Aktualności
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – Promocja
22.04.2022

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – Promocja

Zastanawialiście się, jak powstało doroczne święto promujące książki, czytelnictwo i ochronę własności intelektualnej? Dlaczego dzień 23 kwietnia został wybrany jako idealny na celebrację? Dziś z okazji tego święta odpowiemy na te pytania, dodamy kilka innych informacji i ciekawostek związanych z książkami, a do tego mamy dla Was przygotowaną promocję. 😊

Ciekawostki – zacznijmy od genezy i rysu historycznego

Idea święta powstała w Katalonii w 1926 roku. Jednak oficjalnie (początkowo tylko w Hiszpanii) zaczęto je obchodzić od 1930 roku jako Dzień Książki. Pomysł zaczerpnięto z lokalnych tradycji. W Katalonii podczas święta narodowego zgodnie z wieloletnią tradycją panowie wręczali kobietom piękne czerwone róże. Z kolei panie odwzajemniały ten gest wręczaniem książek.

Oficjalnie na całym świecie dzień został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO. Celem jest podkreślenie roli książki jako wartości. Oprócz tego, że czerpiemy przyjemność z obcowania z naszym ulubionym gatunkiem, np. literaturą piękną, literaturą obyczajową, książkami kryminalnymi, fantastyką, to książki pomagają rozwijać pasję, pogłębić wiedzę czy przekazać różnorodność kulturową. To wyjątkowe święto ma również zwrócić uwagę na problematykę związaną z chronieniem praw autorskich.

No dobrze, ale dlaczego akurat 23 kwietnia?

Data wydarzenia została wybrana symbolicznie z uwagi na rocznice urodzin i śmierci wybitnych pisarzy, m.in.: Williama Szekspira, Miguela Cervantesa, Josepa Pla, Maurice’a Druona.Promocja na książki z okazji światowy dzień książki i praw autorskich

My również celebrujemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

W tym wyjątkowym dniu chcemy podzielić się tym, czym my żyjemy, czyli wszystkimi książkami. Niezależnie od tego, czy lubisz czytać papierową książkę, czy wolisz e-booka. Zależy nam na tym, żeby każdy z Was mógł poczuć magię książek fantastycznych, wcielić się w rolę komisarza w książkach kryminalnych, poznać historię o codzienności zwykłych ludzi w literaturze obyczajowej czy też zagłębić się w utworach literatury pięknej.

Podsumowując: w dniach 22.04-24.04 każdy może zamówić wszystkie książki papierowe oraz e-booki z 50% rabatem. Wykorzystaj ten czas i wybierz odpowiednie pozycje dla siebie.

Propozycje książkowe

książka kanskaKanska. Miłość na Wyspach Owczych książka stworzona przez reporterkę Urszulę Chylaszek. Najnowsza odsłona serii reporterskiej ukazuje Farerów, czyli mieszkańców Wysp Owczych, i opowiada zarówno o elementach solidaryzujących, jak i polaryzujących tę społeczność. W tym wszystkim poznamy historię przemian: od konserwatyzmu do otwartości na świat i swobody – na przykładach życia kobiet, które podążały zupełnie innymi ścieżkami życia. Jeśli interesuje Cię temat Wysp Owczych, sprawdź naszą inną książkę „Farerskie Kadry”.

 

Gasnące światło – to pozycja polskiego kryminału, która wyszła spod pióra doświadczonej pisarki Hanny Greń. Wciągająca fabuła, wiele emocji, a to wszystko osadzone w oszałamiającym terenie Beskidu Śląskiego.

„Hanna Greń buduje wielowątkową opowieść toczącą się na kilku płaszczyznach czasowych. Rozsypuje przed czytelnikiem puzzle, które z każdą kartą powieści zaczynają wskakiwać na swoje miejsca. Nie zgasicie światła lampki nocnej, dopóki nie skończycie lektury!”
Marta Matyszczak

Premiera książki już 4 maja. Na naszej stronie już teraz możecie przeczytać jej fragment.

 

Jedno po drugim Ruth Ware książkaJedno po drugim – najnowsza odsłona kryminału zagranicznego autorstwa Ruth Ware (prawa do ekranizacji wszystkich książek autorki zostały wykupione). Numer jeden na światowych listach bestsellerów. Mistrzowsko budowane napięcie w ostatniej lekturze osadzonej w alpejskim, śnieżnym i zimnym klimacie trzyma w ukryciu prawdę do ostatnich stron. Uważasz, że rozwikłasz zagadkę wcześniej? Przekonaj się już teraz i przeczytaj fragment opowieści na naszej stronie.

Bogowie i potwory – lubisz fantastykę? Świetnie się składa, bo Shelby Mahurin napisała ostatnią część opowieści z serii Gołąb i Wąż. Romantyczny wątek związku łowcy czarownic z czarownicą, przemiana bohaterów pod wpływem ich doświadczeń i wyzwań, które stawia im życie. Cała seria opowiada o magii, miłości i nieustającej walce w niesamowitym świecie z jeszcze bardziej różnorodnymi postaciami. Daj się wciągnąć w ten zjawiskowy, fantastyczny świat.

