Aktualności
Czy szkoła może być piekłem?
02.09.2020

Czy szkoła może być piekłem?

Najgłośniej krzyczy serce”, najnowsza powieść Martyny Senator już 2 września!

W swojej nowej powieści Martyna Senator podejmuje kwestie, o których trzeba mówić głośno. Problemy dotyczące prześladowania i przemocy w szkole są realne, a te zawarte w powieści oparte są na prawdziwych historiach.

„Żaden z przechodniów nie reaguje. Jedni uciekają wzrokiem, inni przyspieszają kroku.

(…) Zrozpaczona rozglądam się dookoła. Ludzie rozproszyli się jak spłoszone stado ptaków, które pospiesznie wzbiło się w powietrze. Boże, błagam, niech to się skończy. Po chwili, która zdaje się trwać całe wieki, Hubert odsuwa się od Kacpra i rzuca mi wściekłe spojrzenie. – Widzisz, jak kończą twoi przyjaciele?!”

Zobacz książkę "Najgłośniej krzyczy serce"

„Najgłośniej krzyczy serce”, to książka, która przenosi czytelnika na licealne korytarze pełne młodych, nieugiętych nastolatków. Nina, główna bohaterka, jest cichą dziewczyną, pełną obaw i strachu przed ludźmi. Jej życie w szkole jest koszmarem za sprawą prześladujących ją rówieśników. Z dnia na dzień przetrwanie codzienności staje się coraz trudniejsze, a wsparcie przyjaciół już nie wystarcza. Kacper jest zamkniętym w sobie chłopakiem, który nikogo nie dopuszcza do swojego świata. Na pokaz pewny siebie, swoją przeszłość chowa pod kapturem bluzy, a myśli zagłusza muzyką. Poznanie Niny uczy go otwierania się i mówienia o swoich uczuciach. Z drugiej strony, znajomość ta wplątuje go w problemy przyjaciółki i szkolną przemoc. Mimo bólu i bezsilności, które im towarzyszą, nastolatkowie nie poddają się i rozpoczynają walkę z hejtem i brakiem akceptacji. Wzajemne wsparcie pozwala im stawić czoła szkolnej agresji. Ich wspólna walka owiana jest rodzącym się między nimi uczuciem, którego oboje się boją i nie są pewni.

Lektura „Najgłośniej krzyczy serce” prowadzi do zadania istotnych pytań, które prawdopodobnie na co dzień nie są nurtujące dla większości z nas. Co dzieje się z młodym człowiekiem, kiedy przeciw niemu staje cała szkoła? Co zrobić, kiedy to dorośli bagatelizują sprawę, i nie można szukać pomocy wśród nauczycieli? Jak postąpić, kiedy strach przed rówieśnikami uniemożliwia obronę, każdy krok wydaje się nieodpowiedni, a sprawca czuje się bezkarny?

Powieść  ta jest niezwykle ważna, zwraca bowiem uwagę na problem, jakim jest przemoc w szkole. Pokazuje, że bardzo często jest to kwestia niezauważana i spychana na margines. Uświadamia, że przemoc słowna to również przemoc, która potrafi pozostawiać rany na długie lata.

Premiera książki Najgłośniej krzycy serce już 2 września

„Najgłośniej krzyczy serce” skłania do przemyśleń i wzruszy niejednego czytelnika. To pozycja obowiązkowa zarówno dla samych młodych, przemierzających na co dzień szkolne korytarze, jak i dorosłych, którzy chcą spojrzeć na ten świat oczami nastolatków.