Aktualności
Halloween – horror i magia w książkach
29.10.2021

Halloween – horror i magia w książkach

Upiorny klaun, Kuba Rozpruwacz czy Drakula – 31 października to jedyny dzień, w którym po ulicach przechadzają się niekoniecznie mile kojarzone postaci. Halloween, czyli święto grozy, rządzi się jednak swoi prawami, co oznacza, że właśnie w tę datę uczucie strachu jest wręcz wskazane. Jeśli więc masz ochotę poczuć dreszczyk grozy, przenieść się do świata czarów i magii, zapoznaj się z naszą listą książkowych propozycji – zapewniamy mocne wrażenia.

książka-kryminał-ostatni-dom-na-zapomnianej-ulicy-autorka-atriona-ward-wydawnictwo-czwarta-strona-kryminałuMrożące krew w żyłach kryminały i thrillery

Zanim jednak przejedziemy do zdarzeń i bohaterów nie z tej ziemi, na początek proponujemy dawkę realizmu – bo w końcu czasem nic tak nie przeraża, jak myśl o tym, że wydarzenia z książki mogłyby się zdarzyć naprawdę.

W powieści „Ostatni dom na zapomnianej ulicy” Catriona Ward serwuje czytelnikom nieprzeciętną mieszankę. Wątek seryjnego mordercy przeplata się tu z historią o porwaniu dziecka, motyw zemsty miesza się z narastającą obsesją. Książka przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom thrillerów, zwłaszcza tych psychologicznych – klimat rodem z serialu „Bates Motel”.

Tragiczna śmierć trójki chłopców, zafałszowana przeszłość i tajemnica sprzed lat – w powieści „Niewybaczalne” emocje aż kipią. W swoim kryminalne Izabela Janiszewska podejmuje się trudnego i mrocznego tematu, jakim jest przemoc wobec dziecka. Umiejętnie buduje napięcie i fachowo, krok po kroku, zbliża nas do rozwikłania tragicznej zagadki. Pozycja dla książkolików o stalowych nerwach.

Fabułę thrillera „Najsłabsze ogniwo” można by streścić w śpiewanych przez Majkę Jeżowską słowach: „Piekło jest w nas, nie gdzieś o dwa kroki stąd”. Książka autorstwa Roberta Małeckiego jest historią, w której pierwszorzędną rolę odgrywają demony przeszłości, niewyjaśnione tajemnice i naznaczone traumą rodzinne więzi. Mocna opowieść z jeszcze mocniejszym zakończeniem.

 

W świecie magii

Nie chcesz wiedzieć” to jedna z tych książek, o których fabule – by nie psuć czytelniczej przyjemności odkrywania – nie można zbyt wiele zdradzić. Powiemy więc tylko tyle, że w tym elektryzującym thrillerze autorstwa Bartosza Szczygielskiego przyszłość przepowiada się przy pomocy kart, i nie są to dobre przepowiednie.

W „Północnym sabacie” do głosu dochodzi słowiańska mitologia. Fabuła książki koncentruje się wokół Dalii, głównej bohaterki – właścicielki klubokawiarni, a jednocześnie potężnej zaklinaczki – która mierzy się z pradawną klątwą. Klimatyczna opowieść, tajemnicze artefakty i narastające napięcie sprawiają, że od powieści Agnieszki Sorycz trudno się oderwać.

Książka Isabeli Sterling jest najlepszym przykładem na to, że magia i literatura młodzieżowa tworzą udane połączenie. „Te wiedźmy nie płoną” to opowieść, w której czarownice – ich moce oraz zmagania – wybijają się na pierwszy plan. Wątek przyjaźni i zaufania, relacje LGBT i zawiła zagadka składają się na zachwyt czytelników, co poświadcza wydanie drugiej części przygód bohaterek pt. „Ten Sabat nie upadnie”.

W temacie młodzieżowej fantastyki polecamy także powieści z serii „Gołąb i wąż”, „Zapomniana księga” i „Żniwiarz” – bo przecież dużo książek, to dużo przyjemności 😊.

Dla najmłodszych czytelników mamy z kolei serię: „Saga Rodu Bies”, „Akademia Mrocznych Zaklęć” oraz książkę „Miasto duchów” – w końcu kto, jak nie dzieci, doceni magię?

Książki, które przerażają

Pod kluczem” to powieść, w której nic nie jest takie, jak się początkowo wydaje. Ruth Ware zabiera czytelników do północnej Szwecji, gdzie w wiktoriańskiej posiadłości państwa Elincourtów rozpoczyna się seria podejrzanych zdarzeń. To właśnie w tej książce każdy niespodziewany szmer zwiększa uczucie niepokoju, a każdy zgrzyt wywołuje ciarki na plecach. Publikację czyta się z zapartym tchem, aż do zaskakującego zakończenia.

Katastrofa w przestworzach, wątek religijny i elementy horroru? „Czarna Madonna” Remigiusza Mroza to coś, czego na wydawniczym rynku jeszcze nie było. W fabułę inspirowaną wypadkiem lotniczym Japan Airlines 123 autor zgrabnie wprowadza zjawiska nadprzyrodzone; tajemnicze zaginięcie 520 osób splata się z pojawieniem duchów. Dla najlepszego efektu książkę polecamy czytać po zmroku – uwaga na gęsią skórkę.

Najnowsza książka Pauliny Hendel stanowi okazję do spotkania z demonami – w ciemnym lesie, twarzą w twarz, ze znikomą szansą na ucieczkę. „Wisielczą górę” można więc potraktować jako rewię słowiańskich potworów, z których każdy wydaje się coraz bardziej i bardziej zatrważający. Błyskotliwe dialogi oraz zwroty akcji gwarantują wciągającą i nietuzinkową lekturę.

Wiesz już, jaką książkę sprawisz sobie lub najbliższym na Halloween?

Przy poszukiwaniu kolejnych czytelniczych inspiracji koniecznie przeczytaj: