Aktualności
TOP 10 najpiękniejszych okładek książek
23.06.2022

TOP 10 najpiękniejszych okładek książek

Fani drukowanych książek kupują je nie tylko dlatego, że lubią wyjątkowość, teksturę i zapach papierowych kartek. Często przyciąga ich coś jeszcze: piękne wydanie i niebanalna okładka, która sama w sobie jest dziełem sztuki. Minęły czasy, gdy obwoluta była tylko nieistotną koniecznością. Dziś okładka jest ważnym elementem książki – dopełnieniem przekazu autora, wisienką na torcie, estetycznym doznaniem. Jakie okładki przykuwają uwagę? Poznaj 10 najciekawszych i najpiękniejszych!

Okładka książki – istotna część dzieła literackiego

Nie oceniaj książki po okładce? Ależ oceniaj, czytelniku! Doświadczaj emocji, obcuj ze sztuką! Współcześnie okładka może być artyzmem i z pewnością docenią ją esteci. Istnieją okładki, które przeszły już do historii. Zdradzają umiejętności twórcy i często są wymownym hołdem dla pisarza, jego poruszającej historii i kunsztu literackiego. Dlatego, czytelniku, doceń piękną okładkę, zatrzymaj się przy niej w księgarni: być może właśnie ta obwoluta skrywa treść, która Cię poruszy, i historię, w której się zatopisz na wiele godzin. Wszak jeśli wydawca zatrudnia nietuzinkowego grafika z artystycznym wyczuciem, aby zaprojektował coś wyjątkowego, to oznacza, że okładka tworzy spójną i konsekwentną całość z treścią. Jest preludium do wyjątkowej przygody.

Poznaj TOP 10 najpiękniejszych okładek książek

Są nie lada smaczkiem dla każdego bibliofila. Klejnotem koronnym w kolekcji książek, a ponadto – doskonałym prezentem w dobrym guście. Oto najpiękniejsze okładki książek, które robią wrażenie!

Wstyd Autor: Robert Małecki

Robert Małecki, „Wstyd – mocny thriller w najlepszym wydaniu (nie tylko graficznym, lecz także literackim). Powieść  wielowątkowa, w której czytelnik odkrywa kolejne oblicza wstydu i tajemnic prowadzących do tragedii. Czy mroczne sprawki z przeszłości muszą wyjść na światło dzienne, aby wyjaśnić zbrodnie i zaginięcia w małym miasteczku?

Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa Autor: Kamil Janicki Kamil Janicki, „Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa. Takiej książki jeszcze nie było! Gratka nie tylko dla historyków. Książka jest próbą odpowiedzi na intrygujące pytanie na temat historii naszych chłopskich przodków: gdzie kończy się cienka granica między pańszczyzną a niewolnictwem? To nietypowa panorama ubogiej grupy społecznej, okraszona ilustracjami i piękną okładką projektu Uli Pągowskiej.

Niewidzialne życie Addie LaRue wyd.IIVictoria Schwab, „Niewidzialne życie Addie LaRue” wyd.II. Jaką okładkę powinna mieć powieść, w której bohaterka zawiera pakt z diabłem i obwieszcza: nazywam się Adeline LaRue i mam 300 lat…? Sprawdźcie sami: zarówno wydanie książki, jak i treść są magnetyzujące!

Książka Czarne mleko Autorka: Elif ShafakElif Shafak, „Czarne mleko. Ula Pągowska udowadnia, że jest graficzką dojrzałą i że obrazem potrafi oddać hołd doskonałej literaturze, jaką bez wątpienia jest proza Elif Shafak. Poznajcie jej najnowsze dzieło – wnikliwą, szczerą do bólu i pozbawioną tabu historię  o dojrzewaniu do bycia matką. Nikt nie opowie Wam o macierzyństwie w taki sposób jak ona!

książka Papierowy Pałac Autorka: Miranda Cowley HellerMiranda Cowley Heller, „Papierowy Pałac. Ta książka ma wszystko, co kocha czytelnik: ogromną dawkę napięcia, wyjątkową historię miłosną sprzed lat, akcję osadzoną w letnim, wręcz wyczuwalnym wszystkimi zmysłami krajobrazie oraz wyjątkowo piękną okładkę, która mówi o wewnętrznym rozdarciu i nietrwałości pewnych uczuć, a także o dawce zależności od minionych i obecnych wydarzeń oraz osób. Co w życiu bohaterki okaże się nietrwałe jak papier? Sprawdźcie sami książkę, która okazała się bestsellerem „New York Timesa”!

