Aktualności
Jak książki wpływają na człowieka?
28.11.2022

Jak książki wpływają na człowieka?

Pobudzają wyobraźnię, wzbogacają słownictwo, relaksują i rozwijają nasze horyzonty. Są zawsze wtedy, gdy tego potrzebujemy. Książki od wieków mają ogromny wpływ na życie człowieka, stając się nieodzowną częścią naszej egzystencji.

O korzyściach związanych z czytaniem różnorodnych lektur mówi się od lat. Co dokładnie daje nam czytanie książek? Po co czytać? I czy z czytaniem danego gatunku literackiego związane są konkretne korzyści? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

4 powody, z których dowiesz się, jaki jest dobroczynny wpływ książek na człowieka

Książki mocno wpływają na nasz stan emocjonalny, pobudzają zmysły i wywołują emocje. Ich dobroczynny wpływ na życie człowieka jest tematem wielu badań i analiz, które każdego roku dostarczają nam nowych informacji.

 

Zobacz cztery główne korzyści wynikające z czytania książek:

  1. Zwiększanie umiejętności językowych – dr Katarzyna Jednoróg z warszawskiego Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, wskazuje, że czytanie książek wpływa na rozwój naszego słownictwa. Dzięki niemu staje się ono bogatsze i bardziej abstrakcyjne. Tym samym czytanie ma duży wpływ na nasze zdolności językowe i sposób opisywania świata.
  2. Książki wzmacniają pamięć krótkotrwałą – fabuła w książkach wymaga od nas skupienia i poznania niezbędnych informacji, aby móc zrozumieć jej sens. Dlatego niezbędne staje się zapamiętywanie szczegółów, bohaterów i relacji między nimi. Dzięki temu stymulujemy naszą pamięć i umiejętność kojarzenia faktów.
  3. Poprawa koncentracji – badania prowadzone przez Uniwersytet Stanford wskazały, że podczas czytania książek ćwiczymy koncentrację, a co za tym idzie, zwiększa się nasza zdolność uczenia i przyswajania informacji. Książki w przeciwieństwie do filmów angażują znacznie mniej bodźców. Mamy przed oczami tylko tekst, co wymaga od nas skupienia i odpowiednich warunków.
  4. Książki redukują stres – dzięki książkom dużo łatwiej możemy poradzić sobie z negatywnymi emocjami i wyzwaniami dnia codziennego. Nawet kilkanaście minut poświęcone na ulubioną lekturę da nam możliwość odcięcia się od rzeczywistości i przeniesienia do zupełnie innego świata.

Co nam daje czytanie książek i konkretnych gatunków literackich?

Według badań prowadzonych na kanadyjskim York University miłośnicy literatury pięknej i obyczajowej cechują się o wiele większą empatią. Przekłada się to na umiejętność radzenia sobie w sytuacjach, w których ważna jest komunikacja, zrozumienie, emocje czy bliskość.

Książki z literatury popularnonaukowej pogłębiają naszą wiedzę i poszerzają zainteresowania. Dzięki nim w stosunkowo krótkim czasie możemy dowiedzieć się wielu rzeczy ze świata nauki i historii. Wiedza w tych książkach przedstawiana jest tutaj w sposób przystępny i intrygujący, co wyzwala w nas ciekawość i chęć odkrywania świata.

Literatura młodzieżowa w sposób niezwykle skuteczny pobudza wyobraźnię. Postapokaliptyczne światy, walka o własne pragnienia czy podróże pełne magii to tylko niektóre zagadnienia, jakie tu znajdziemy. Dzięki temu książki dla młodzieży kształtują pozytywny nawyk czytania, rozbudzają ciekawość i poszerzają zainteresowania.

Kryminał i thriller fascynuje, relaksuje i pobudza naszą kreatywność. Historie, za którymi kryje się wielopłaszczyznowa zagadka, wpływają na zwiększenie umiejętności logicznego myślenia. Thrillery i kryminały wyzwalają emocje, dreszcz adrenaliny, a także zwiększają zasób naszego słownictwa i wiedzy.

Po co czytać książki?

Istnieje wiele powodów, dla których warto czytać książki. Niezależnie od gatunku literackiego mają one zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Książki mogą nas nie tylko edukować, ale przede wszystkim rozwijać na wielu poziomach. To, co jest w nich jednak najwspanialsze, to fakt, że na każdego z nas mogą wpływać inaczej.

Bibliografia:

www.focus.pl/artykul/przezroczyste-drewno-lepsze-niz-plastik-szklo

www.granice.pl/news/jak-czytanie-wplywa-na-mozg-i-czlowieka/4856

www.zdrowy-styl-zycia.pl/czytanie-ksiazek-jak-wplywa-na-czlowieka-i-jego-zdrowie/

 

Spodobał Ci się nasz artykuł? Poniżej znajdziesz więcej ciekawych informacji ze świata książek:

Sprawdź, jak książki rozwijają wyobraźnię człowieka.

Czy wiesz, że dzięki czytaniu książek możesz żyć dwa lata dłużej?

Zobacz również, jakie są zalety czytania książek.

Chcesz być na bieżąco z nowościami w naszej księgarni? Zależy Tobie na promocjach? Chcesz brać udział w organizowanych przez nas wydarzeniach? Zapisz się do naszego newslettera: