Aktualności
Książki podobne do… Spodobał Ci się ten tytuł?
24.11.2022

Książki podobne do… Spodobał Ci się ten tytuł?

Każdy książkoholik choć raz przeżył ten moment, gdy skończył książkę, w której się zakochał. Spodobało mu się w niej wszystko – od bohaterów, przez fabułę, aż do (nie)spodziewanego zakończenia. Przede wszystkim jednak interesujące było przesłanie i główny wątek. Po przeczytaniu zostaje… pustka. I co dalej? Przychodzimy z rozwiązaniem! Tym razem w cyklu polecanych książek literatura młodzieżowa i kilka propozycji do przeczytania w długie, zimowe wieczory.

Dlaczego warto czytać literaturę młodzieżową?

Przede wszystkim warto pamiętać, że literatura młodzieżowa jest dla młodzieży wyłącznie z nazwy. W tej kategorii książek znajdziesz całą gamę emocji, przeżyć i głębokich przemyśleń na wiele aktualnych tematów. Dlatego nie powinno Cię dziwić, że kategoria young adult to pozycje kryminalne, romantyczne, ale też fantastyczne (ya fantasy). Dla każdego coś dobrego!

Książki podobne do „Heartstopper” – „Arystoteles i Dante”

„Heartstopper” to powieść graficzna z reprezentacją  LGBT+. Główni bohaterowie – Nick i Charlie – chodzą do szkoły i choć należą do zupełnie różnych światów, to zaczyna łączyć ich cień przyjaźni. Ze strony Charliego jednak, który nie ukrywa swojej orientacji, ta relacja to coś więcej. Wreszcie dochodzi do przełomu, który zmienia wszystko.

„Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata” Benjamin Alire Sáenz

Głównymi bohaterami powieści są Arystoteles i Dante, których różni prawie wszystko. Łączy ich to, że obaj są samotni i właśnie dlatego zaczynają spędzać ze sobą czas. Wspólnie odkrywają tytułowe sekrety wszechświata, ale też dowiadują się czegoś więcej o samych sobie. Uczą się, jakimi chcą być ludźmi.

Książki podobne do „Sezonu luster” – „Dorosła”

„Sezon luster” to powieść z motywem napaści seksualnej, czyli tematem, który wciąż uważany jest za tabu. Główna bohaterka, Ciela, miała dar – przewidywała zamówienia klientów piekarni, zanim zdążyli złożyć zamówienie. Wszystko zmieniło się w momencie napaści seksualnej. Wspomnienia tamtej nocy nie pozwalają jej normalnie żyć. Ukojenie przynoszą jedynie rozmowy z Lock, który przeżył to samo, co ona. Wspólnie próbują wrócić do codzienności.

„Dorosła” Tiffany D. Jackson

Enchanted to czarnoskóra dziewczyna, która pochodzi z niezbyt bogatej rodziny. Marzy o tym, aby zmienić swoje życie. Szansy szuka w showbiznesie – chce zostać sławną piosenkarką. Niestety, udział w talent show okazuje się porażką. Za kulisami poznaje gwiazdę muzyki Koreya Fieldsa. Gwiazdor pomaga Enchanted osiągnąć to, o czym marzyła. Po czasie okazuje się to jednak złudne. Któregoś dnia dziewczyna budzi się bowiem cała we krwi, a Korey nie żyje. Wszystko wskazuje na winę dziewczyny. Co się wydarzyło? Jaka tak naprawdę była relacja Enchanted i Koreya?

Książki podobne do „Mojego ostatniego miesiąca” – „Nasz ostatni dzień”

„Mój ostatni miesiąc” to powieść o tym, że trzeba korzystać z życia, bo nigdy nie wiadomo, kiedy może dobiec końca. Sebastian stracił ukochaną matkę i przez to wpadł w złe towarzystwo. Pewnego dnia prawie doprowadza do tragedii. Ojciec pragnie mu pomóc i skłania syna do podjęcia wolontariatu w hospicjum. Właśnie tam Sebastian poznaje nieuleczalnie chorego Mateusza, któremu lekarze dają miesiąc życia. Mężczyźni rozpoczynają wspólną przygodę, która pokazuje im zupełnie nowe prawdy o życiu i śmieci.

„Nasz ostatni dzień” Adam Silvera

Zupełnie obcy sobie mężczyźni, Mateo Torrez i Rufus Emeterio, żyją w świecie, gdzie istnieje prognoza śmierci. Tego samego dnia obaj otrzymują wiadomość, że nadszedł ostatni dzień ich życia. Spotykają się przy pomocy aplikacji Ostatni Dzień. Postanawiają wspólnie przeżyć ostatnie godziny – ma to być wyjątkowa, niesamowita przygoda. W dodatku okazuje się, że będzie to niezapomniany czas, który na zawsze odmieni życie ich obu. Bohaterowie dobitnie dowiadują się, że nie istnieje życie bez śmierci, ale także miłość bez straty.

Wszystkie „książki podobne do…”, a także wiele więcej, kupisz w naszej księgarni w wyjątkowych cenach!

 

Chcesz być na bieżąco z nowościami w naszej księgarni? Zależy Tobie na promocjach? Chcesz brać udział w organizowanych przez nas wydarzeniach? Zapisz się do naszego newslettera:

 

Zapraszamy też na bloga, na którym odkryjesz kolejne interesujące tytuły:

prezentownik część 3Prezentownik dla fanów literatury młodzieżowej.

Książki młodzieżowe, które wzbudziły ogrom emocje w 2021 roku.

Reprezentacja LGBTIQA+ w literaturze – inspiracje na cały rok.