Aktualności
Książki podobne do… polecamy tytuły – 2. część
06.01.2023

Książki podobne do… polecamy tytuły – 2. część

Kojarzycie to uczucie, gdy kończycie czytać książkę, która towarzyszyła Wam przez ostatnie tygodnie? Słodko-gorzki moment, kiedy przewracacie ostatnią stronę, a potem nie wiecie, co ze sobą zrobić? Dla wszystkich walczących z uczuciem lekturowego odstawienia sporządziliśmy listę książek podobnych do… Tytuły godnie zastępujące znane bestsellery z gatunku literatury pięknej. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

Książka taka jak „Małe życie”

Wierzyliśmy jak nikt Autorka: Rebecca Makkai

Książka „Małe życie” autorstwa Hanyi Yanagihary jest pozycją, która w świecie literatury odbiła się szerokim echem. To właśnie w tej historii górę bierze codzienność i wszystko, co z jej trudami związane. Nie inaczej jest z tytułem Rebecci Makkai – o książce „Wierzyliśmy jak nikt” nie sposób zapomnieć.

Książka „Wierzyliśmy jak nikt”, jako książka podobna do „Małego życia”, jest więc opowieścią o dojrzewaniu, przyjaźni, miłości, samotności i stracie. Przy ponad sześciuset stronach tej powieści łatwo o wzruszenie, zwłaszcza gdy śledzimy losy głównych bohaterów – Fiony i Yale’a, którzy dzień w dzień mierzą się z pochorobowym spustoszeniem. Do wszechobecnej śmierci nie sposób się jednak przyzwyczaić – szczególnie kiedy wiąże się ona z poczuciem silnej niesprawiedliwości. Pozycja obowiązkowa – nade wszystko dla tych żądnych emocji.

Książka podobna do „Wielkiej samotności”

Mur duchów Autorka: Sarah Moss

Książkę „Wielka samotność” Kristin Hannah i „Mur duchów” Sarah Moss zestawiamy z jednego prostego powodu. W obu tytułach na pierwszy plan wybija się rodzina. W tym przypadku „Mur duchów”, jako książka podobna do „Wielkiej samotności”, ukazuje jej blaski i cienie – z naciskiem na to drugie.

W „Murze duchów” tematem przewodnim jest przemoc. Zanurzona w historii, a przy tym boleśnie teraźniejsza. W tym studium dramatu rodzinnego bezradność miesza się więc z władzą, przywiązanie z rezygnacją. Za figurą ojca tyrana kryje się patriarchat, za postacią córki milcząca zgoda na to, co w świecie zastane. Na uczciwość miejsca brakuje.

Książka przypominająca „Gdzie śpiewają raki”

książka Papierowy Pałac Autorka: Miranda Cowley Heller

Książka „Papierowy Pałac”, jako książka podobna do „Gdzie śpiewają raki” autorstwa Dalii Owens, stawia na jeden istotny motyw – pragnienie zrozumienia świata. Świata natury i ludzkich praw, bo w końcu: czy jedno potrafi istnieć bez drugiego?

W napisanym przez Mirandę Cowley Heller „Papierowym pałacu” kluczowym słowem staje się wybór. Konieczny i nieunikniony – bez względu na to, czy wydaje się słuszny. A, jak doskonale wiemy, wybór podyktowany emocjami do łatwych nie należy – zwłaszcza gdy na szali waży się to, co jest, z tym, co mogłoby się wydarzyć. Mogłoby, ale nie musi, bo w sprawie uczuć trudno o jednoznaczność.

 

Chcesz być na bieżąco z nowościami w naszej księgarni? Zależy Tobie na promocjach? Chcesz brać udział w organizowanych przez nas wydarzeniach? Zapisz się do naszego newslettera:

 

 

Po więcej czytelniczych inspiracji zajrzyj tutaj:

Książki świąteczne, które wprowadzą Cię w gwiazdkowy nastrój – coraz bliżej święta, czyli… sprawdź, z którymi książkami poczujesz wigilijny klimat.

Prezentownik cz. 1 – książki na prezent dla fanów historii prawdziwych – a skoro do świąt faktycznie coraz bliżej, to może czas rozejrzeć się za prezentami?

Prezentownik cz. 4. Dla fanów kryminałów – z tych książek entuzjaści thrillerów będą zadowoleni.