Aktualności
Trzeci konkurs reporterski rozstrzygnięty!
12.02.2020

Trzeci konkurs reporterski rozstrzygnięty!

21 stycznia 2020 roku w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbyła się uroczysta Gala wręczenia nagrody w III edycji KONKURSU REPORTERSKIEGO organizowanego przez Wydawnictwo Poznańskie. Wydarzeniem towarzyszącym Gali była debata pt. „Czy tematy leżą na ulicy? Porozmawiajmy o współczesnym reportażu” z udziałem członków Jury. 

 

Komisja konkursowa w składzie: Adrian Stachowski, Cezary Łazarewicz, Magdalena Kicińska, Kamil Bałuk i Paulina Surniak wyłoniła czworo finalistów, wśród których znalazły się projekty Marcina Chodunia, Marty Woźniak, Szymona Opryszka i Anity Demianowicz.

Decyzją Jury laureatem III edycji Konkursu został Szymon Opryszek z projektem o roboczym tytule „H20”. Laureat otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 15 tysięcy złotych, a jego reportaż ukaże się w prestiżowej serii reporterskiej Wydawnictwa Poznańskiego. Serdecznie gratulujemy Laureatowi oraz wszystkim wyróżnionym uczestnikom Konkursu. Do zobaczenia w przyszłym roku!

Uzasadnienie werdyktu:

„Nagrodzony projekt Szymona Opryszka daje nadzieję, że pojawi się książka przywracająca do polskiego reportażu perspektywę globalną. Kryzys wodny już dzisiaj jest tematem bardzo ważnym, a w ciągu najbliższych lat stanie się jeszcze bardziej istotny. Woda staje się dobrem ograniczonym, przedmiotem polityki i zarzewiem konfliktów. Co ważne – autor nagrodzonego projektu – deklaruje, że nie interesuje go kreślenie obrazu nieuchronnej katastrofy. Zapowiada próbę poszukiwania rozwiązań. Uznaliśmy, że warto go w tym wesprzeć”.