Aktualności
Książkowe dedykacje na każdą okazję 
30.06.2023

Książkowe dedykacje na każdą okazję 

Wydaje się, że książka to zawsze dobry prezent dla książkoluba, ale jak dodać do niego szczypty personalizacji. W końcu – na półkach w księgarniach stoi wiele takich samych egzemplarzy, a ty chcesz, by ten od ciebie był jedyny w swoim rodzaju! 

Ciekawym dodatkiem do takiego prezentu będzie książkowa dedykacja – możesz w niej zawrzeć wszystko, co tylko chcesz przekazać obdarowywanej osobie.  

Poniżej przedstawiamy gotowe przykłady książkowych dedykacji, które ułatwią ci zadanie nadania danemu tytułowi osobistego charakteru. Dzięki temu każdy podarunek będzie wyjątkowy! 

Dedykacja do książki 

Pierwsze karty książki aż proszą się o pozostawienie na nich kilku miłych słów dla bliskiej osoby. Nawet krótka notka jest miłą niespodzianką, pamiątką, do której przyjemnie się wraca. Wtedy nie tylko sam tytuł przypomina o darczyńcy i okazji, z której zostaliśmy obdarowani, ale również dedykacja, w której zawrzemy to, co uważamy za najważniejsze. 

Jak napisać dedykację? 

Zanim podamy kilka gotowych pomysłów, spróbuj swoich sił w napisaniu dedykacji!  

W końcu chodzi o to, by napisać coś od serca: krótkiego, długiego, żartobliwego lub poważnego w zależności od okazji. 

Przede wszystkim zastanów się, do kogo piszesz – czy będzie to tekst skierowany do mamy, taty, koleżanki
z pracy, wnuczki, szefa, a może ukochanej osoby? Każdy przypadek wymaga innych słów, więc każdą
z dedykacji powinieneś napisać inaczej.
 

Nawiąż do wspólnych wspomnień – dzięki temu nie będzie to szablonowa wypowiedź, którą łatwo znaleźć
w internecie. Kiedy odniesiesz się do wspólnych przeżyć lub ważnych dla obdarowywanej osoby kwestii, dedykacja nabierze jeszcze bardziej osobistego charakteru. Pamiętaj jednak o tym, dla kogo ją piszesz!
 

Dedykację opatrz datą i miejscem –  będzie przypominać adresatowi/adresatce, z jakiej okazji  otrzymał/otrzymała prezent. 

I w końcu: nie wstydź się być szczerym! – jeśli piszesz do najbliższej osoby, w dedykacji nie może zabraknąć uczuć ani tego, co was łączy. Każda, nawet krótka dedykacja napisana od serca jest w oczach obdarowanego szczególnym prezentem. 

Jeśli potrzebujesz więcej porad na temat pisania dedykacji do książek, zajrzyj do naszego artykułu, gdzie dzielimy się wszystkimi tajnikami tej sztuki! 

Dedykacja do książki na każdą okazję 

Czasem jednak trudno znaleźć odpowiednie słowa, by wyrazić to, co się czuje. Co wtedy? Na szczęście  masz nas! Poniżej przedstawiamy pomysły na dedykacje do książek – na pewno znajdziesz odpowiednią inspirację lub nietuzinkowy tekst do prezentu last minute!  

Oczywiście każde słowo możesz zmienić, dzięki czemu łatwo dostosujesz dedykację do konkretnej okazji. 

Do książki dla Niej 

 • Dla Ciebie – aby ta książka towarzyszyła Ci w kolejnych podróżach, zbierała okruszki z kanapek zjedzonych na lotnisku, nowe zakładki z biletów oraz podpisy ludzi, których spotkałaś na swojej drodze. Nigdy się nie zmieniaj, bądź żądna przygód i uśmiechaj się cały czas! 
 • Wiem, jak uwielbiasz kwiaty, więc ta książka sprawiła, że od razu pomyślałam o Tobie. Niech Twoja dusza kwitnie z nią tak jak rośliny w Twoim ogrodzie. 
 • Mamo, to Ty nauczyłaś mnie gotować. Niech ta książka będzie powodem, że częściej będziemy stawać
  w kuchni razem.
   
 • Dla mojej Joanny Chyłki – skoro tak świetnie idzie Ci odnajdywanie zagubionych rzeczy, na pewno szybko rozwiążesz tę zagadkę! 

Dedykacje do książki dla Niego 

 • Bohater tej książki bardzo przypomina mi Ciebie. Mam nadzieję, że zagłębiając się w lekturze, tak jak ja miło spędzisz czas. 
 • Dla Taty – w podziękowaniu za cały wysiłek, jaki włożyłeś w wychowanie takiego fajnego Syna jak ja. Kocham Cię! 
 • Dziadku, mam nadzieję, że ta książka umili Ci wieczory spędzone w Twoim ulubionym fotelu. Tylko nie zapomnij o herbacie! 
 • Z najlepszymi życzeniami przedsesjowymi. Jeszcze tylko kilka chwil i będziesz mógł odpocząć przy książce! 

Do książki dla dziecka 

 • Dla najwspanialszej wnuczki na świecie. Uśmiechaj się tak pięknie jak to słoneczko na okładce! 
 • Dla mojego zdolnego ucznia – pamiętaj, że dla mnie zawsze jesteś na szóstkę! 
 • Mam nadzieję, że dzięki tej książce nawet taki ekspert jak Ty dowie się czegoś nowego o psach! 
 • W tej książce znajdziesz wiele różnych księżniczek, ale dla mnie to Ty będziesz zawsze tą najpiękniejszą. 

Krótkie dedykacje do książki 

 • Dla Ciebie – kochaj wspaniałych ludzi i bądź kochana przez tylko takich. 
 • Dla najważniejszej Osoby w moim życiu. Kocham Cię. 
 • Moja ulubiona książka dla mojej ulubionej osoby. Miłego czytania! 
 • Z okazji urodzin – z życzeniem, żeby zawsze starczało Ci czasu na czytanie świetnych książek. 

Dedykacje do książek – od serca 

Jak widzisz, niewiele potrzeba, żeby napisać wyjątkową dedykację do książki. Najważniejsze, żeby zawsze napisać ją szczerze i z myślą o osobie, którą chcemy obdarować. Taka dedykacja to osobisty akcent, ale też oddzielny prezent, bezcenny, pozostający w pamięci na długo. 

A jeśli masz już przygotowaną dedykację, ale nadal zastanawiasz się nad tym, jaki tytuł nią uświetnisz, koniecznie sprawdź, jak wybrać idealną książkę – fantastyczny prezent gwarantowany!