 

„Mahurin wykorzystała motyw wiedźmy i łowcy czarownic i uczyniła go niezwykle oryginalnym. Budowanie świata przyciągnie czytelników, a buntownicza, choć melancholijna natura Lou sprawi, że będą przewracać strona za stroną…”
„School Library Journal”

 

książka dla dzieci max einstein buntownicy nie bez powodu Max Einstein. Buntownicy nie bez powodu – pozycja obowiązkowa dla dzieci. Jeżeli jeszcze nie znacie Max, koniecznie wykorzystajcie naszą promocję do nadrobienia tej serii. Cykl książek dla dzieci opowiada historię dwunastoletniej, najbardziej inteligentnej dziewczyny na świecie. Jej nieprzeciętna odwaga, wiedza i wyobraźnia jest niezbędna w tajnych misjach oraz przy wymyślaniu genialnych wynalazków. Idealna książka, aby poszerzyć ciekawość u dzieci i młodzieży.

Testament – skandynawska literatura piękna wchodząca w skład Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich. Książka opowiada o rodzinie liczącej czternaścioro dzieci, wychowywanych przez zaborczego i surowego ojca oraz bezradną matkę. Wielogłosowa historia prowadząca do katastrofy i pokazująca prawdziwie życie.

 

„W Szwecji książka sprzedała się w ponad stu tysiącach egzemplarzy, była też nominowana do kilku nagród. Nic w tym dziwnego, bo autorka sięga po tematy, które dotyczą niemal wszystkich – rodzinne nieporozumienia i tajemnice, skomplikowane relacje z rodzicami i rodzeństwem, życiowe wybory, w których można podjąć tylko złą decyzję”.
Natalia Szostak, Wysokie Obcasy

 

literatura skandynawska oneironOneiron. Fantazja o kilku sekundach po śmierci – historie siedmiu kobiet tak bardzo różnych od siebie, że jedynym miejscem, gdzie mogą się poznać, są zaświaty. Tam, gdzie czas już nie istnieje, a im pozostają opowieści z życia. Laura Lindstedt stworzyła prowokującą powieść o życiu po śmierci, tworząc zupełnie inny, nowy, nieoczywisty wymiar. Jeżeli szukasz książek z nieco mrocznym, surowym klimatem i elementach psychologicznych, to koniecznie zapoznaj się z tą pozycją literatury skandynawskiej.

Papierowy Pałac – bohaterowie rozdzieleni traumatycznymi przeżyciami i wyrzutami sumienia. Elle, kobieta w kwiecie wieku i jej historia miłosna trzymająca w napięciu do ostatniej strony. Literatura piękna w dużym formacie, która zapadnie w Twojej pamięci.

 

 „Pełna napięcia, sugestywna opowieść”.
„The Observer”

 

książka obyczajowa siedmiu mężów Siedmiu mężów Evelyn Hugo – twardo stąpająca po ziemi tytułowa bohaterka i jej historia osiągnięcia wysokiej pozycji w społeczeństwie. Czy rzeczywiście miała aż siedmiu mężów? Przez co musiała przejść, żeby znaleźć się w miejscu, do którego dotarła, i jakie tajemnice kryje jej życie? Teylor Jenkins Reid stworzyła fascynującą powieść obyczajową, która zyskała uznanie wśród czytelników.

Niewidzialne życie Addie LaRue wyd. II – każdemu zależy na wolności i podążaniu własną drogą, ale czy za wszelką cenę? Roztargnienie doprowadziło do wielkiego błędu. Czy zawarcie paktu z diabłem może skończyć się dobrze? Wyobrażasz sobie życie, w którym nikt Ciebie nie kojarzy? Wczytaj się w tę mroczną i ekscytującą historię literatury młodzieżowej napisaną przez Victorię Schwab.

 

książka historyczna hieroglify egipskie

Hieroglify egipskie wyd. II – tutaj mamy coś dla fanów historii. Co było napisane na sarkofagach najważniejszych faraonów? Jakie tajemnice kryją się za egipskimi wynalazkami? Jakie tajemnice skrywają wielkie zabytki starożytności? Na te oraz inne pytania odpowiada Andrzej Ćwiek – doświadczony autor publikacji związanych z tematyką starożytnego Egiptu, który wielokrotnie brał udział przy pracach wykopaliskowych nad Nilem. Jest to najlepszy człowiek, który wyjaśni nam zawiłości starożytnej kultury i cywilizacji.

 

 

Wiesz już, które książki wybierzesz? Poznałaś/poznałeś swój ulubiony gatunek książek? Sprawdź nasze pozostałe podpowiedzi:

czytelnia wydaje nam się na FacebookuOd nas, dla Was i z Wami, czyli Czytelnia Wydaje nam się – masz już swoje refleksje na temat konkretnej książki? Chcesz o niej porozmawiać? Zapraszamy

Podróż na papierze – książki podróżnicze na 2022 – zainspiruj się lekturą podczas podróżowania, niekoniecznie tego fizycznego 😊

Filmy i seriale na podstawie książek, dostępne na Netfliksie – poznaj tytuły, które możesz nie tylko przeczytać, ale i zobaczyć