Aktualności
„Jedno po drugim” – nasza recenzja książki
07.07.2022

„Jedno po drugim” – nasza recenzja książki

Czym powinny się charakteryzować piekielnie dobre kryminały i thrillery? Co sprawia, że nie możemy się od nich oderwać? Jakich emocji powinny nam dostarczyć? Wszystkie te sekrety odkryła Ruth Ware – brytyjska pisarka, której książkami zachwyca się cały świat. W 2020 roku w Polsce miał premierę jej thriller psychologiczny „Pod kluczem”. Rok później mogliśmy poznać mroczny kryminał „Śmierć pani Westaway”, a w 2022 roku przyszedł czas na kolejną, pełną napięcia historię pt. „Jedno po drugim”. Czym tym razem autorka zaskoczyła czytelnika?

Niepokojąca historia z pięknym widokiem

Gdy tylko uchyliłam okładkę, poczułam urokliwy klimat otulony orzeźwiającym mrozem. Ujrzałam majestat gór, malownicze grzbiety Alp zachwycały swoją okazałością, a zimne powietrze muskało zaróżowione policzki. Płatki śniegu tańczyły niesione przez wiatr. Ziemia okryta była białym puchem. Z zakamarków stron słychać było otulające szepty śniegu. Mimo otaczającego piękna czuć było zagrożenie. Góry potrafią być bezlitosne. Potrafią się zemścić. Potrafią zabić. Ruth Ware zbudowała klimat wzbudzający jednocześnie zachwyt i niepokój. „Jedno po drugim” kryje w sobie górskie widoki zapierające dech, ale również wzbudza strach przed siłami natury oraz napięcie, które przelewa się ze strony na stronę.

Klaustrofobiczny thriller w typie „locked room”

Zaczęło się dość niepozornie. Technologiczny start-up, innowacyjna aplikacja i służbowy wyjazd w góry. Pracownicy firmy Snoop trafiają do urokliwego domku we francuskich Alpach. Wszystko zapowiada idealny pobyt. Narciarskie szaleństwo na stokach. Zakrapiana impreza w rytm snoopowej muzyki. I wykwintne potrawy pieszczące podniebienie. Gdy ściana bieli pochłania dolinę, atmosfera gęstnieje od niepokoju. Niszczycielska siła lawiny odcina wszystkich od świata. Zostają bez zasięgu, bez prądu, a nawet i bez wody. Dlaczego pomoc nie nadchodzi? Dlaczego ludzie zaczynają ginąć? Jakie tajemnice zostały zamknięte razem z uczestnikami wyjazdu? W powieści „Jedno po drugim” nic nie jest oczywiste. Klaustrofobiczna aura przenika przez rozdziały. Panika narasta stopniowo i wdziera się pod skórę. A fala niepokoju zalewa z każdej strony.

Historia w dwóch perspektywach

Liz i Erin. Dwie główne bohaterki powieści. Ta pierwsza pracowała kiedyś w Snoopie – firmie, która stworzyła aplikację do dzielenia się muzyką w czasie rzeczywistym. Druga dba o porządek w górskim domku i opiekuje się przyjezdnymi. Jedna jest tajemnicza, skryta i nieco dziwna. Druga dźwiga ciężar niedalekiej przeszłości. Każda z nich ma swój sekret. Każda ma inną historię. Obie wcielają się w rolę narratora i na zmianę malują opowieść, która łączy się w jeden obraz. Konstrukcja powieści stworzonej przez Ruth Ware ukazuje dwie różne perspektywy. Poznajemy wydarzenia widziane różnymi oczami. Obserwujemy innych bohaterów z różnej strony. Wnikamy w dwie różne osobowości. Wszystko to sprawia, że całość nabiera wyjątkowego charakteru, tempo akcji jest dynamiczne, a sama historia budzi coraz większą ciekawość.

Thriller, który dostarcza ogromu emocji

Już sam tytuł książki – „Jedno po drugim” – podpowiada nam, czego możemy się spodziewać. Okładka sugeruje tajemnice, mroźny klimat i niebezpieczeństwo. Będzie trup! Albo może dwa? A może i więcej? A może zginą wszyscy po kolei? Jedno po drugim? Czytanie tej książki jest jak zjazd na nartach. A nawet więcej! To zjazd na nartach „na krechę” po dzikim, stromym i niewyznaczonym szlaku. Brutalne muldy zmuszają do wyskoków w powietrze, a luźny śnieg ukrywa zdradliwe, oblodzone zbocza. Mimo niebezpieczeństwa aż chce się mknąć jak najszybciej przed siebie, aby odkryć wszystkie karty powieści. Ruth Ware bawi się czytelnikiem. Z każdym kolejnym rozdziałem dosypuje napięcia, odrobinę poprószy przerażeniem, a potem wrzuca prosto w zamieć adrenaliny. Stworzona przez autorkę historia niesie ryzyko zarwania nocy. Jak tylko zacznie się ją czytać, ciężko się od niej oderwać.

Agatha Christie naszych czasów

Ruth Ware potrafi doskonale budować napięcie. W swoich powieściach otuli tajemnicą, zauroczy klimatem, rozjuszy emocje, a czasem nawet wyprowadzi w pole. Nic dziwnego, że jest nazywana Agathą Christie naszych czasów. „Jedno po drugim” to historia pełna zaułków i ostrych zakrętów. Krótkie rozdziały wypełnione są przeżyciami po brzegi. Pierwsze strony wzbudzają ciekawość. Kolejne wywołują napięcie i niepokój. Później pojawia się przerażenie. Strach staje się coraz większy. Lęk dotyka coraz głębiej. A gdy już myślimy, że wszystkie karty zostały odsłonięte, autorka dorzuca jeszcze trochę ekstremalnych wrażeń. Dla fanów rasowych thrillerów psychologicznych „Jedno po drugim” jest pozycją obowiązkową. Wciągająca. Klimatyczna. Pełna emocji. Takie książki aż chce się czytać.

 Autorka recenzji: Paulina Kielar, @ksiazka.do.kawy

Gdzie kupić książkę ,,Jedno po drugim”?

Jedno po drugim Ruth Ware książka

 

 

Zainteresowała Cię książka „Jedno po drugim” autorstwa Ruth Ware? Zajrzyj do naszej księgarni i wybierz wersję: papierową lub e-book. Oprócz recenzji masz możliwość przeczytania fragmentu książki.

 

Lubisz thrillery i kryminały? Przeczytaj również: