestrudzony działacz polityczny, zapalony podróżnik, oddany przyjaciel.

Alan Rickman "Prawdziwie, do szaleństwa. Dzienniki"Podbił serca  milionów widzów na całym świecie rolami w takich filmach jak Szklana pułapka, Rozważna i romantyczna czy Harry Potter. Kunszt Rickmana nie ograniczał się do występów na scenie i na ekranie. Aktor równie znakomicie władał piórem, był błyskotliwym, spostrzegawczym i dowcipnym obserwatorem. W Dziennikach, które obejmują okres od 1993 do 2015 roku, zabiera nas na plany filmowe i za teatralne kulisy, opisuje swoją warsztatową kuchnię, dzieli się anegdotami, zabawnymi historiami i emocjami, w które obfituje praca aktora. Pisze szczerze i otwarcie o swoim życiu zawodowym i prywatnym, o podróżach, pasjach, przyjaźniach. Lektura tej książki to jak słuchanie Rickmana rozmawiającego z bliskim przyjacielem. Przedmowę do Dzienników napisała Emma Thompson – wieloletnia przyjaciółka aktora.

KATEGORIA: Literatura obyczajowa, romans

Carley Fortune „Każde kolejne lato”

Carley Fortune "Każde kolejne lato"

Sześć lat, aby się zakochać. Jedna chwila, aby wszystko legło w gruzach.
Dwa dni, by to naprawić. Dla Persephone Fraser i Sama Florka przez sześć lat wakacje były takie same. Błogie dni nad jeziorem, praca w rodzinnej restauracji
i czas z książkami. Tych dwoje każdego lata było nierozłącznych. Nikogo więc nie dziwiło, że ich przyjaźń przerodziła się w miłość – taką, która zdarza się tylko raz w życiu. I choć Percy nie wyobrażała sobie życia bez Sama, przewrotny los rozłączył ich na lata. Niespodziewana konieczność ponownego przyjazdu do Barry’s Bay oznacza spotkanie z Samem. Powrót nad jezioro, letnie słońce i obecność przyjaciela przywołują wspomnienia i sprawiają, że głęboko skrywane uczucia na nowo odżywają. Czy Percy i Sam będą w stanie stawić czoła decyzjom podjętym przed laty? Czy ich miłość jest dość silna, by przezwyciężyć błędy młodości? Wszystko wyjaśni się w jeden weekend nad jeziorem.

KATEGORIA: Literatura młodzieżowa

Paulina Hendel "Cmentarz osobliwości"Paulina Hendel „Cmentarz osobliwości”

Maximus Opoka jest zwykłym kurierem kasty i nic nie wskazuje na to, aby jego życie miało ulec poprawie. Co więcej, sprowadza na siebie dodatkowe kłopoty, kiedy postanawia okraść swojego szefa. Uciekając przed konsekwencjami swych czynów, spotyka tajemniczego mężczyznę, który twierdzi, że Max jest spadkobiercą pewnego dworku. Chłopak bez wahania przyjmuje spadek, w którym widzi rozwiązanie wszystkich swoich problemów. Gdy Max dociera na teren posiadłości, okazuje się, że stał się właścicielem nie tylko ogromnego domu, w którym zamieszkuje służba, ale również innego tajemniczego przybytku — cmentarza osobliwości. Cmentarz zamieszkują potworne dusze, a zadaniem Maxa jest dopilnowanie, aby bramy cmentarza pozostały zamknięte dla jednej i drugiej strony świata. Gdy na teren cmentarza włamują się ciekawscy studenci, a jeden z nich ginie, wszystko jeszcze bardziej się komplikuje. Kto został pogrzebany na cmentarzu i dlaczego? Czym są tajemnicze pakty, których treści nikt nie potrafi odnaleźć?

Benjamin Alire Sáenz „Arystoteles i Dante przepadają w toni życia”

Benjamin Alire Saenz "Arystoteles i Dante przepadają w toni życia" Jest to sequel dla książki „Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata” tom 2. W Polsce książka ukazuje się na fali ogromnego zainteresowania pierwszą częścią. Benjamin Alire Sáenz, zdecydował się na powrót do tej historii, ponieważ czuł, że  nie udało mu się jej opowiedzieć za pierwszym razem tak, jak tego chciał. Dlatego też powstał sequel, w którym relacja tytułowych bohaterów jest pogłębiona, ich uczucia lepiej opisane, a sama fabuła skupia się na kilku niespodziewanych zwrotach akcji. Przede wszystkim Ari praktycznie przez cały czas chodzenia do liceum nie chciał być widoczny. Ukrywał swoją tożsamość, stronił od znajomości i przyjaźni. Był cichy i niewidzialny i nie planował tego nie zmieniać. Zakładał, że ostatni rok szkoły będzie wyglądał tak samo, a być może nawet będzie trwał w tym stanie przez całe swoje życie. Jednak coś się w nim zmieniło i to w nieodwracalny sposób. Sprawiła to miłość do Dantego.

KATEGORIA: Literatura dziecięca

Aneta Jadowska „Dyniowy demon”

Aneta Jadowska "Franek i Finka"Aneta Jadowska zaprasza do krainy magii – w cyrkowym świecie przeżyjesz przygody, jakich się nie spodziewasz! Koty emanują dziwną magią – nic nowego, ludzie już dawno zaakceptowali, że te stworzenia rządzą światem. Zresztą nie mieli innego wyjścia. Ale duchy, demony i dynie w lipcu? Nie tak Franek i Finka wyobrażali sobie Halloween. To i tak pikuś przy tym, jakie straszne niespodzianki skrywa miasteczko wiecznego Halloween. Może Sylwester Żuczek, do niedawna największy wróg Baltazara, ma rację, że to nie przypadek, że wszystkie dziwne przygody dzieją się akurat wtedy, kiedy w pobliżu są Franek i Finka? Jedno jest pewne – psia jego mać, nuda nie jest pisana Baltazarowi Bączkowi i jego wnukom.

 

 

Jeśli mieliście przyjemność zanurzyć się w którąś z książek nominowanych do plebiscytu LubimyCzytać.pl, to mamy dla Was specjalną prośbę. Wasze czytelnicze doświadczenie jest niezwykle cenne, dlatego zachęcamy Was serdecznie do wzięcia udziału w głosowaniu. Wasze głosy pomogą wyłonić zwycięzców
w wielu kategoriach, a autorzy docenią Wasze wsparcie. Możecie głosować do 29 lutego! Dziękujemy z góry za Waszą aktywność i pasję do czytania!

ZAGŁOSUJ!