Pojechałam do brata na południe Tom Autorka: Karin SmirnoffKarin Smirnoff, „Pojechałam do brata na południe” t. 1 – to kolejny tom z „Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich”. Odrodzona w nowej, pięknej szacie graficznej projektu wspomnianej już Uli Pągowskiej, zdolnej graficzki po ASP w Warszawie i stypendystki Accademia Di Berra w Mediolanie. Każda okładka z serii jest wyjątkowa i przemyślana, a jednocześnie spójna z całym cyklem, w pełni oddaje skandynawską powściągliwość, surowość i kunszt prozy, z jaką przyjdzie się nam mierzyć.

Droga Dusz. Żniwiarz. Tom 4 Autorka: Paulina HendelPaulina Hendel, „Droga Dusz”. 4. tom serii „Żniwiarz” . Jeśli lubisz wierzenia ludowe oraz słowiańską demonologię, seria Żniwiarz Cię opęta! Powieść zaczyna się od zmroku, a każdy tom odkrywa mroczne zakamarki ludzie duszy. Autorka prowadzi z nami grę wyobraźni, podobnie jak Anna Jamróz, która zaprojektowała okładki do całego cyklu „Żniwiarza”.

książka https://wydajenamsie.pl/produkt/corka-rzeznika/Yaniv Iczkovits, „Córka rzeźnika. Łotrzykowska powieść drogi, w której to kobieta dzierży rzeźniczy nóż, a wszystko to w imię miłości do swojej rodziny. Pięknie wydana książka o przygodzie, tajemnicy, morderstwie i… niezłym o kawałku świata!

Blisko, coraz bliżej Autorka: Danuta AwolusiDanuta Awolusi, „Blisko, coraz bliżej. Tę książkę można opisać w kilku frazach: intymna opowieść, kobieca seksualność i historie bez tabu. Książka napisana przez niezależną dziennikarkę, copywriterkę oraz youtuberkę, która nie boi się poruszać ważnych społecznie tematów. Nie sposób przejść obojętnie obok wymownej okładki trzech kobiet – odrębnych, a jednak będących blisko, wręcz przenikających się w pewnych aspektach swego życia i osobowości.

Cały ten czas Autorka: Hania CzabanHania Czaban, „Cały ten czas. Nastoletnia autorka stworzyła doskonałą, dojrzałą i niebanalną powieść dla młodzieży… i nie tylko! Twierdzi, że z książek nauczyła się marzyć, dlatego właśnie w świat marzeń zabiera nas w swej powieści, gdzie od pięciu tysięcy czterystu sześćdziesięciu dziewięciu dni jest ta sama data. Czas zapętla się nieustannie, a główna bohaterka… no właśnie – sprawdźcie to koniecznie i delektujcie się piękną okładką utrzymaną nieco w estetyce mangi.

 

Jaka z 10 znakomitych pozycji wyląduje na Twojej półce? Niezależnie od tego, którą wybierzesz, życzymy wielu wrażeń, w tym także estetycznych. Miłej lektury!

 

 

 

Odwiedź nasze pozostałe wpisy:

TOP 17 książek na wakacje i na latoTOP 17 książek na wakacjeznajdź tytuł idealny na lato

Kierunek: Norwegia! Czym jest literatura norweska?odkryj literaturę północną

Od nas, dla Was i z Wami, czyli Czytelnia Wydaje nam sięwpadnij do naszej czytelni