Aktualności
Prezentownik cz. 3. Dla fanów literatury młodzieżowej
25.11.2021

Prezentownik cz. 3. Dla fanów literatury młodzieżowej

Emocjonalna, zaangażowana oraz dynamiczna – choć literaturę młodzieżową można określić na wiele sposobów, jedno słowo wydaje się kluczowe: różnorodna. W powieściach z kategorii Young Adult świat bywa dystopijny, magiczny, mroczny, a także ekscytujący i sprawiający, że choć na chwilę zapomina się o rzeczywistości. Jeśli więc szukasz książki na prezent i zupełnie nie wiesz, jaką publikację – jako już wcale nie tak młody dorosły – wybrać, chętnie podpowiemy, które tytuły czytają się same.

Emily X. R. Pan – Wszystkie kolory moich wspomnień, przeł. Agnieszka Brodzik

Powieść o jakże wdzięcznym tytule Wszystkie kolory moich wspomnień nie szczędzi czytelnikom łez. Przywołane wspomnienia nie są więc łatwe – bo w końcu, czy na samobójczą śmierć rodzica kiedykolwiek wystarcza słów? W książce Emily X. R. Pan nostalgia miesza się z kulturą Tajwanu, dojmująca żałoba z poszukiwaniem ukojenia. Jako pomysł na prezent publikacja trafi w gust wszystkich tych, którym niestraszne emocje, zwłaszcza te związane ze stratą.

Kacen Callender – Felix Ever After. Na zawsze Felix, przeł. Agnieszka Brodzik

Jeśli książkę Kacena Callendera mielibyśmy scharakteryzować jednym słowem, byłaby nim wrażliwość. Osoba autorska przedstawia nam historię Felixa: młodego, transpłciowego chłopaka, który na przestrzeni ponad trzystu stron mierzy się z pytaniem o to, kim właściwie jest. Powieść stanowi uniwersalną opowieść o miłości: zarówno do siebie, jak  i do drugiego człowieka – must read dla wciąż szukających własnego miejsca na ziemi.

Elizabeth Lim – Tkając świt, przeł. Kaja Makowska

Schorowany ojciec, wezwanie do służby i główna bohaterka, która – by uratować rodzinę przed biedą – zaczyna udawać mężczyznę… Brzmi znajomo? Tym razem to jednak nie Mulan, choć Tkając świt wydaje się mieć równie wciągającą fabułę, co animacja Disneya. W swojej najnowszej książce Elizabeth Lin przenosi czytelników do azjatyckiego cesarstwa: miejsca przepełnionego rywalizacją, intrygami oraz magią. Wymarzony prezent dla fanów wielkich przygód i wartkiej akcji.

Victoria Schwab – Niewidzialne życie Addie LaRue, przeł. Maciej Studencki

Czy pakt z diabłem może mieć szczęśliwe zakończenie? I czy ceną za wolność – od cudzych oczekiwań i narzuconych przez społeczeństwo ról – jest samotność? W Niewidzialnym życiu Addie LaRue, gdzie przeszłość przeplata się z teraźniejszością, a XVIII-wieczna Francja łączy ze współczesnym Nowym Jorkiem, pierwszorzędną rolę odgrywa pamięć, a dokładniej: chęć bycia zapamiętanym. Wzorcowy przykład literatury młodzieżowej, w której – stety lub niestety – nie ma prostych odpowiedzi.

S.A. Chakraborty – Miasto mosiądzu, przeł. Maciej Studencki

Jeżeli szukasz upominku dla kogoś, kto z fantastyką jest za pan brat, Miasto mosiądzu będzie strzałem w dziesiątkę. To właśnie w tej książce, osadzonej w dusznym i niebezpiecznym Kairze, budzą się demony, do głosu dochodzi magia, a doradcą staje się wojowniczy dżin. S.A. Chakraborty kusi niespotykanym, nieco surrealistycznym klimatem, obrazami pustyni i opowieścią o tym, że świat raczej nie bywa czarno-biały.

Benjamin Alire Sáenz – Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata, przeł. Agnieszka Brodzik

W powieści Benjamina Alire’a Sáenza nie ma grozy, niespodziewanych zwrotów akcji i poczucia zagrożenia. Są za to czułość, empatia i miejsce na przyjrzenie się człowiekowi z bliska. Tytułowe sekrety wszechświata dotyczą zatem nas samych – naszej tożsamości, seksualności i tego, co sprawia, że jesteśmy i możemy być sobą. Emocjonująca opowieść o przyjaźni z całym jej inwentarzem – doskonały prezent dla wszystkich wrażliwców, czy to na święta, czy urodziny, czy zupełnie bez okazji.

Shelby Mahurin – Krew i miód, przeł. Agnieszka Kalus

Książka Krew i miód stanowi kontynuację popularnego Gołębia i węża, kolejną część przygód młodych bohaterów, którzy w rzeczywistości przepełnionej, nieraz śmiercionośną, nieraz szaleńczą, magią szukają bezpiecznego schronienia. Intensywna i wciągająca historia o miłości, poświęceniu i oddaniu. Na wielki plus zaskakujące zakończenie, sprawiające, że autorkę, przy tworzeniu trzeciego tomu, chciałoby się (wcale niedelikatnie) ponaglić.

Paulina Hendel – Wisielcza góra

Zamknięta społeczność, mroczny las i pytania pozostające bez odpowiedzi. W swojej powieści Paulina Hendel kreśli przed czytelnikami niepokojącą wizję Grobowic, których sama nazwa wydaje się nieprzypadkowa. W niewielkiej wsi, nieco zapomnianej przez świat, odżywają więc demony, przed którymi, tak jak i przed przeznaczeniem, nie sposób uciec (choć trójka rodzeństwa – Anka, Antek i Anastazja – stara się jak może). Idealny upominek dla lubiących poczuć dreszczyk grozy.

Wątek słowiańskich wierzeń Paulina Hendel podejmuje także w znakomitej serii Żniwiarz – uwaga: w tym wypadku naprawdę można się przestraszyć.

Ashley Poston – seria „Starfield, przeł. A. Brodzik

W serii „Starfield” Ashley Poston wyznacza sobie ambitne zadanie – za każdym razem opowiada nam znaną historię, w zupełnie nieznany sposób. Na warsztat bierze więc Kopciuszka, Piękną i Bestię oraz księcia i żebraka, by osadzić ich losy w realiach współczesności i przekonać czytelników o ponadczasowej wartości kojarzonych baśni. Dużo humoru, lekki język i bohaterowie, których nie sposób nie polubić, powodują, że seria będzie wyjątkowym prezentemdla siostry, bratanicy i kuzyna.

Upominek już wybrany? A może, zupełnie przy okazji, rozejrzysz się też za czymś miłym dla siebie? Czytelnicze podpowiedzi znajdziesz tutaj:

Sprawdź również pozostałe nasze prezentowniki: