Aktualności
Jak efektywnie czytać książki?
19.07.2022

Jak efektywnie czytać książki?

Dzięki wartościowym książkom poszerzamy swoje słownictwo i horyzonty myślowe, poprawiamy pamięć oraz koncentrację, a także zaczynamy być postrzegani przez inne osoby jako bardziej atrakcyjni. Chcesz czytać więcej i efektywniej? To naprawdę nic trudnego, ale oprócz dobrych chęci trzeba będzie się trochę postarać. Podpowiemy Ci, co robią inni, by móc pochwalić się imponującą liczbą książek przeczytanych w ciągu roku i tym, że lektura tych pozycji rzeczywiście im się przydała!

1. Nie wybieraj przypadkowych książek

Gdy postanawiasz kupić lub pożyczyć jakąś książkę tylko dlatego, że coś o niej słyszałeś/słyszałaś, zobaczyłeś/zobaczyłaś jej reklamę albo ktoś znajomy Ci ją polecił, niekoniecznie Twoje czytanie będzie efektywne. Dobrze jest poszerzać swoje zainteresowania, ale w sytuacji, gdy treść książki mało Cię interesuje, może się zdarzyć, że wciąż będziesz szukać wymówek, by jej nie czytać, a w dodatku odłożysz też lekturę innych publikacji. Zanim zatem podejmiesz decyzję, by pożyczyć lub kupić książkę, upewnij się, że na pewno będziesz czerpać przyjemność z jej czytania albo że dzięki niej rozszerzysz swoją wiedzę na temat, który wiąże się z Twoimi zainteresowaniami lub pracą. Czytamy książki dla różnych powodów, ale sięganie po pozycje, które nas zupełnie nie angażują, nie ma sensu. To strata czasu!

2. Codziennie znajdź czas na czytanie

Niektórzy chcą od razu skoczyć na głęboką wodę i postanawiają, że będą czytać nawet po kilka godzin dziennie. Choć istnieją osoby, które rzeczywiście mogą sobie na to pozwolić, by poświęcić aż tyle czasu na czytanie, to jednak, aby tego dokonać, większość z nas musiałaby zrezygnować z uprawiania sportu, sprzątania, gotowania wartościowych posiłków i spotkań towarzyskich. Postaraj się czytać codziennie, ale przez około 30 minut. To nie zaburzy Twojego rytmu dnia i nie będziesz mieć wyrzutów sumienia, że coś zaniedbujesz.

3. Zadbaj o swój dobry nastrój podczas czytania

Zadbaj o to, by czytać w miłym otoczeniu. Miejsce, w którym siedzisz podczas zgłębiania lektury, powinno być naprawdę wygodne, warto też otoczyć się ulubionymi kolorami, ale pamiętaj o tym, że jeśli będą bardzo jaskrawe, to mogą Cię rozpraszać. Możesz przygotować sobie coś dobrego do picia i na przekąskę, ale uwaga na puste kalorie – najlepiej będzie zdecydować się na coś lekkiego, na przykład owoce. Jeśli chcesz, zapal świecę zapachową – szczególnie polecane są takie, które poprawiają koncentrację.

4. Rób notatki

Nie musisz imponować innym tym, że co chwilę cytujesz mniej lub bardziej znanych pisarzy. Na pewno jednak przyda Ci się czasem wrócić do interesujących myśli zawartych w powieściach, dramatach, poradnikach czy reportażach, które dane Ci było przeczytać. Nie zaszkodzi pomyśleć o założeniu specjalnego zeszytu, w którym zapiszesz to, co chciałbyś/chciałabyś zapamiętać z przeczytanej książki. Niestety zapominamy nawet to, co jest szczególnie ważne, na przykład imiona i nazwiska bohaterów. Kiedy rozmawiamy później o przeczytanych książkach, możemy się czuć niezręcznie, gdy nie będziemy w stanie podać, jak nazywają się główni bohaterowie. A złote myśli przydają się nie tylko do tego, by zabłysnąć w towarzystwie…

5. Odnoś wiedzę z książek do swojego życia

Bohaterowie znani z literatury pięknej przechodzą zazwyczaj pewną przemianę, która wynika z tego, że w czasie, w którym rozgrywa się akcja, otrzymali ważne lekcje. Nie bez powodu właśnie Ty możesz być świadkiem przemian bohaterów. Dzięki temu, że miałeś/miałaś okazję je obserwować, możesz się głębiej zastanowić nad życiem – również swoim. Nie wszyscy bohaterowie będą Ci równie bliscy i nie wszyscy Cię zafascynują, ale część z nich może mieć z Tobą wiele wspólnego, co warto wykorzystać podczas wdrażania pozytywnych zmian w swoim życiu.

 

 

Przeczytaj nasze pozostałe wpisy:

TOP 17 książek na wakacje i na latoTOP 17 książek na wakacje – znajdź tytuł idealny na lato

Kierunek: Norwegia! Czym jest literatura norweska? – odkryj literaturę północną

Od nas, dla Was i z Wami, czyli Czytelnia Wydaje nam się – wpadnij do nas