Aktualności
Książki dla dzieci - jak je wybrać? Lista TOP 5 polecanych tytułów
09.08.2022

Książki dla dzieci - jak je wybrać? Lista TOP 5 polecanych tytułów

„Jeśli […] sądzisz, że w dobie komputerów sztuka czytania zanika, zwłaszcza wśród dzieci, to niezawodny znak, że jesteś MUGOLEM!” –  napisał kilkanaście lat temu magazyn „Time” w recenzji wiadomej książki.

Od tamtego czasu dorośli zrozumieli, że młody czytelnik jest po prostu koneserem dobrej literatury i jedyne, co trzeba zrobić, to OCZAROWAĆ go fabułą. Szukasz ciekawych książek dla Twojego dziecka? Zastanawiasz się, jak je zachęcić do czytania w wakacje? Wiemy to! Poznaj książki dla dzieci z doskonałą fabułą!

Dziecięce czytanie w wakacje, czyli jak zaciekawić dzieci książkami.

Czy Ty też jesteś zdania, że książka dla dziecka jest jak najlepszy skarb i podróż do krainy wyobraźni? Wakacje wcale nie muszą oznaczać dla niego przerwy w czytaniu! Wystarczy pokazać mu, że książka jest wspaniałą przygodą, rozgrywającą się w świecie wyobraźni. Wiele pozycji nawiązuje do wakacyjnej tematyki, a także do pasji i zainteresowań dziecka. Kluczem jest wybór odpowiedniej książki, od której młody czytelnik nie będzie się mógł oderwać! Poniżej prezentujemy doskonałe tytuły, które są tak ciekawe, że w wakacje z pewnością nie będą się kurzyć na regale!

 

TOP 5 książek, które warto podarować dziecku

Victoria Schwab, „Korytarz kości

Któż nie kocha opowieści o duchach? Zwłaszcza takich, które są opowiedziane w świetny sposób! „Korytarz kości” to drugi tom serii „Miasto duchów”. Młody czytelnik znów może się spotkać z Cassidy Blake i jej nietypowym przyjacielem. Dziewczynka po raz kolejny wpada w nie lada tarapaty, ponieważ jest jak magnes na wszelkie duchy… i nic dziwnego, skoro jej rodzice kręcą serial nawiedzonych miastach. Tym razem trafiają do Paryża i zamiast wieży Eiffla zwiedzają… katakumby.

 

 

 

 

Adam Faber, „Spookademia. Szkoła duchów

Takiej powieści nie było od czasów Harry’ego Pottera! Spookademia to szkoła dla duchów, do której trafia dwunastoletnia Filipa Bloom. Dociera tam dwa dni po swoich urodzinach, kiedy to… umarła, aby zacząć nowe duchowe życie. W Spookademii poznaje przyjaciół i uczy się, jak korzystać z nowych niezwykłych umiejętności. Ale uwaga! Będzie też mrocznie i niebezpiecznie, a wszystko za sprawą pewnej tajemnicy… Dobra wiadomość: książka jest pierwszą z całej fantastycznej serii, pięknie zilustrowanej przez kanadyjskiego ilustratora Matthew Waltona.

 

 

 

 

Amanda Gorman, „Jesteśmy zmianą

książka Jesteśmy zmianą Autorka: Amanda GormanCzy Twoje dziecko lubi wiersze i piosenki, a także zadaje mnóstwo pytań, jak na przykład: „dlaczego ludzie są różni?”, „dlaczego świat jest tak urządzony?”, „jak sprawić, by był lepszy?”. Jeśli tak, to z pewnością pokocha publikację najmłodszej poetki, która urzekła nawet samego prezydenta USA! Dzieło Amandy Gorman to poetycka książka obrazkowa, która jest nie lada gratką, i to nie tylko dla dzieci w wieku przedszkolnym.

 

 

 

Aneta Jadowska, „Szczwane sztuczki

Kolejne zaproszenie do krainy magii. W cyrkowym świecie wraz z Frankiem i Finką przeżyjesz wakacyjne przygody, jakich się nie spodziewasz! Czy spędzałeś/spędzałaś kiedyś wakacje w… cyrku? To nie jest takie trudne, wystarczy mieć ekscentrycznego dziadka. Dzięki niemu rodzeństwo odkrywa swoje niezwykłe zdolności. „Szczwane sztuczki” to idealnie magiczna książka na wakacje. Nie zapomnijcie jednak sprawdzić pierwszego tomu przygód dwójki niezwykłych dzieci!

 

 

 

 

 

 

James Patterson, Chris Grabenstein, „Max Einstein ratuje przyszłość

Poznajcie Max Einstein – mądrą, wrażliwą i piekielnie inteligentną dziewczynkę, którą pokochał cały świat! To już 3 tom przygód dwunastoletniej bohaterki, która kumpluje się z Einsteinem, kocha fizykę, chce ratować świat a ponadto… podróżuje między czasem i przestrzenią. Ta książka rozbudzi w Twoim dziecku nie tylko pasję do czytania, ale także do fizyki i chemii! Niemożliwe? Przekonaj się! „Max Einstein” to seria, w której skład wchodzą trzy doskonałe książki dla dzieci.

 

 

 

Pamiętaj!
Właśnie Ty jestem wzorem dla swojego dziecka. Dlatego… czytaj książki! Jeśli Twoje dziecko widzi Cię z lekturą w dłoni, jest duże prawdopodobieństwo, że ono też będzie pochłaniało książki.

 

Szukasz kolejnych, ciekawych inspiracji na lato? Znajdziesz je w naszych pozostałych artykułach:

podróże na papierze tekst o książkach podróżniczych na 2022 rok na zdjęciu książki Finlandia i o Szwecji trzymane przez dziewczynęPodróże mogą być ciekawe również na papierze – zobacz nasze książki podróżnicze.

Latem warto również zachęcić dzieci do czytania książek – mamy na to 25 pomysłów.

A jeśli powiększy się Tobie biblioteczka, możesz zapoznać się ze sposobami na dużą liczbę książek.