Aktualności
Seria, cykl czy saga? Najlepsze serie książek na jesienne i zimowe wieczory
07.02.2023

Seria, cykl czy saga? Najlepsze serie książek na jesienne i zimowe wieczory

Tom pierwszy, drugi, trzeci… A czasem nawet więcej! Serie, cykle i sagi książek to odpowiedź dla każdego książkoholika i każdej książkoholiczki. Wyobraź sobie, że czytasz książkę, w której autor/autorka zbudował/zbudowała wyjątkowo realistyczne postaci. Ich historia jest tak ciekawa, że nie możesz się od niej oderwać nawet na chwilę. Lubisz spędzać z tymi bohaterami długie, jesienne wieczory. I właśnie wtedy książka się kończy. Przeczytałeś/przeczytałaś kilkaset stron i musisz pożegnać się z postaciami, które tak bardzo polubiłeś/polubiłaś. Znasz to uczucie? Na pewno! Rozwiązaniem są serie książek, dzięki którym będziesz mógł/mogła spędzić z ulubionymi bohaterami jeszcze więcej czasu.

Seria, saga, a może cykl?

Zbiór kilku książek można nazwać w bardzo różny sposób. Z pewnością spotkałeś/spotkałaś się z co najmniej jednym z powyższych sformułowań. Być może zdarzyło Ci się użyć ich jako synonimów. Dziś rozwiewamy wszelkie wątpliwości na ten temat.

  • Cykl – zbiór utworów, które zostały napisane przez jednego autora/autorkę. Kluczowe jest to, że wszystkie książki z cyklu są w jakiś sposób powiązane, np. występuje w nich ten sam bohater.
  • Seria – zbiór utworów, które razem tworzą zamkniętą historię tych samych bohaterów. Uznaje się, że seria może mieć nieskończoną liczbę książek. Jeśli składa się z trzech tomów, to nazywana jest trylogią, a z dwóch – dylogią.
  • Saga – zbiór utworów, w których historia skupia się na historycznych bohaterach i wybitnych rodach. Obecnie za sagę uznaje się także książki, w których są opisane losy rodziny lub pojedynczego bohatera.

To ciekawe! Niezależne od tego, który zbiór książek akurat wybierzesz, poszczególne części nazywane są tomami.

Po co dzielić historię na tomy?

Możesz się zastanawiać, z jakiego powodu autorzy decydują się napisać więcej książek na temat tego samego bohatera albo opisać jedną historię w kilku tomach. Odpowiedź jest prosta! Czytelnik/czytelniczka może spędzić więcej czasu w towarzystwie swoich ulubionych bohaterów. Prócz tego każda historia jest inna i czasem po prostu wymaga szczegółowego wprowadzenia w życie postaci. I ostatni argument, którym zazwyczaj posługuje się Remigiusz Mróz – bohaterowie sami dopraszają się w głowie autora/autorki o to, aby dalej opowiadał/opowiadała ich historię.

Najciekawsze serie książek na jesień i zimę

Poniżej znajdziesz nasze propozycje serii książek, które warto przeczytać podczas coraz dłuższych, jesiennych i zimowych wieczorów. Wszystkie pozycje kupisz w naszej księgarni w przystępnych cenach.

„Żniwiarz” Paulina Hendel

Seria „Żniwiarz” Pauliny Hendel to książki fantasy z literatury młodzieżowej. Główną bohaterką jest Magda, która – jak się wydaje – jest typową dwudziestokilkulatką. Jednak w wolnych chwilach zajmuje się tropieniem potworów ze słowiańskich wierzeń. Jest to zajęcie trudne i bardzo szybko sprowadza śmiertelne niebezpieczeństwo na Magdę i jej najbliższych.

W serii „Żniwiarz” ukazało się 5 tomów: „Pusta noc”, „Czerwone słońce”, „Trzynasty księżyc”, „Droga dusz”, „Czarny świt”.

Seria o Joannie Chyłce Remigiusza Mroza

Seria Remigiusza Mroza o Joannie Chyłce to książki kryminalne. Joanna Chyłka jest znaną, warszawską prawniczką, która słynie z ciętego języka i niekonwencjonalnych sposobów rozwiązywania spraw. W sądzie pomaga jej aplikant Kordian Oryński, ale dość szybko ich znajomość przenosi się także na grunt prywatny. Wspólnie zostają wciągnięci w wir manipulacji, którego żadne z nich nie potrafi zatrzymać.

W serii z Joanną Chyłka ukazało się 16 tomów: „Kasacja”, „Zaginięcie”, „Rewizja”, „Immunitet”, „Inwigilacja”, „Oskarżenie”, „Testament”, „Kontratyp”, „Umorzenie”, „Wyrok”, „Ekstradycja”, „Precedens”, „Afekt”, „Egzekucja”, „Skazanie”, „Werdykt”.

„Księga Skór” Alice Broadway

Seria „Księga Skór” to kolejna propozycja dla fanów fantastycznej literatury młodzieżowej. Leora po śmierci ukochanego ojca postanawia pozostawić po nim trwały ślad. Zamierza usunąć jego tatuaże i przekształcić je w księgę skóry, która ma być dowodem jego dobrego życia. Jednak sprawa nie jest tak prosta, a ojciec okazuje się kimś innym, niż myślała Leora.

W serii „Księga Skór” ukazały się 3 tomy: „Tusz”, „Iskra”, „Blizna”.

 

 

 

 

Chcesz być na bieżąco z nowościami w naszej księgarni? Zależy Tobie na promocjach? Chcesz brać udział w organizowanych przez nas wydarzeniach? Zapisz się do naszego newslettera:

 

Zachęcamy również do regularnego czytania naszego bloga. Znajdziesz tam przewodnik dla początkujących, jak czytać książki o Joannie Chyłce. Możesz też dowiedzieć się więcej o innych interesujących seriach książek, p.. serii „Zrozum” dla dzieci. A gdy już zakochasz się w cyklach książek, koniecznie sprawdź, jak radzić sobie z dużą liczbą książek.