Aktualności
Jak czytać Chyłkę? Poradnik dla początkujących
15.09.2021

Jak czytać Chyłkę? Poradnik dla początkujących

Rok 2015 zapisał się w pamięci z kilku istotnych powodów. To właśnie wtedy w Warszawie otworzono wyczekiwaną drugą linię metra, „Ida” zdobyła Oscara w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”, a na rynku wydawniczym pojawiła się Kasacja – książka otwierająca serię z Chyłką. Z biegiem lat cykl zdążył się powiększyć do czternastu pozycji, a Remigiusz Mróz stał się jednym z najpopularniejszych autorów. Jeśli jednak do tej pory żaden z jego kryminałów nie wpadł Ci w ręce, to bez obaw – chętnie podpowiemy, jak i w jakiej kolejności czytać Chyłkę.

Jak czytać Chyłkę: szybka ściąga z kolejności tytułów:

kasacja pierwsza część serii z Chyłką Remigiusza MrozaTom 1 – Kasacja

Przywołana już Kasacja to pierwszy tom serii, a tym samym pierwsze spotkanie z postacią Joanny Chyłki. Jak się szybko przekonasz, pełna brawury prawniczka jest jedną z tych osób, z którymi nie warto zadzierać, czy to na gruncie zawodowym, czy prywatnym. Dzięki uporowi i zaciętości nie potrafi się poddawać, co sprawia, że chwyta się spraw beznadziejnych – w tym wypadku obrony klienta, który został oskarżony o zabójstwo. Brzmi banalnie? Zanim doszło do wykrycia zbrodni, podejrzany przez dziesięć dni przebywał z ciałami ofiar w mieszkaniu. Uwaga – lektura kryminału grozi napadami kompulsywnego czytania serii z Chyłką.

zaginięcie drugi tom serii z Chyłką Remigiusza MrozaTom 2 – Zaginięcie

Podczas przedstawiania cyklu Remigiusza Mroza nie sposób nie wspomnieć o drugim, jakże istotnym bohaterze książek, a mianowicie o Kordianie Oryńskim – aplikancie, który w kancelarii Żelazny & McVay tworzy z Chyłką zgrany duet (o ile pod pojęciem „zgrany” rozumiemy relację na zasadzie kto się lubi, ten się czubi). W kolejnym tomie para prawników wyrusza w okolicę jeziora Sajenko, gdzie mierzy się z zagadką tajemniczego zniknięcia trzyletniej dziewczynki. Brak śladów włamania, całonocny alarm i zero dodatkowych poszlak – wszystko to sprawia, że podejrzenie zbrodni spada na rodziców. Czy najprostsza odpowiedź jest w tym wypadku także tą najbardziej słuszną?

rewizja trzeci tom serii z Chyłką Remigiusza MrozaTom 3 – Rewizja

Utrata pracy w kancelarii, niebezpieczny nałóg i przygnębiający brak perspektyw – trzeci tom z cyklu o Chyłce nie zaczyna się dla głównej bohaterki zbyt przyjemnie. Udzielane w centrum handlowym niesatysfakcjonujące porady prawne mieszają się z dającą chwilową satysfakcję tequilą. Sposobem na przerwanie monotonii okazuje się sprawa robotnika rumuńskiego pochodzenia, który zgłasza się do Chyłki po pomoc. Mężczyzna rozpaczający po śmierci żony i córki zostaje oskarżony o ich gwałt oraz zabójstwo. Wysoka polisa ubezpieczeniowa zmarłych tylko komplikuje sytuację, bo jak twierdzi prokuratura, stanowi jawny motyw zbrodni.

immunitet czwarty tom serii z Chyłką Remigiusza MrozaTom 4 – Immunitet

Wykroczenie w świecie polityki. Wśród książek o Chyłce Immunitet zajmuje specjalnie miejsce, głównie ze względu na skalę skomplikowania fabuły. W końcu rzadko kiedy czyta się książkę, w której oskarżony o morderstwo jest najmłodszym w historii sędzią Trybunału Konstytucyjnego – zwłaszcza gdy ów podejrzany twierdzi, że ofiara jest mu całkowicie nieznana. Kryminał zwraca na siebie uwagę z jeszcze jednego, ważnego powodu – to właśnie podczas lektury czwartego tomu czytelnik dowie się nieco więcej o zagmatwanej przeszłości głównej bohaterki.

iwigilacja piąty tom serii z Chyłką Remigiusza MrozaTom 5 – Inwigilacja

„Homeland” oglądasz z zapartym tchem? Wątki terrorystyczne w niezrozumiały sposób budzą Twoją ciekawość? Podobnej dawki emocji co w serialu możesz spodziewać się w kolejnej części zmagań Chyłki. Tym razem Remigiusz Mróz na warsztat bierze temat niewygodnie współczesny, stawiając przed książkowymi molami serię trudnych pytań. Jedno z nich zahacza o kwestię naruszenia prywatności, kolejne o granice państwowej kontroli. Inwigilacja to niewątpliwy thriller, w którym nic nie jest takie, jak mogłoby się wydawać.

oskarżenie szósty tom serii z Chyłką Remigiusza MrozaTom 6 – Oskarżenie

Powrót do wydarzeń z przeszłości zawsze stwarza nieprzewidziane komplikacje. Nie inaczej jest i tym razem, kiedy do Joanny Chyłki zgłasza się żona skazanego przed czterema laty działacza Solidarności. Tesarewicz, oskarżony o brutalne zabójstwo czterech chłopców, odsiaduje – zdaniem prokuratury – zasłużony wyrok. I choć prawniczka początkowo ignoruje list wskazujący na jego rzekomą niewinność, sprawa przybiera inny obrót, gdy autorka wiadomości niespodziewanie ginie. Ciekawość Chyłki dodatkowo rozbudza fakt odnalezienia materiału DNA jednej z ofiar na miejscu innego przestępstwa. Jakby tego było mało, ze zbrodnią w niewyjaśniony sposób powiązany jest Kordian, który trafia do aresztu.

testament siódmy tom serii z Chyłką Remigiusza MrozaTom 7 – Testament

Czy spadek może okazać się przekleństwem? W trakcie poznawania historii ginekologa Krantza szybko dowiemy się, że tak, jak najbardziej. Na lekarza, niespodziewanie obdarowanego przez pacjentkę zapuszczoną posiadłością i atrakcyjną działką, czeka jeszcze jedna niespodzianka – znalezienie zwłok zaledwie raz widzianej kobiety. W siódmym tomie cyklu z Chyłką do głosu dochodzą najprostsze ludzkie emocje: chciwość, zazdrość i obłuda, a wszystko to na tle afery o reprywatyzację. Chociaż sprawa wydaje się ciekawa, pani mecenas wcale mogłaby się nią nie zająć, gdyby nie obietnica pomocy Krantza w sprawie Kordiana, zwanego przez prawniczkę Zordonem.

kontratyp ósmy tom serii z Chyłką Remigiusza MrozaTom 8 – Kontratyp

Kolejny z tomów o Chyłce można uznać za ekstremalny nie tylko pod kątem miejsca akcji, ale również z racji tempa jej przebiegu. W Kontratypie Remigiusz Mróz zabiera czytelników w mroźne rejony Annapurny, dziesiątego szczytu Ziemi pod względem wysokości. Przed naszą zuchwałą prawniczką stoi nie lada zadanie – członkini jednej z wypraw na ośmiotysięcznik, odnaleziona na granicy nepalsko-tybetańskiej, zostaje oskarżona o zabójstwo dwójki towarzyszy. Chyłka nie podejmuje się obrony dobrowolnie, do działania zmusza ją tajemniczy oprawca, stojący za porwaniem siostrzenicy bohaterki. Zwroty akcji gwarantowane.

umorzenie dziewiąty tom serii z Chyłką Remigiusza MrozaTom 9 – Umorzenie

Jak dobrze znamy tych, których uważamy za bliskich? I co sprawia, że człowiek podejmuje się czynów, o które nigdy byśmy go nie podejrzewali? To właśnie tego typu pytania nasuwa lektura dziewiątego w kolejności tomu o Chyłce. Umorzenie rozpoczyna się jak typowa powieść obyczajowa – kochające się małżeństwo, dwójka uroczych szkrabów – a przynajmniej do czasu, gdy matka z dziećmi nie zostają zamordowani. Podejrzenie zbrodni pada na męża, który od razu przyznaje się do winy. Wbrew wszelkim faktom obrony oskarżonego podejmuje się Chyłka, wskazująca na mocne alibi mężczyzny. O co więc chodzi w całej tej sprawie?

wyrok dziesiąty tom serii z Chyłką Remigiusza MrozaTom 10 – Wyrok

Dziesiąta, czyli jubileuszowa część cyklu z Chyłką autorstwa Remigiusza Mroza, to uśmiech skierowany w stronę wszystkich tych, którzy już zdążyli zaprzyjaźnić się z Zordonem. W Wyroku to właśnie Kordian, świeżo upieczony mecenas, odgrywa pierwsze skrzypce. Idąc tropem swojej prekursorki, podejmuje się sprawy niemożliwej do wygrania – obrony siedemnastolatka oskarżonego o brutalne morderstwo dwóch znajomych ze szkoły. Na domiar złego w sprawę zamieszany jest Piotr Langer, bohater przyprawiający uważnych czytelników o gęsią skórę. I choć Chyłka stara się pomóc Zordonowi jak może, natłok prywatnych problemów nie ułatwia jej pracy.

ekstradycja jedenasty tom serii z Chyłką Remigiusza MrozaTom 11 – Ekstradycja

Witalij Demczenko wybudza się ze śpiączki po półtora roku. Nie pamięta, żeby zrobił komuś krzywdę, a tym bardziej, żeby w biały dzień zastrzelił trzy osoby. Jedyne, co wie, to to, że ma przekazać Kordianowi wiadomość od Chyłki. Chyłki, która już od dłuższego czasu jest wielką niewiadomą – nikt nie wie, jak się z nią skontaktować, a Zordon, po kilku miesiącach, powoli traci nadzieję, że jest to w ogóle możliwe. Czy jednak słusznie? Czy zagmatwana sprawa potrójnego morderstwa jest w stanie przesłonić prawniczce nawet problemy osobiste? O tym przekonasz się tylko w jeden sposób – sięgając po kolejną książkę z Chyłką.

precedens dwunasty tom serii z Chyłką Remigiusza MrozaTom 12 – Precedens

Na okładce dwunastej książki Remigiusza Mroza o Chyłce widnieje pytanie: „Czy zbrodnia doskonała istnieje?”. Cóż, Alina Karaś nie wyobraża sobie innej odpowiedzi niż twierdząca – aktorka dopuszcza się brutalnego morderstwa, a całe zdarzenie transmituje w mediach społecznościowych. Wydaje się, że jej wina jest przesądzona: śledczy mają nagranie i ślady DNA. Jednakże oskarżona nie przyznaje się do popełnienia przestępstwa, a po pomoc na sali sądowej zgłasza się do Joanny Chyłki. Czy istnieje jakikolwiek kruczek prawny, poświadczający o niewinności gwiazdy? Jedno jest pewne, zakończenie thrillera sprawi, że będziesz zbierać szczękę z podłogi.

