Aktualności
Amerykański vibe – książki o Ameryce
16.08.2022

Amerykański vibe – książki o Ameryce

Wzgórza Hollywood, Route 66, Wielki Kanion, drapacze chmur czy też krokodyle. Skojarzenia związane z krajem, do którego wiele osób wyjeżdża, by spełnić swój American Dream, można by wymieniać bez końca. Kerouac, Hemingway, Faulkner, Capote czy Steinbeck tworzą kanon literatury amerykańskiej, a ich książki są jedynie przystawką w tym literackim święcie dziękczynienia. Jeśli chcesz naprawdę posmakować Ameryki, sięgnij do źródeł, w których jest ona głównym daniem. Sprawdź, jakie książki na temat Ameryki warto znać!

„Biografia” Ameryki, czyli USA od podstaw

My, naród. Nowa historia Stanów Zjednoczonych Autorka: Jill LeporeMy, naród. Nowa historia Stanów Zjednoczonych”, Jill Lepore

Oto Ameryka od początku po współczesność! Ta publikacja cieszy się ogromną popularnością i jest sztandarową lekturą wszystkich osób pasjonujących się Stanami Zjednoczonymi. Okazały format i sporo stron to dodatkowa atrakcja – można liczyć na dogłębną analizę tematu, tym bardziej że autorką książki jest wybitna i nagradzana historyczka. Znajdziemy tu odpowiedź na najważniejsze pytania związane z ideologią Stanów Zjednoczonych, które od stuleci wyznają zasadę politycznej równości, praw naturalnych i suwerenności narodu. Czy te idee są rzeczywiście przestrzegane? Poznaj od podszewki dzieje kraju pełnego sprzeczności. Ta lektura wciąga jak bagna Everglades na Florydzie! Wcale nie dziwi, że publikacja Jill Lepote została okrzyknięta jedną z najbardziej nowatorskich opowieści o amerykańskiej historii.

Amerykańskie książki o tym, jak pionierzy zdobywają kontynent

W poszukiwaniu granic Ameryki Autor: Stephen Edward AmbroseW poszukiwaniu granic Ameryki”, Stephen Edward Amborse

Gdy 4 lipca 1803 roku Thomas Jefferson ogłosił, że Stany Zjednoczone zakupiły od Napoleona terytorium zwane Luizjaną, nikt nie wiedział, że jest to nie tylko najkorzystniejszy zakup ziemi w dziejach, ale także początek największej ekspansji terytorialnej w historii XIX wieku! Ekspedycję badawczą do wybrzeży Oceanu Spokojnego odbył Meriwether Lewis, a w pasjonującą podróż jego śladami zabiera nas Stephen Ambrose, znakomity pisarz i historyk, autor Kompanii braci we własnej osobie!

Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę Autor: David McCulloughPionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę”, David McCullough

Terytorium na północny zachód od rzeki Ohio czekało na amerykańskich osadników od 1783 roku. Kolonizacja tych ziem nie była ani łatwa, ani bezpieczna. W jaki sposób przewieźć swój dobytek i zbudować osadę, gdy za sąsiadów ma się jedynie wrogo nastawione plemię indiańskie? Poznajcie pasjonującą historię pionierów USA, opowiedzianą przez wyjątkowego autora, dwukrotnie nagrodzonego Pulitzerem i wielokrotnie honorowanego państwowymi nagrodami za wkład w promowanie kultury Stanów Zjednoczonych.

Mayflower. Opowieść o początkach Ameryki Autor: Nathaniel PhilbrickMayflower. Opowieść o początkach Ameryki”, Nathaniel Philbrick

Indianie, pielgrzymi i początki święta dziękczynienia – to wszystko znajdziesz w publikacji Nathaniela Philbricka. Zdobywca Nagrody Pulitzera, National Book Award i New England Book Award obala mit o bezprecedensowej, wzajemnej pomocy i zgodzie między angielskimi pielgrzymami, uciekającymi przed prześladowaniami religijnymi, a rdzennymi amerykanami. Jak naprawdę wyglądało pierwsze święto dziękczynienia i początki USA, jakie znamy dziś? Czy dawna Ameryka miała w sobie swój słynny klimat? Przekonaj się!

Literatura amerykańska która udowadnia, że Ameryka jest… wyjątkową kobietą

Amerykańskie milionerki Autor: Kazimierz BemTo znamienne, że Statua Wolności jest kobietą, w dodatku potężną. Staje się symbolem niezwykłych kobiet, które w burzliwych losach USA często radziły sobie lepiej niż mężczyźni. „Amerykańskie milionerki Kazimierza Bema to kronika życia amerykańskiej elity finansowej w zderzeniu z europejską arystokracją. Jeśli oglądasz z zapartym tchem serial „Gilded Age” lub produkcje kostiumowe w stylu „Downton Abbey”, „Brigertonowie”, „Emma” – ta książka o Ameryce idealnie wpisze się w Twój gust! Jest jak „Gossip Girl” minionych wieków!

 

 

 

Szukasz więcej inspiracji książkowych? Zobacz najciekawsze artykuły na naszym blogu:

TOP 10 najpiękniejszych okładek książek – zobacz jak mogą wyglądać okładki

Od nas, dla Was i z Wami, czyli Czytelnia Wydaje nam się – wpadnij do naszej czytelni

Twoja domowa biblioteczka jest coraz większa? Zobacz nasze sposoby na dużą liczbę książek