Aktualności
Prezentownik cz. 1 – książki na prezent dla fanów historii prawdziwych
19.10.2021

Prezentownik cz. 1 – książki na prezent dla fanów historii prawdziwych

Urodziny, imieniny, mikołajki czy święta Bożego Narodzenia – niezależnie od okazji książka zawsze sprawdzi się jako świetny pomysł na prezent. Umiejętnie dobrana, pokaże, że naprawdę zależy Ci na drugiej osobie – będzie oznaką tego, że potrafisz słuchać i wiesz, co interesuje i przykuwa uwagę Twoich bliskich. Jeżeli zatem szukasz upominku dla miłośniczki bądź miłośnika historii opartych na faktach, chętnie podpowiemy, które tytuły okażą się strzałem w dziesiątkę.

Seria „Zrozum” – dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej

Osoba, dla której szukasz prezentu, lubi rozwijać swoją wiedzę? Chętnie poznaje nowe ciekawostki, a wieczory najczęściej spędza, oglądając społeczno-kulturowe dokumenty? Dla wszystkich uważnych obserwatorów świata doskonałą lekturą będzie książka z inspirującej i angażującej serii „Zrozum” – gwarantujemy, że głód wiedzy każdego dociekliwca zostanie zaspokojony.

Tematyka dostępnych w serii publikacji kusi różnorodnością. To właśnie tu znajdziesz książki, które opisują największe plagi w historii ludzkości, wyjawiają tajemnice ludzkiego umysłu, zagłębiają się w zakamarki skóry oraz przedstawiają sylwetki znanych osób od nieznanej, czasem wstydliwej strony.

Wszelkich pasjonatów astronomii uszczęśliwisz książką o kosmosie, wdzięcznie zatytułowaną: „Astrohaj. Jak dotknąć kosmicznego pyłu?”. W tej publikacji Fred Watson zabiera czytelników w podróż po galaktyce – przybliża kwestię czarnych dziur, opowiada o meteorytach i gwiazdach, w przystępny sposób tłumaczy zjawiska, które często wydają się nieziemskie.

Seria reporterska – dla fanów wciągającej rzeczywistości

Przy wybieraniu reportażu na upominek trzeba zachować szczególną ostrożność: często to właśnie on stanowi przyczynę nieprzespanej nocy. Jeśli jednak jesteś w stanie wziąć na siebie odpowiedzialność za przyśpieszone bicie serca, niepohamowaną ekscytację i skoki adrenaliny, Twoi bliscy na pewno docenią wciągającą historię, opartą na rzeczywistych zdarzeniach – nawet gdy na drugi dzień będą niewyspani.

Jeżeli Twoi znajomi namiętnie oglądają dokumenty o seryjnych mordercach, a żaden kryminalny podcast nie jest im obcy, doskonałym pomysłem na prezent okaże się książka z gatunku true crime. W publikacji „Ostatni trop. Tajemnica zaginięcia sióstr Lyon” Mark Bowden opisał jedną z największych zagadek Ameryki – sprawę ponadtrzydziestoletniego śledztwa, skoncentrowanego wokół przyprawiającego o dreszcze uprowadzenia dwóch dziewczynek.

Dla fanów nieco mniej niepokojących historii polecamy reportaż Macieja Grzenkowicza: „Tycipaństwa. Księżniczki, bitcoiny i kraje wymyślone”. Książka przedstawia innowacyjny temat zakładania mikronacji i przybliża barwne sylwetki bohaterów, którzy decydują się na stworzenie własnego miejsca na mapie. Kto wie, może to właśnie Twój prezent przyczyni się do powstania nowego królestwa?

Seria podróżnicza – dla tych, co nie potrafią usiedzieć w miejscu

Norweskie fiordy, mróz Alaski i słońce Hiszpanii – jedną z magicznych właściwości książek jest ich umiejętność zabrania czytelnika w dowolne miejsce na świecie. Jeśli zatem Twoi bliscy skarżą się na niedosyt podróżowania, spraw im wymarzony prezent – postaw na lekturę, która choć na chwilę przeniesie ich w odległe, wyczekiwane tereny.

Zastanawiasz się, który kierunek wybrać? A co powiesz na Rumunię? Agnieszka Krawczyk opisuje kraj nieco pominięty i zapomniany – rozprawia się ze stereotypami, obrazuje ludową kuchnię, gawędzi o sztuce, literaturze, tradycjach i charakterystycznych zwyczajach. W parze z wciągającą, słodko-gorzką narracją idą pierwszorzędne zdjęcia.

Podróżowanie nie ogranicza się jednak do zmiany miejsca – wszystkich wielbicieli podróży w czasie zachwyci pozycja „Historia XIX wieku. Przeobrażenie świata”. W swojej wielostronicowej książce Jürgen Osterhammel tworzy szczegółowy portret XIX wieku – począwszy od rozwoju filmu i fotografii, przez wojnę, migracje i kulturową rewolucję, aż po zagadnienia związane z kapitalizmem, handlem i nauką.

A skoro już jesteśmy przy wątku rozliczania się z przeszłością, nie wypada nam pominąć jakże ważnej książki autorstwa Davida Attenborough. Ten brytyjski przyrodnik w dziele „Życie na naszej planecie. Moja historia, wasza przyszłość” roztacza przed czytelnikami wizję planety:  tej, która jest, tej, która mogłaby być, i tej, której – jeśli nie wyciągniemy w stronę natury pomocnej dłoni – za chwilę może nie być.

Faktycznie idealny prezent

Jak można zatem zauważyć, literatura faktu niejedno ma imię. Przy szukaniu idealnego prezentu – czy to na święta, czy zupełnie bez okazji, nie zapomnij o pomysłowych gadżetach – kubek, bawełniana torba i poduszka stworzą z książką zgrany duet. Bez wahania przypominamy również, że upominki dla siebie to pomysł, który zawsze spotka się z aprobatą wszystkich zainteresowanych 😊

Po więcej czytelniczych inspiracji – tym razem nie tylko tych opartych na faktach – polecamy lekturę artykułów:

Sprawdź również pozostałe nasze prezentowniki: