Aktualności
Podróż w nieznane. 3 powody, dla których warto sięgnąć po książki Roya Jacobsena
11.10.2022

Podróż w nieznane. 3 powody, dla których warto sięgnąć po książki Roya Jacobsena

Norwegia kojarzy się powszechnie z fiordami, kryminałami i skandynawskim designem. Literatura norweska to jednak nie tylko mrożące krew w żyłach kryminalne historie dziejące się w małych norweskich miasteczkach. To także kawał świetnej literatury pięknej!

Bohaterem tego tygodnia jest Roy Jacobsen, norweski autor nominowany do Nagrody Bookera oraz bez wątpienia najjaśniejsza gwiazda naszej Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich.

 

Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich, którą mamy przyjemność wydawać od 1956 roku (z małą przerwą!), zawiera aż pięć powieści autorstwa Jacobsena.

Nasz bestseller to czterotomowa saga:

To niezwykła historia o mieszkańcach wyspy Barrøy w Norwegii – o ich życiu pełnym trudu i bolączek, ale także radości i nieustępliwości wobec humorów otaczającego ich morza. W tych czterech opowieściach Jacobsenowi udało się zawrzeć esencję literatury skandynawskiej, łącząc opisy trudnej codzienności z refleksjami o życiu.

 

Dlaczego pokochaliśmy tego Norwega tak wielką literacką miłością? Oto trzy najważniejsze powody:

  • Jacobsen to mistrz chwytania niuansów ludzkiej psychiki. Jego postacie to ludzie tacy jak my, mający zarówno swoje problemy, jak i radości. To bohaterowie z krwi i kości, z którymi z pewnością się zidentyfikujecie i zaprzyjaźnicie.
  • Norweski mistrz pióra potrafi opisać naturę w niepowtarzalny sposób. Jego powieści wchodzące w skład sagi o mieszkańcach wyspy Barrøy przepełnione są siłą, jaka drzemie w przyrodzie. Gratka dla miłośników książek podejmujących wątki przyrodnicze.
  • Kameralny klimat. Twórczość Jacobsena wyróżnia skandynawska oszczędność. W jego powieściach pozorny spokój i powoli płynąca akcja pozwalają zanurzyć się w surowym klimacie maleńkiej wyspy Barrøy na norweskich Lofotach. Niezwykła podróż na Północ gwarantowana.

Kolejna powieść Roya Jacobsena, która oficjalnie dołączy do naszej Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich już 12.10 (jako jej siedemnasty tom), to „Człowiek, który kochał Syberię”. Jest ona  owocem jego wspólnej pracy z żoną, Anneliese Pitz. To niezwykle oryginalna książka, napisana na kanwie dzienników niemieckiego podróżnika, Fritza Dörriesa, który w 1877 wyruszył w wyprawę na Syberię. Przyświecał mu jeden cel: znaleźć motyla, którego jako dziecko widział w książce. Jego podróż przerodziła się w dwudziestoletni pobyt na Syberii Wschodniej, podczas której odkrył tysiące nowych gatunków roślin i zwierząt. To pasjonująca powieść o odkrywaniu miejsca, gdzie człowiek zawsze będzie za mały wobec niezbadanej i pierwotnej siły natury.

 

Mamy nadzieję, że „Człowiek, który kochał Syberię” Roya Jacobsena i Anneliese Pitz w znakomitym przekładzie Iwony Zimnickiej będzie dla Was przyjemną lekturą na jesienne wieczory!

Świetnie się składa, ponieważ od 10.10 do 16.10 trwa Tydzień z Royem Jacobsenem, a to oznacza, że wszystkie książki tego autora możecie kupić w specjalnej promocji za połowę ceny! Nie czekajcie długo i wybierzcie się w fascynującą podróż w nieznane!

 

 

Chcesz być na bieżąco z nowościami w naszej księgarni? Zależy Tobie na promocjach? Chcesz brać udział w organizowanych przez nas wydarzeniach? Zapisz się do naszego newslettera:

 

 

 

 

 Po więcej książkowych inspiracji zajrzyj tu:

Literatura skandynawska skandi bez tajemnicJaka książka na deszczowy dzień?” – lato, lato i po lecie, czyli sprawdź, które powieści najlepiej czyta się w towarzystwie kubka z ciepłą herbatą,

Literatura skandynawska – historia, współczesność, cechy” – literatura skandynawska, a więc kryminały… ale czy tylko? Zobacz, co charakteryzuje powieści z północy,

Apartament Izabeli Janiszewskiej – nasza recenzja książki z gatunku thriller” – a jeśli wciąż mało Ci thrillerów, przekonaj się, co myślimy o najnowszej książce Izabeli Janiszewskiej.