Aktualności
SKANDYNAWIA DLA OCHŁODY
16.08.2023

SKANDYNAWIA DLA OCHŁODY

Skandynawia przyciąga! Bogata mitologia, wikińskie dziedzictwo, oszałamiające krajobrazy, minimalistyczny design i styl życia – to tylko jedne z wielu czynników, które powodują, że ciągnie nas na północ. Oprócz unikalnej kultury, natury, która koi, a także wysokich miejsc w rankingach najszczęśliwszych narodów świata Skandynawia nie zawodzi i w kwestii książek!

Nasze wydawnicze serce od dawna ciągnie w chłodniejsze rejony. Już w 1956 r. powstała kultowa Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich, którą z dumą i powodzeniem wznowiliśmy w 2018 r. Niech nasza fascynacja skandynawskimi książkami idzie w świat. Zapraszamy Was na tygodniowy rejs z promocją -50% na wszystkie nordyckie tytuły w naszej księgarni!

Skandynawia dla ochłody

5 powodów, dla których warto sięgnąć po literaturę ze Skandynawii

 1. Unikalna kultura

Literatura skandynawska przepełniona jest nawiązaniami do bogatej tradycji kulturowej i mitologii regionu. Opowieści o wikingach, nordyckich bogach i inne elementy folkloru to wisienka na torcie fascynujących książek z Północy.

2. Atmosfera i krajobrazy

Skandynawia słynie z oszałamiających krajobrazów. Góry, jeziora, fiordy, lasy i przybrzeżne tereny zachwycają rokrocznie tysiące podróżników. To idealne miejsce dla miłośników natury, którzy szukają spokoju i odprężenia w malowniczym otoczeniu. Zamiłowanie mieszkańców Północy do spędzenia czasu
w otoczeniu przyrody odzwierciedlone jest w literaturze, która pełna jest harmonii i miłości do matki ziemi.

3. Wyjątkowe postacie

Skandynawskie książki często skupiają się na głębokiej charakteryzacji postaci, która pozwala czytelnikom
i czytelniczkom zrozumieć ich motywacje, pragnienia i dylematy. Pełna głębokiej refleksji nad ludzkimi sprawami nordycka literatura sprawia, że to właśnie w skandynawskich tytułach wiele osób odnajduje cząstkę siebie.

4. Magiczna aura

Skandynawia to autorzy i autorki wyróżniają się wyjątkowym stylem pisania i umiejętnością tworzenia pięknych i poruszających książek. Skandynawski klimat jest surowy i ujmujący, ponieważ bezbłędnie wpływa na emocje osób, które czytają poprzez swoją tajemniczą północną aurę.

5. Inspiracja i odkrywanie nowych kierunków

Literatura z nadbałtyckiego regionu to dla wielu sposób na poznanie nowej kultury, sposobu myślenia
i życia
. Lektura książek ze Skandynawii to inspirujące i otwierające na świat i różnorodność doświadczenie, które pozwala poszerzyć horyzonty.

Od czego zacząć? Trzy książki, które wprowadzą Cię do Skandynawii

Literatura piękna jest Ci bliska? A może Twoim pierwszym czytelniczym wyborem jest literatura faktu? Naszą fascynację Skandynawią odnajdziecie przede wszystkim w fabule, jak i książkach non-fiction naszej grupy wydawniczej.

Gdzie szukać książek o prawdziwie skandynawskim klimacie? Podpowiedź to nasze dwie kultowe serie: Seria podróżnicza oraz Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich, w których znajdziecie całe morze interesujących tytułów.

Jeśli chcecie poczuć nordycki klimat i zakochać się w tej literaturze tak jak my, to polecamy poniższe tytuły:

Niebo w kolorze siarki. Seria Skandynawska. Skandynawia dla ochłody„Niebo w kolorze siarki”

Finlandia, lato 60. XX wieku. Młody chłopak z Helsinek przeżywa lato, to jedno lato, które zmieni jego życie na zawsze. Jego historia splata się z dwójką rodzeństwa z zamożnej rodziny, Stellą i Alexem. Między nim a dziewczyną rodzi się uczucie, które trudne jest do przekroczenia przez bariery klasowe
i społeczne
. To opowieść o miłości, tajemnicach, zdradzie i ludzkich losach, osadzona w tle dynamicznych zmian społecznych końca XX wieku. Kjell Westö stworzył poruszającą historię o ludzkich pasjach i bólach ze zmieniającą się Finlandią w tle.

Blizna. Seria Skandynawska. Skandynawia dla ochłody„Blizna”

Jonas Ebeneser to mężczyzna skryty i pełen wewnętrznych wątpliwości. Po utracie ukochanej osoby jego życie staje w miejscu, a on sam pogrąża się w smutku i samotności. W wyniku pewnych wydarzeń i spotkań, bohater stopniowo, a także nieuchronnie, zaczyna odkrywać nowe oraz głębsze znaczenie życia. Co uzdrowi Jonasa? Dowiecie się z książki! Islandzkie pejzaże, opisy natury, morza oraz północnego, surowego piękna Islandii pomagają przenieść się na tę odległą nordycką wyspę. To właśnie natura pomaga zrozumieć wewnętrzne stany bohaterów, które często odzwierciedlają otaczający ich świat. „Blizna” Auður Avy Ólafsdóttir to subtelna i pełna czarnego humoru opowieść o trudnych momentach
w życiu, która skłania do refleksji.

I cóż, że ze Szwecji.„I cóż, że o Szwecji”

Szwecja to kraj, który przyciąga corocznie wielu osób. Jeśli chcesz poznać prawdziwe oblicze państwa słynącego z cynamonek i IKEI, to Natalia Kołaczek będzie Twoją najlepszą przewodniczką. Przedstawiony przez nią portret Szwecji nie jest wygładzony. Autorka ukazuje ją także w krzywym zwierciadle, obiektywnie pisząc o jej wadach i zaletach. Nie brakuje tutaj także całej palety ciekawostek, które dają obraz bogatej szwedzkiej kultury. To lektura, która zainspiruje Cię do podróży na północ i poznania Szwecji na żywo!

Dania. „Dania. Tu mieszka spokój”

Co przychodzi Ci pierwsze do głowy, kiedy myślisz o Danii? Czy jest to wyjątkowy i ponadczasowy duński design, hygge, a może jeden
z najszczęśliwszych narodów na świecie
? Czym jest smørrebrød? Sylwia Izabela Schab w swojej pasjonującej książce o Danii opisuje ten kraj z wielu stron: poznamy mieszkańców, duńską kuchnię oraz nieznane miejsca. To jest Dania w pigułce i lektura, dzięki której dowiemy się wiele o tym, jak wygląda ten mały, lecz wyjątkowo interesujący kraj po drugiej stronie Bałtyku, posiadający długą historię oraz bogatą kulturę.

 

 

 

Chcesz być na bieżąco z nowościami w naszej księgarni? Zależy Tobie na promocjach? Chcesz brać udział w organizowanych przez nas wydarzeniach? Zapisz się do naszego newslettera: