Aktualności
Jak wybrać idealną książkę dla siebie?
17.04.2023

Jak wybrać idealną książkę dla siebie?

Chcesz przeczytać książkę, ale czujesz, że masz za duży wybór? Nie wiesz, po co teraz sięgnąć? Bez obaw! Dzisiaj przedstawimy Ci poradnik, jak wybrać idealną książkę dla siebie. Dzięki niemu dowiesz się, gdzie znajdziesz recenzje książek, które gatunki literatury mogą Cię zainteresować, a przede wszystkim – jak szukać książek pasujących do Twoich potrzeb!

Jak wybrać idealną książkę?

To zrozumiałe, że trudno Ci wybrać, co przeczytać. W końcu literatura oferuje tyle motywów, autorów
i przygód! Na szczęście masz nas. Pokażemy Ci, jak podjąć dobrą książkową decyzję dzięki kilku rzeczom, które Ci ją ułatwią.

Po pierwsze: wsłuchaj się w głos serca

Na początku najlepiej zadać sobie kilka ważnych książkowych pytań. W końcu z konkretnymi pytaniami najłatwiej będzie znaleźć to, czego szukasz. Zastanów się:

Jakie książki podobały Ci się najbardziej? Co w nich było, co Ci się spodobało? – może być to jakiś motyw, czas lub miejsce akcji, typ bohatera lub relacja, jaka łączy postaci. Możesz być też fanem konkretnej osoby autorskiej. A może klimat konkretnej książki spodobał Ci się tak, że chcesz przeczytać coś podobnego?

Jakie książki podobały Ci się najmniej i co Cię w nich zniechęciło? – tego warto unikać w swoich poszukiwaniach.

Czy jest jakiś gatunek, który Cię przyciąga? – być może to tutaj znajdziesz swoją idealną książkę.

Chcesz znaleźć coś, co zachwyci Cię nowością, czy sięgnąć po coś ze znanego już gruntu? – w zależności od odpowiedzi będzie nam łatwiej znaleźć odpowiedni gatunek i to tam zacząć nasze zadanie.

Po drugie: znajdź „Twój” gatunek

Odpowiedź na pytanie o gatunki pomoże nam zawęzić pole poszukiwań. Wybierz gatunki, które możesz rozważyć, oraz odrzuć te, które na pewno Cię nie zainteresują. Twarde „nie” ułatwi nam znalezienie książki odpowiedniej dla Ciebie.

No dobrze, ale skąd masz wiedzieć, który gatunek literatury jest dla Ciebie? I w tym Ci pomożemy!

Jeśli chcesz przeczytać coś, co opowie Ci o przeżyciach młodzieży, ich problemach, pierwszych nastoletnich miłościach lub przygodach, czasem okraszonych szczyptą magii – sięgnij po coś z gatunku literatury młodzieżowej.

Twardo stąpasz po ziemi, interesują Cię fakty i wydarzenia – spróbuj literatury faktu, na przykład reportażu lub czegoś popularnonaukowego, albo literatury historycznej, jeśli jesteś jej fanem.

Jeśli chcesz czytać o znajomej Ci rzeczywistości, ale z odrobiną fantazji, możesz przeczytać coś z literatury obyczajowej lub literatury pięknej. Książki z obu gatunków mogą Cię wzruszyć do łez!

Jeśli wprost przeciwnie – marzy Ci się podróż po fantastycznych, magicznych krainach – zwróć uwagę na fantastykę. To tutaj znajdziesz to, czego szukasz.

Jeśli chcesz poczuć się jak detektyw i rozwikłać jakąś intrygę albo zadrżeć
z emocji przez wciągającą, przyprawiającą o zastrzyk adrenaliny historię, sprawdź kryminały i thrillery.

Możesz także sięgnąć po poradnik, aby się czegoś dowiedzieć, a przy okazji zadziałać samodzielnie.

Jak widzisz, masz wiele możliwości, żeby znaleźć idealną książkę dla siebie. Pamiętaj, że poszczególne motywy możesz odnaleźć także w innych gatunkach – warto czasem dać szansę czemuś zupełnie nowemu, bo właśnie takie niespodzianki często okazują się tymi najlepszymi, idealnymi książkami!

Po trzecie: posłuchaj klawiatury i ćwierkania ptaków

Recenzje i rekomendacje to świetne źródło wiedzy o książkach. Dzięki nim możesz przeczytać o wrażeniach innych czytelników
i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy przy czytaniu zwracasz uwagę na podobne rzeczy, czy pasjonują Cię motywy z konkretnej książki
i czy może być to pozycja dla Ciebie. Gdzie ich szukać?

Zapytaj znajomych. Jeśli również są czytelnikami, na pewno poradzą Ci, po co teraz sięgnąć. Bardzo dobrze Cię znają, więc ich rady będą świetne!

Sprawdź książkowe social media. Internet aż huczy od czytelniczych opinii, pokazuje książki „na topie” i te, którym zdecydowanie potrzeba więcej miłości. Możliwe, że swoją idealną książkę znajdziesz właśnie tutaj! Zapraszamy Cię również na nasz fanpage na Facebooku, Instagrama, TikToka oraz nasz kanał na YouTubie – my również podpowiadamy, co warto przeczytać. 😉 Także i Ty możesz się stać recenzentem i pomagać innym w doborze idealnej książki!

Jak wybrać idealną książę? Po swojemu!

Pamiętaj, że każda książka może być idealna na swój sposób. Poszczególne gatunki literatury mają Ci tyle do zaoferowania, że możesz mieć wiele ulubionych, idealnych dla Ciebie pozycji. Każda jest tak samo ważna! Niezależnie od tego, czy jest to literatura młodzieżowa, czy piękna – ważne, żeby podobała się Tobie.

Nasz poradnik dla czytelników nie przedstawia wszystkich sposobów, jak odnaleźć idealną książkę dla siebie. Czasami te odpowiednie książki trafiają do nas przypadkowo – podchodzimy do nich bez żadnych wymagań, a zdają się spełniać wszystkie. Życzymy Ci, żeby takich miłych niespodzianek przydarzyło Ci się jak najwięcej!

Chcesz być na bieżąco z nowościami
w naszej księgarni? Zależy Tobie na promocjach? Chcesz brać udział w organizowanych przez nas wydarzeniach? Zapisz się do naszego newslettera: