Aktualności
Dzięki czytaniu książek możesz żyć dwa lata dłużej!
27.09.2022

Dzięki czytaniu książek możesz żyć dwa lata dłużej!

Czytanie książek to z jednej strony rozrywka, ale z drugiej to także możliwość poszerzania swoich umiejętności i dobry trening mózgu. Okazuje się, że to nie wszystko! Systematyczne czytanie książek może przedłużyć życie nawet o dwa lata. Potwierdzają to badania przeprowadzone na uniwersytecie w Yale (USA).

Czytanie książek przedłuża życie – wyniki badań

W 2017 roku na Uniwersytecie Yale zostały przeprowadzone badania, które trwały 12 lat. Wzięło w nich udział ponad 3000 osób w wieku co najmniej 50 lat. Badani zostali podzieleni na trzy grupy: osoby, które nie czytają książek w ogóle, osoby, które czytają przez około trzy i pół godziny w każdym tygodniu, oraz osoby, które czytają jeszcze dłużej.

Z powyższych badań wynikło między innymi, że częściej czytają kobiety oraz osoby z minimum średnim wykształceniem. Te wyniki nie są dużym zaskoczeniem, ponieważ już wiele wcześniejszych badań i sondaży wskazywało właśnie na takie dane. To, co zaskakuje, to właśnie fakt, że regularne czytanie książek rzeczywiście może przedłużyć życie.

O ile czytanie książek przedłuża życie?

Osoby, które czytają trzy i pół godziny tygodniowo, mają o 17% mniej szans na śmierć w przeciągu najbliższych 12 lat niż Ci, którzy nie czytają w ogóle. Natomiast gdy czytelnik spędza z książką jeszcze więcej czasu, to ryzyko zmniejsza się o 23%. Obliczenia badaczy wykazały, że jeśli czyta się książki regularnie, to życie tych osób wydłuża się średnio o dwa lata w porównaniu do tych, którzy do lektury nie zasiadają w ogóle.

W jaki sposób czytanie książek wydłuża życie?

Podczas Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich neurobiolog dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN odniósł się do przytoczonych wyżej badań. Neurobiolog twierdzi, że są dwie hipotezy, które mogą tłumaczyć takie wyniki. Pierwsza zakłada, że dzięki czytaniu książek zdobywamy większą wiedzę, a to prowadzi do podejmowania mądrzejszych, bardziej przemyślanych wyborów życiowych, np. dotyczących regularnych badań. Druga hipoteza dotyczy większych zdolności społecznych, które prowadzą do lepszego funkcjonowania w grupie i braku samotności. Przebywając między ludźmi, również przedłużamy życie.

Co czytać, żeby przedłużyć życie?

Co ciekawe, powyższe wyniki dotyczą tylko osób czytających książki. Ludzie, którzy regularnie czytają gazety i czasopisma, również wydłużają tym swoje życie, ale efekt jest zdecydowanie słabszy.

Natomiast jeśli chodzi o czytanie książek, to dobra informacja jest taka, że nie ma znaczenia, jaki gatunek wybierzesz. Mogą to być poradniki, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę. Jeśli wolisz książki oparte na faktach albo literaturę piękną, to też nie ma problemu! Czytaj to, co lubisz. Pamiętaj, czytanie książek ma być przyjemnością. Wydłużenie życia to jedynie (lub aż!) miły dodatek.

Czytaj książki, żyj dłużej

Badania z Yale nie pozostawiają złudzeń – systematyczne czytanie książek (minimum trzy i pół godziny tygodniowo) może przedłużyć życie nawet o dwa lata. Doktor Boguszewski we wspomnianej wypowiedzi podkreślił też, że czytanie książek silnie oddziałuje na mózg każdego czytelnika, jest to bardzo dobry i uniwersalny trening. Udowodniono, że regularne czytanie książek poprawia pamięć i koncentrację. Dodał również, że istnieją nieliczne badanie, które dowodzą, że czytanie może opóźnić objawy Alzheimera.

Bibliografia:

  1. https://dobrewiadomosci.net.pl/12369-czytanie-ksiazek-przedluza-zycie/
  2. https://www.legalnakultura.pl/pl/czytelnia-kulturalna/wspolne-sprawy/news/2944,czytanie-jest-treningiem-dla-mozgu-i-moze-przedluzyc-zycie
  3. https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C410746%2Cczytanie-ksiazek-przedluza-zycie-o-2-lata.html

 

 

Chcesz być na bieżąco z nowościami w naszej księgarni? Zależy Tobie na promocjach? Chcesz brać udział w organizowanych przez nas wydarzeniach? Zapisz się do naszego newslettera:

 

 

Przeczytaj więcej naszych artykułów:

Wiesz już, że czytanie przedłuża życie, ale sprawdź również, jakie są zalety czytania oraz dlaczego każdy powinien czytać.

Sprawdź też nasze podpowiedzi, co czytać w deszczowe dni.

Wszystkim miłośnikom książek polecamy artykuł o tym, jak zrobić porządki na półce z książkami.