afekt trzynasty tom serii z Chyłką Remigiusza MrozaTom 13 – Afekt

Zgodnie z kolejnością książek o Chyłce Afekt plasuje się na trzynastym miejscu. Pechowym? Dla Joanny Chyłki raczej tak – prawniczka zmaga się z jedną z najbardziej wymagających spraw w karierze (a jak doskonale wiemy, poprzednie wcale nie były łatwe). Obrona mężczyzny oskarżonego o pedofilię kosztuje ją sporo nerwów, zwłaszcza gdy okazuje się, że podejrzany jest bratem polityka startującego w wyborach na prezydenta. Rozwiązania zagadki nie ułatwia rozkojarzony Kordian, który mierzy się z problemami z przeszłości.

egzekucja czternasty tom serii z Chyłką Remigiusza MrozaTom 14 – Egzekucja

W czternastym tomie z Chyłką Remigiusz Mróz nie stroni od emocji – niepokój, strach, czułość i namiętność rozkłada na czynniki pierwsze. To właśnie w Egzekucji czytelnicy mogą nieco głębiej wniknąć w psychikę bohaterów, poznać lęki i motywacje Joanny oraz Kordiana. W kryminale, nieco innym od pozostałych z cyklu – głównie ze względu na refleksyjność, a czasem nawet sentymentalność – napięcie jest jednak cały czas odczuwalne, dzięki czemu książka należy do kategorii tych nieodkładalnych.

Zmagania bezkompromisowej prawniczki możesz także śledzić na ekranie. Zanim jednak włączysz serial – a ten doskonale nadaje się na binge-watching – polecamy lekturę specjalnego tekstu o fenomenie losów Chyłki zekranizowanych przez TVN. W telewizyjnej produkcji w tytułową postać wciela się rewelacyjna Magdalena Cielecka, której kroku nie odstępuje znakomity Filip Pławiak, odgrywający rolę Oryńskiego. Cała seria z Chyłką (również ta z serialową okładką) dostępna jest w naszej księgarni internetowej.

Tom 15 – Skazanie

Warszawska prawniczka w piętnastym tomie mierzy się z zupełnie nowym wyzwaniem. Nie tylko zawodowym ale i prywatnym. Za sprawą kobiety, która twierdzi, że ma niepodważalne dowody na zabójstwo swojej córki. Po raz pierwszy Joanna Chyłka w swojej karierze nie będzie bronić, a oskarżać – wcieli się w rolę oskarżyciela subsydiarnego.

 

Tom 16 – Werdykt

Tym razem Joanna Chyłka i Kordian Oryński biorą udział w jednym z najgłośniejszych procesów ostatnich lat, w którym podejmują się obrony kobiety oskarżonej o zabójstwo niemowlaka. Oskarżona nie przyznaje się do winy, twierdząc, że nie pamięta, co się wydarzyło z jej synem. Rusza medialna nagonka, walka z czasem i wpływami w kancelarii.

 

 

 

 

Tom 17 – Zarzut

W Zarzucie prawniczka oraz jej aplikant Kordian muszą obronić księdza przed oskarżeniami, które podzielają tę uwielbianą przez czytelników dwójkę. Dodatkowo w sprawę angażuje się młoda oskarżycielka, zwana w swoim środowisku „Chyłką prokuratury”. Jak poradzą sobie bohaterowie w obliczu takiego wyzwania? Przekonaj się samodzielnie, sięgając po nową powieść Remigiusza Mroza!

 

 

 

 

 

Już teraz skomponuj swój zestaw książek z serią Joanna Chyłka Remigiusza Mroza.

 

 

Chcesz być na bieżąco z nowościami w naszej księgarni? Zależy Tobie na promocjach? Chcesz brać udział w organizowanych przez nas wydarzeniach? Zapisz się do naszego newslettera:

Czujesz, że cykl z Chyłką to coś dla Ciebie? Koniecznie przeczytaj:

Na pełnej Chyłce – jak o swojej najpopularniejszej postaci opowiada sam Remigiusz Mróz;

Premierowy Afekt podbija serca czytelników – jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat jednego z tomów;

Nowości książkowe 2021, które musisz przeczytać – listę polecanych książek z 2021 roku – w razie chwilowego, chyłkowego przesytu. 😉