Aktualności
Dlaczego warto czytać książki fantasy?
07.03.2023

Dlaczego warto czytać książki fantasy?

Kojarzymy je z wielkimi opowieściami. O pradawnych czasach i o tym, co dopiero nadejdzie. O wyśnionych krainach i postapokaliptycznych pejzażach. Mowa tu oczywiście o książkach fantasygatunku, który polecamy ze szczególną mocą. Dlaczego? Sprawdź, co takiego sprawia, że właśnie z tymi powieściami najszybciej upływają nam wieczory.

dlaczego warto czytać książki fantasy

Książki fantasy – korzyści z ich czytania

Pierwszą, najbardziej oczywistą i największą zaletą czytania książek fantasy jest pobudzenie naszej wyobraźni. Zgłębiając losy tajemniczych stworzeń, czy to faunów, czy smoków, czy humanoidalnych robotów, możemy polegać tylko na sobie. Postacie, ziemia, niebo, krajobrazy – to my nadajemy im kształt, to my powołujemy je do życia. Wszystko to sprawia, że nasza zdolność twórczego myślenia nabiera rozpędu, a my stajemy się coraz bardziej kreatywni. I chociaż ten miły stan najczęściej przerywa premiera ekranizacji, to wtedy – na szczęście – możemy narzekać, że w naszej głowie wszystko wyglądało lepiej.

Drugą, niemniej ważną korzyścią czytania fantastyki jest ucieczka od rutyny. Lektura, czy to o podróżach w czasie, czy śmiercionośnych stworach, urozmaici każdą drogę, zwłaszcza tę do pracy lub na uczelnię. Z książką fantasy szybko zapomnisz o zbliżającym się stresie – odwrócisz bieg myśli, puścisz w niepamięć nadchodzące sprawozdania bądź egzaminy. Nieocenioną zaletą czytania fantastyki okaże się więc możliwość pogrążenia w nierzeczywistym świecie, a tym samym sposobność do chwilowego odprężenia. Bo w końcu czymże jest spotkanie z Sauronem wobec poniedziałkowego poranku?

Trzecim atutem fantastyki jest przyjemność płynąca z bycia zaskakiwanym. Czytając o przygodach wilkołaków, magów lub superbohaterów, nigdy nie wiesz, czego się spodziewać – ze względu zarówno na postaci, jak i nieodgadnioną scenerię. W książkach fantasy autorzy i autorki dają upust swojej wyobraźni. Śmierć protagonisty, przepowiadające przyszłość wrony bądź wskrzeszenie umarłych – tego rodzaju zwroty fabularne to chleb powszedni. Dzięki temu czytelnicy i czytelniczki fantastyki nie mogą narzekać na nudę, w ich lekturach zagadkowe wątki dwoją się i troją.

Najlepsze książki fantasy, czyli…

Jeśli chodzi o sam gatunek fantasy, inspiracji możemy doszukiwać się w mitologiach – m.in. skandynawskiej, celtyckiej, greckiej czy bliskowschodniej. Dziś, kiedy jego popularność widać na każdym kroku, motywy fantastyczne przenikają do komiksów, filmów, scenicznych dramatów i gier – zarówno tych na konsolę i  PC, jak i planszowych. W wypadku dzieł kultowych trudno nie wspomnieć chociażby o serii z Harrym Potterem, „Opowieściach z Narnii”, „Wiedźminie” czy uniwersum „Władcy Pierścieni” – a to wciąż zaledwie kropla w morzu.

W przypadku tak bogatej, mozaikowej historii odpowiedź na pytanie: „jakie książki fantasy polecacie?”, nie jest więc prostym zadaniem. Zarówno ze względu na ich zróżnicowaną, wielopłaszczyznową tematykę, jak i na mnogość tytułów, którymi chcielibyśmy się podzielić. Po niemałych trudach zdecydowaliśmy się jednak wyszczególnić następujące, naszym zdaniem wyjątkowe, książki fantasy – dla dorosłych i młodzieży:

Shelby Mahurin "Gołąb i wąż"Gołąb i wąż

Magia, wiedźmy, łowca czarownic i uczucie, które nie miało prawa się zdarzyć – w swoim debiucie, będącym jednocześnie początkiem serii, Shelby Mahurin serwuje nam mieszankę wybuchową. Sporo tu emocji: strachu, namiętności, pragnienia zemsty i wszechogarniającej podejrzliwości. W książce nie brakuje też humoru – zabawna jest główna bohaterka, która, na przekór temu, co jej się przydarza (a nie są to zbyt przyjemne rzeczy), nie traci wigoru,

V.E. Schwab "Niewidzialne życie Addie La Rue"Niewidzialne życie Addie LaRue

Francja osiemnastowieczna i Francja współczesna. Obie te przestrzenie łączy Addie LaRue – bohaterka, która, uciekając przed przymusowym małżeństwem, zawiera iście faustowski pakt. W zamian za pomoc sprzedaje duszę, a resztę życia spędza w samotności, dopóki… No właśnie – dopóki po 300 latach poznaje Henry’ego, który jako pierwszy potrafi ją zapamiętać. Książka V.E. Schwab to niezwykła opowieść o pokorze, odwadze i niezłamanej nadziei,

Paulina Hendel "Żniwiarz. Pusta noc"Pusta noc” 

W swojej publikacji, będącej pierwszą odsłoną serii „Żniwiarz”, Paulina Hendel nie oszczędza czytelników. Trudno się temu jednak dziwić, gdy autorka sięga po słowiańską mitologię, wypełnioną istotami z piekła rodem. Mroczna sceneria, demony i wszechogarniające niebezpieczeństwo – „Pusta noc” to jedna z tych powieści, które nie dają w nocy zasnąć: z zaangażowania i ze strachu,

Remigiusz Mróz "Chór zapomnianych głosów" Chór zapomnianych głosów

Remigiusz Mróz i fantastyka? Dlaczego nie. Zwłaszcza gdy autor przenosi nas w kosmiczną próżnię, w której nic nie jest takie, jak mogłoby się wydawać. Niepowtarzalny klimat, intryga i pierwszorzędne science fiction – wszystko to sprawia, że od książki naprawdę trudno się oderwać. Plusem powieści jest też niespodziewane zakończenie, bo… konia z rzędem temu, kto odgadnie, co się wydarzy.

 

Chcesz być na bieżąco z nowościami w naszej księgarni? Zależy Tobie na promocjach? Chcesz brać udział w organizowanych przez nas wydarzeniach? Zapisz się do naszego newslettera:

Po więcej lekturowych inspiracji zajrzyj tutaj:

Zapowiedzi wydawnicze na rok 2023 – sprawdź, które książki – w nadchodzących miesiącach – będą wywoływać nasz śmiech, płacz i wzruszenie.

Douglas Stuart i jego „Shuggie Bain” – wywiad – przeczytaj wywiad z Douglasem Stuartem, autorem jednego z najgłośniejszych debiutów ubiegłych lat.

Książki podobne do… Spodobał Ci się ten tytuł? – tęsknisz za swoją ulubioną powieścią? Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu.