Aktualności
Czym jest audiobook? Jak go słuchać?
13.09.2022

Czym jest audiobook? Jak go słuchać?

Tęsknisz za czytaniem lub chciałbyś/chciałabyś czytać więcej, ale cierpisz na chroniczny brak czasu? Z pomocą przychodzi audiobook. Obecnie czytelniczy świat przeżywa boom na wydania cyfrowe. Oferta audiobooków jest bardzo szeroka, więc każdy miłośnik i każda miłośniczka książek znajdzie coś dla siebie. Co to jest audiobook, jak go słuchać i w jakich sytuacjach się sprawdzi?

Co to właściwie jest audiobook?

Masz swoich ulubionych aktorów i ulubione autorki, których głosy uwielbiasz? A gdyby tak czytali Ci przed snem? To jest możliwe! Audiobook to nic innego jak książka w formie pliku dźwiękowego czytana przez profesjonalnego lektora / profesjonalną lektorkę. Dość często jest to znany aktor lub znana aktorka. Format pliku to mp3 – bardzo popularny i dobrze znany. Można wyróżnić kilka rodzajów audiobooków:

  • czytany przez profesjonalnego lektora – tradycyjny i popularny typ audiobooka;
  • słuchowisko – czytanie treści przez lektora/lektorkę lub kilku lektorów / kilka lektorek wzbogacone o efekty dźwiękowe. To produkcje, za którymi przepadają zwłaszcza dzieci;
  • serial audio – najbardziej rozbudowany typ audiobooka określany mianem superprodukcji i uzupełniony o specjalne efekty dźwiękowe. Można w nim słuchać głosu więcej niż jednego lektora. W serialu audio w role wcielają się popularni aktorzy lub popularne aktorki, którzy nie tylko czytają tekst, ale również korzystają z pełni swojego warsztatu aktorskiego.

Kiedy audiobook jest lepszy niż książka?

Gdzie słuchać audiobooków? Możesz ich słuchać praktycznie wszędzie, zwłaszcza kiedy nie masz możliwości sięgnięcia po tradycyjną książkę. To niezwykle wygodne i praktyczne rozwiązanie, które pozwoli Ci się zapoznać z większą liczbą książek.

Polubią je zwłaszcza zabiegane osoby, które jednocześnie chciałyby być na bieżąco z nowościami literackimi lub nadrobić zaległości czytelnicze. Aktywności sportowe, sprzątanie, zakupy czy długa podróż samochodem – we wszystkich tych sytuacjach możesz cieszyć się ulubioną lekturą.

Może jesteś młodą mamą, chciałabyś odetchnąć i mieć chwilę dla siebie? Audiobooków możesz słuchać podczas długich godzin spędzonych na karmieniu lub spacerach z dzieckiem.

Książki do słuchania są również niezastąpione dla osób mających problemy ze wzrokiem. Czasami to jedyna opcja, żeby osoby niedowidzące mogły obcować z literaturą.

Ponadto – przyjemny głos lektora/lektorki jest niezwykle relaksujący, więc audiobooki pomogą Ci się odprężyć.

Jak słuchać audiobooków?

Zastanawiasz się, jak i na czym odtwarzać audiobooki? Potrzebujesz narzędzia, które odtwarza pliki dźwiękowe w formacie mp3. Smartphone, laptop, tablet, niektóre modele czytników, a nawet kino domowe – wszystkie te urządzenia doskonale się sprawdzą. Wystarczy, że zakupisz dany audiobook i przeniesiesz pliki na swoje urządzenie.

Gdzie kupić audiobooki?

Najlepiej postawić na sprawdzone i legalne źródła. Doskonałym miejscem do zakupów jest księgarnia, w której znajdziesz dziesiątki tytułów wartych odsłuchania. Zwykle najbardziej popularne książki mają też swoją wersję audio.

Jak kupić audiobook? Po wejściu na stronę z książką, wybierz zakładkę „audiobook”, kliknij „kup” i gotowe! Możesz się odprężyć przy kawie i ciekawej lekturze. Na tej stronie możesz też posłuchać fragmentu książki i sprawdzić, czy historia Cię wciągnie, a głos lektora lub lektorki się spodoba.

 

Chcesz być na bieżąco z nowościami w naszej księgarni? Zależy Tobie na promocjach? Chcesz brać udział w organizowanych przez nas wydarzeniach? Zapisz się do naszego newslettera:

Odwiedź nasze pozostałe artykuły:

Jak efektywnie czytać książki? - artykuł

Jeśli wolisz pozostać jedynie czytelnikiem, to koniecznie przeczytaj nasz wpis o tym, jak efektywnie czytać książki.

Jaka książka na deszczowy dzień?sprawdź, którą książkę warto wybrać przy niepogodzie.

„Apartament” Izabela Janiszewskanasza recenzja książki z gatunku thriller.