Aktualności
Książki młodzieżowe, które wzbudziły ogrom emocji w 2021
21.10.2021

Książki młodzieżowe, które wzbudziły ogrom emocji w 2021

Czy wiedzieliście, że podczas omijania półek z literaturą młodzieżową można wiele przeoczyć i stracić? Warto na nie zajrzeć, ponieważ nie zabraknie w nich bogatego wachlarza pięknych i głębokich przeżyć, śmiechu, płaczu, ale także ciekawie prowadzonych intryg, zagadek i dreszczyku emocji. Niektórzy czytelnicy, bez względu na wiek, będą do nich wracać. Dlaczego? Między innymi z tego względu, że książki młodzieżowe potrafią poruszać w niecodzienny sposób bardzo poważne kwestie, które dzięki temu stają się dla czytelnika przystępniejsze. Podróż przez półki pełne książek dla nastolatków w poszukiwaniu niecodziennych tytułów staje się ekscytująca. Każda kategoria ma coś niesamowitego do zaoferowania. Poniżej opisane tytuły na pewno zasługują na wyróżnienie wśród książek młodzieżowych, które wzbudziły zachwyt i ogrom emocji w 2021 roku.

Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata

Autor: Alire Sáenz  Benjamin || Gatunek: książka młodzieżowa

Bycie nastolatkiem nie jest łatwe. Nikt nam tego nie mówił, gdy wkraczaliśmy w wiek dorastania. Nikt też nie ostrzegał, na co powinniśmy być przygotowani. W tym czasie zaczynamy odkrywać swoją wrażliwość, indywidualność, swoje prawdziwe ja. Poznajemy ludzi, dzięki którym droga do rozumienia siebie staje się jeszcze bardziej kręta, ale także coraz bardziej fascynująca.

Dwóch bohaterów tej wspaniałej powieści to zderzenie zupełnie innych od siebie światów. Dla każdego z nich to także wyzwanie, które pozwala otworzyć się na świat. Zadziorny i zagubiony samotnik Arystoteles próbuje zrozumieć postępowanie dorosłych, jednak pragnie jednocześnie przejść przez swoje nastoletnie życie otoczony murem nie do sforsowania. Pogodny, wyrozumiały i cierpliwy Dante niesamowicie łaknie poznawać świat. Ci dwaj bohaterowie okazują się dla siebie wzajemnie wszystkim, czego potrzebowali, a czytelnik wraz z nimi odkrywa nowe emocje i sekrety wszechświata. Niezwykła subtelność, z którą autor pisze o uczuciach, porusza, uczy empatii, pozwala utożsamić się z bohaterami oraz skłania do zastanowienia się nad tym, co umyka nam w codziennym życiu i jaki jest sens naszego istnienia. Czy warto przejść przez życie bez doświadczania piękna, przyjaźni i miłości oraz skomplikowanych wyborów z tym związanych? Jest to na pewno łatwiejsze, ale czy możemy nazwać to życiem? Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata to powieść, w której wielu z nas odnajdzie siebie samych, swoje problemy, dylematy i emocje. Czarująca, poruszająca historia, z którą warto się zapoznać.

Krew i miód

Autorka: Mahurin Shelby || Gatunek: fantasy

Kontynuacja Gołębia i węża, na którą czekało wierne grono fanów Shelby Mahurin, wreszcie się pojawiła i ogromnie zachwyca.

Znani już czytelnikowi bohaterzy: Lou, Reid, Coco i Ansel potrzebują sojuszy, które zapewnią im spokój i bezpieczeństwo. Po uniknięciu śmierci z rąk Dames Blanches stają się zbiegami i usiłują uciec przed sabatem, królestwem oraz Kościołem. Czekające ich przygody, dylematy i depczący po piętach przeciwnicy sprawią, że staną oni przed wieloma wyborami. Czy są na nie gotowi?

Magiczny świat, w który wciąga nas Shelby Mahurin, ponownie urzeka swoją nieprzewidywalnością, barwnymi postaciami i fascynującym romansem. Zaskakuje, bawi i skłania do przemyśleń. Co jesteśmy w stanie poświęcić, by ochronić ukochanych? Jaką cenę ma miłość i czy może stać się naszą słabością? Powrót do dalszych losów ulubionych postaci zachwyca i sprawia, że czeka się na więcej. Jeżeli czytelnik oczekuje tego, że zżyje się z postaciami powieści, ta pozycja sprawi, że zostanie w pełni zaspokojony. Książki fantasy dla młodzieży to na pewno lektury warte wyboru. Pięknie utkane i barwne historie są jak miód na serce i duszę. Potrzebujemy w życiu odrobiny magii, a autorka podaje nam ją na srebrnej tacy. Można śmiało zagwarantować, że ta książka zapewni doznania, których czytelnikowi żal byłoby pominąć.

Niewidzialne życie Addie LaRue

Autorka: Schwab Victoria || Gatunek: fantasy, romans

Nie wyobrażamy sobie życia na innych warunkach niż nasze własne. Nie chcemy, by ktoś kierował naszym życiem i naszymi uczuciami.  Tak samo jak główna bohaterka Adeline LaRue. Życie w XVIII-wiecznej Francji nie należy jednak do najłatwiejszych i nie daje Addie takich możliwości, jakie mamy w obecnym świecie. Tam nikt nie zatroszczy się o to, czy kobieta ma jakiekolwiek uczucia i myśli. Jest pionkiem w grze o przetrwanie rodu, o powiększanie majątku. Jest tylko walutą. Najlepiej bardzo błyszczącą walutą. Zapewne w każdej z milionów podobnych do Addie kobiet rodził się bunt, gdy okazywało się, że ich życie jest już z góry zaplanowane. Nie każdą z nich jednak stać było na ucieczkę od wytyczonych ścieżek. Nasza bohaterka ma jednak w sobie niewyobrażalny upór, przekorę i siłę, by spróbować to zmienić.

„Nie chcę należeć do nikogo innego, tylko do samej siebie. Chcę być wolna. Żyć tak, jak chcę, znaleźć własną drogę, kochać albo być sama, ale tylko z własnego wyboru. Jestem zmęczona brakiem wyboru, przerażona latami, które przeciekają mi przez palce. Nie chcę umrzeć tak, jak żyłam, bo to żadne życie”.

Nie życz sobie na głos tego, czego pragniesz. Świat słucha, ale spełni to na swoich własnych warunkach. Adeline LaRue zawarła pakt z istotą nadprzyrodzoną, zapominając, że owe istoty zawsze znajdą pokrętne ścieżki, byśmy nie otrzymali tego, czego naprawdę pragniemy.

Adeline dostaje czas, którego tak bardzo pragnie. Czas na przeżycie swojego istnienia w taki sposób, jak to sobie zaplanowała. Tylko czy tak naprawdę wiedziała, czego pragnie jej serce?

Powieść poruszy bardzo wielu z nas, zwłaszcza tych, którzy myślą o przemijaniu, sensie życia,  jego pędzie. Adeline otrzymała to, czego sobie zażyczyła. Uciekła od niechcianego ożenku, od losu, jakiego chciała dla niej rodzina. Uciekła w swoją wolność, w swoje pragnienia. Konsekwencją spełnienia tego marzenia było wymazanie jej z kart historii, wymazanie jej ze wspomnień każdej istoty ludzkiej, która przemknęła przez jej życie. Stała się jak kamień, który niezauważenie mijamy po drodze. Przez ponad trzysta lat ten schemat się powiela. Pewnego dnia coś się jednak zmienia. Na drodze Adeline staje osoba, która ją pamięta.

Nie bez powodu książka została doceniona przez tak liczne grono czytelników na całym świecie. Jeżeli o niektórych powieściach można powiedzieć, że są absolutnie magiczne, to z pewnością ten tytuł taki właśnie jest. Niezmiennie zachwyca i zasługuje na wysoką pozycję wśród ciekawych książek dla młodzieży.

Tkając świt

Autorka: Lim Elizabeth || Gatunek: fantasy, romans

Historie silnych i niezłomnych kobiet to na pewno temat, o którym warto pisać. By osiągnąć zasłużony status społeczny, kobiety zdolne są poświęcić wiele w zdominowanym przez mężczyzn świecie. Jak wiele? Możemy się tego dowiedzieć między innymi z kart powieści Elizabeth Lim. Nasza tytułowa bohaterka Mai jest utalentowaną krawcową, którą los oraz troska o najbliższych zmuszają do stanięcia w szranki z mężczyznami w walce o bycie najlepsza krawcową w kraju.

Oczywiście nie brakuje tutaj również magii, która sprawia, że zmagania niestrudzonej bohaterki stają się jeszcze bardziej interesujące i wciągające. Walka o marzenia nie jest jednak prosta. Wyzwaniem jest nie tylko trzymanie swojej tożsamości w tajemnicy, występowanie w przebraniu mężczyzny, ale i podjęcie się przez Mai wykonania niesamowitych sukni: ze śmiechu słońca, łez księżyca i krwi gwiazd. Wydaje się, że są to zadania prawie niewykonalne. Dla naszej krawcowej będzie to niezwykle ciężka próba. Próba siły i talentu, podczas których zmaga się ona z własnymi lękami i rozterkami.

Opowieść staje się jeszcze bardziej barwna, gdy pojawia się tutaj wątek miłosny. Mai poznaje niezwykłego czarodzieja o tysiącu imion – Edana. Jego postać powoduje pewne rozdarcie, ponieważ Mai zastanawia, czy na pewno chce on pomóc, czy jednak działać na jej niekorzyść. Uczucie pomiędzy tą parą powoduje u czytelnika ogrom emocji – od motylków w brzuchu, poprzez śmiech po łzy. Miłość, niezłomność charakteru, niezwykle ważne wartości rodzinne oraz przeplatające się przez to wszystko elementy magiczne tworzą z tej historii fascynujący obraz, od którego nie sposób się oderwać.

Ta niesamowita, czarująca podróż uświetniona została również magiczną i zachwycającą okładką zilustrowaną przez Tran Nguyen, wybitną ilustratorkę, dzięki której wszystko razem w tej książce tworzy idealną całość. To polecana przez wielu czytelników, opisywana niezmiennie z zachwytem, bardzo fajna książka dla młodzieży.

Felix Ever After. Na zawsze Felix

Osoba autorska: Callender Kacen || Gatunek: romans z wątkiem LGBT

Uhonorowanie Kacena nagrodami Stonewall oraz Lambda Award to dowód dużego kunsztu pisarskiego. Wokół powieści Felix Ever After. Na zawsze Felix zrobiło się naprawdę głośno, i to nie bez powodu. Historia czarnoskórego Felixa, który jest osobą transpłciową, to poruszająca opowieść o poznawaniu siebie, byciu silnym w obliczu wielu przeciwieństw i nienawiści, a także o urokach pierwszej miłości. Świat widziany oczami naszego bohatera jest opisany z niezwykłą subtelnością, empatią i nacechowany emocjonalnością.  Tytułowy Felix to osoba, która nie zaznała jeszcze uczucia miłości, analizuje, czym może ona być, wyczekuje dnia, kiedy i jemu będzie dane jej zaznać, a tym samym zrozumieć. Świat, który go otacza, nie jest łatwy. Naszego bohatera wspiera jednak ojciec, darzący go ogromną miłością, oraz fantastyczny i oddany przyjaciel Ezra. Możemy więc mimo wszystko śmiało nazwać Felixa szczęściarzem. Pomimo wsparcia najbliższych bohater musi jednak dzielnie stawiać czoła napiętnowaniu i szykanowaniu ludzi takich jak on. Dla każdej młodej osoby skonfrontowanie się z podobną codziennością na pewno jest dużym wyzwaniem.

