Aktualności
Co dają nam książki? TOP 20 zalet czytania
06.09.2022

Co dają nam książki? TOP 20 zalet czytania

Szukasz czegoś, co poprawi jakość twojego życia na wielu płaszczyznach, a dodatkowo jest przyjemne, tanie i łatwo dostępne? Dobra wiadomość – masz to na wyciągnięcie ręki! O czym mowa? Oczywiście o czytaniu! Dlaczego warto czytać książki? Oto 20 powodów.

1. Czytanie utrzyma twój mózg w dobrej kondycji

Chcesz zachować bystrość umysłu do późnej starości? Dla mózgu nie ma nic gorszego niż bierność. Aby pozostać w dobrej kondycji przez lata, musi być aktywny. Czytanie dostarcza nowych bodźców i wyzwań intelektualnych oraz angażuje wiele obszarów mózgu. To świetny sposób na opóźnienie procesów starzenia i profilaktykę demencji.

 

2. Czytanie poprawi ci pamięć

Imiona, nazwy miejsc, szczegóły z życia bohaterów i nadążanie za fabułą – podczas czytania musisz zapamiętać całą masę informacji i przechować ją, gdy odkładasz lekturę na później. To sprawia, że tworzysz nowe połączenia neuronowe, ćwicząc pamięć krótkotrwałą. Książki pobudzają też twoją pamięć długotrwałą – odświeżasz stare wiadomości i wspomnienia.

 

3. Czytanie cię zrelaksuje

Masz dużo na głowie? Setki zadań do odhaczenia sprawiają, że możesz czuć przytłoczenie. Znajdź choć kilkanaście minut dziennie, by poczytać. Lektura oderwie twój umysł od codziennych spraw i odstresuje cię.

 

4. Czytanie sprawi, że mistrzowsko opanujesz zasady językowe

Jak bez wysiłku opanować zasady pisowni? Czytając! Zagłębiając się w lekturze, mimochodem przyswajasz sobie reguły ortograficzne i interpunkcyjne, zwłaszcza jeśli jesteś wzrokowcem.

 

5. Czytanie sprawi, że będziesz lepiej… pisać i mówić

Czytającwzbogacasz swoje słownictwo i poznajesz nowe sposoby na użycie znanych ci słów. Wychwytujesz dobry styl i łatwiej ci później napisać świetny tekst lub zabrać głos i swobodnie formułować myśli.

 

6. Czytanie zrobi z ciebie erudytę

Obojętnie, jakie zagadnienie cię zaciekawiło – na pewno napisano już na ten temat książkę. Lektury to ogromna skarbnica wszelakiej wiedzy. Opracowania naukowe, poradniki, publikacje ekspertów z całego świata są w zasięgu twojej ręki. Wolisz beletrystykę? Z tego typu książek również wyciągniesz sporą dawkę wiedzy o świecie.

 

7. Czytanie zrobi z ciebie wirtuoza konwersacji

Kolejna zaleta czytania książek? Już nigdy więcej nie będziesz zakłopotany niezręczną ciszą podczas rozmowy. Dużo czytasz, więc masz niezliczone tematy do konwersacji. Mole książkowe uwielbiają dzielić się wrażeniami z ich ukochanych lektur i opowiadać, czego się nauczyli.

 

 

8. Czytanie cię zainspiruje

Szukasz pomysłu na siebie? Potrzebujesz zmian w życiu zawodowym albo rozglądasz się za nowym hobby? Sięgnij po książki. Biografie znanych ludzi poszerzą twoje horyzonty i zainspirują cię do zmian we własnym życiu.

 

 

9. Czytanie zagwarantuje ci rozrywkę

Czytanie to doskonała (i tania!) rozrywka, którą możesz się cieszyć o każdej porze dnia i nocy. Urządzenia elektryczne, internet czy specjalne gadżety są zbędne. Wystarczą książka i twoje skupienie nad lekturą.

 

10. Czytanie poprawi twoją koncentrację

Jeśli już o skupieniu mowa, kolejna dobra wiadomość – czytanie poprawi twoją zdolność koncentracji. Na co dzień jesteśmy bombardowani informacjami i zadaniami, a nasze myśli uciekają w przyszłość i przeszłość. Czytanie nauczy cię być tu i teraz.

 

11. Czytanie sprawi, że twoje dziecko będzie się chętnie uczyć

Czytający rodzic to czytające dziecko. Jeśli chcesz, żeby twoja pociecha chętnie się uczyła i zaglądała do książek, sam/sama musisz po nie sięgać. Wszystko w imię zasady: nie martw się, że twoje dziecko cię nie słucha; martw się, że cały czas cię obserwuje. Przyznasz, że to dobry powód czytania książek!

 

12. Czytanie dostarczy ci emocji

Tysiące historii do przeczytania, a w nich cała plejada emocji do przeżycia razem z bohaterami. Wzruszenia, rozbawienie, zaciekawienie, strach, nostalgia – to wszystko czeka na ciebie w książkach!

 

13. Czytanie rozwinie twoją wyobraźnię

Podczas oglądania filmu każdy widz ma tę samą scenę przed oczami. Kiedy czytamy, każdy z nas inaczej wyobraża sobie przebieg akcji i bohaterów. Wyobraźnia działa na pełnych obrotach, pobudzając naszą kreatywność.

 

14. Czytanie zwiększy twoją empatię

Czytasz i poznajesz rzeczywistość z punktu widzenia różnych bohaterów: ich postrzeganie, myśli, motywacje, uczucia. Dzięki temu łatwiej ci zrozumieć innych ludzi w prawdziwym świecie i wczuć się w ich sytuację.

 

15. Czytanie poprawi twoje umiejętności analityczne

Rozwiązując problemy w codziennym życiu, często bazujemy na poprzednich doświadczeniach. Dzięki książkom nie musisz uczyć się tylko na swoich błędach. W trackie śledzenia perypetii ulubionych bohaterów poprawia się twoja zdolność oceny sytuacji i dobrego podejmowania decyzji.

 

16. Czytanie sprawi, że przeżyjesz historie, które nigdy by ci się nie przydarzyły

Książki przeniosą cię do świata, do którego w normalnym życiu nie miałbyś/miałabyś dostępu. Inna epoka historyczna, status materialny, wiek, położenie geograficzne? Lektura stwarza nieograniczone możliwości bycia na chwilę kimś zupełnie innym.

 

17. Czytanie poprawi twój sen

Niebieskie światło z ekranów pobudza i utrudnia zasypianie. Zamiast oglądać telewizję przed snem, przeczytaj kilka stron książki. Taka praktyka uspokoi twoje myśli, zrelaksuje cię i pomoże zasnąć.

 

18. Czytanie zapewni ci zajęcie

Zapaleni czytelnicy nie wiedzą, co to nuda. Kolejka w przychodni, podróż pociągiem czy czekanie na swoją kolej w urzędzie – wyciągasz książkęczas mija szybko i przyjemnie.

 

19. Czytanie spowoduje, że osiągniesz sukces

Wzorujesz się na ludziach sukcesu? Wielu z nich przyznaje, że regularnie oddaje się lekturze. Czytanie poszerza horyzonty, inspiruje i dostarcza wiedzy.

 

20. Czytanie wyróżni cię z tłumu

Ludzie wlepiający wzrok w ekrany telefonów przy każdej możliwej okazji to powszechny widok. Zamiast kolejny raz wyciągać smartfon, sięgnij po książkę. Wyróżnisz się z tłumu i kto wie, może przyciągniesz do siebie tak samo interesujące osoby jak ty!

 

 

Odwiedź nasze pozostałe wpisy:

„Apartament” Izabela Janiszewska – nasza recenzja książki z gatunku thriller

Amerykański vibe – książki o Ameryce

Książki z romansem w tle – sprawdź co warto przeczytać