Czy jednak coś może stanąć na drodze do poznania prawdziwej miłości? Wskutek nieprzyjemnych zdarzeń, czyli prześladowania Felixa przykrymi, hejterskimi wiadomościami oraz upublicznienia jego zdjęć z czasów przed tranzycją, w chłopaku rodzi się gniew i chęć załatwienia sprawy na własną rękę. Postanawia dotrzeć do osoby, która ośmieliła się podjąć próbę zniszczenia jego świata. Niespodziewanie zdarza mu się uwikłać w skomplikowany miłosny trójkąt.

Poważne tematy poruszone w powieści są opisane z niezwykłą wnikliwością i delikatnością. Autor pięknie pokazuje, jak istotne są rozmowy, wsparcie i zrozumienie w każdej z międzyludzkich relacji. Przedstawia wewnętrzne rozterki młodej osoby, która podjęła bardzo dorosłe decyzje dotyczące własnej tożsamości, mierzy się z brakiem tolerancji i odrzuceniem, a także strachem, który znamy chyba wszyscy. Strachem przed tym, że nikt nas nie pokocha. Spod zręcznego pióra Kacena Callendera wypływają emocje, które udzielają się czytelnikowi. Książka-magnes. Ujmująca tak, że nie sposób przejść obok tego tytułu obojętnie.

Nasz ostatni dzień

Autor: Silvera Adam || Gatunek: przygodowa, LGBT

Bestsellerowy autor takich książek, jak Raczej szczęśliwy niż nie i Zostawiłeś mi tylko przeszłość tym razem zachwyca nową, poruszającą powieścią.

Co zrobisz, gdy nieznana Ci wcześniej siła oświadcza nagle, że został Ci tylko jeden dzień życia? Przez głowę przemykają tysiące myśli, tęsknota za zdarzeniami, które jeszcze nie miały miejsca, wszystkimi niezrealizowanymi planami, gorącymi nadziejami, pragnieniami. A także – tyle samo niezałatwionych spraw czekających na zamknięcie. Którą drogą pójdziesz, co wybierzesz, czego zechcesz doświadczyć, co zrozumieć i co przeżyć? Przed tymi pytaniami postawieni zostają dwaj bohaterowie naszej powieści. Zbyt młodzi, spragnieni doświadczeń życia, niezastanawiający się nad przemijaniem. Próbujący poznać, co to jest życie, co w nim jest najważniejsze i wartościowe oraz co oznacza szczęście. Czy w pozostałych 24 godzinach życia zdąży się jeszcze poczuć nadzieję, miłość, wdzięczność i przeżyć coś do bólu pewnego i prawdziwego? Poznamy, jakich wyborów dokonają, co odkryją i jakie przeżycia zafundują im kolejne 24 godziny. A jaką prawdę odkryjemy o sobie podczas lektury? Warto się przekonać.

Wśród tych paru fascynujących tytułów każdy czytelnik znajdzie swoich ulubieńców. Niezależnie od wieku książki dla młodzieży zachęcają do rozpoczęcia nowej przygody i zanurzenia się w ten czarujący świat. Ze stron każdej z nich wyciągniemy inne wnioski, sięgniemy w głąb siebie, odkryjemy uczucia i emocje, nad którymi rzadko się zastanawiamy w naszej codzienności. Bohaterowie mogą stać się naszymi inspirującymi przyjaciółmi, a ich przygody i dylematy na pewno staną się źródłem nowych, interesujących doznań. Bawią, ekscytują, zasmucają, skłaniają do refleksji i nie sposób być na nie obojętnym. Wprowadzają do naszego życia magię i stają się dla nas, czytelników, prawdziwie bezcennym darem od autorów.

Szukasz kolejnych inspiracji czytelniczych? Koniecznie sprawdź: