Aktualności
Literatura, która porusza i kształtuje świadomość – poznaj laureatów Nagrody Nobla i ich książki
17.10.2022

Literatura, która porusza i kształtuje świadomość – poznaj laureatów Nagrody Nobla i ich książki

Każdego roku, w październiku, świat literatury wstrzymuje oddech. A to wszystko za sprawą wyboru laureatów Nobla – między innymi w dziedzinie literatury. To najważniejsze wyróżnienie w tej dziedzinie przyznawane jest niezmiennie od 1901 roku przez osiemnastu członków Akademii Szwedzkiej.

Literacka Nagroda Nobla to jednak przede wszystkim szansa dla wszystkich czytelników na odkrycie zupełnie innych doświadczeń, gatunków i wyjątkowych autorów. Książki noblistów inspirują, fascynują i często są punktem odniesienia dla poznania nowych form literackich.

Nobliści w literaturze – kilka faktów i ciekawostek

O Literackiej Nagrodzie Nobla mówi się na całym świecie. W Polsce również mamy swoich noblistów w literaturze. Do tej pory autorzy i autorki z naszego kraju byli nagrodzeni pięciokrotnie. Do grona noblistów należą m.in.: Czesław Miłosz czy Olga Tokarczuk.

Najmłodszym pisarzem, uhonorowanym tą nagrodą, był Rudyard Kipling, który miał zaledwie czterdzieści dwa lata, gdy został laureatem Nobla. Wśród dotychczasowych nagrodzonych znalazło się siedemnaście kobiet. A najstarszą pisarką była Doris Lessing, która noblowskie wyróżnienie otrzymała w wieku 88 lat.

Książki noblistów w księgarni Wydaje nam się

Jeśli chcesz poznać najciekawsze książki noblistów, to w naszej księgarni mamy dla Ciebie kilka pozycji, na które warto zwrócić szczególną uwagę:

 

Powróceni” (ang. „Afterlives”) to wielopokoleniowa opowieść zdobywcy Literackiej Nagrody Nobla, Abdulrazaka Gurnaha. Autor z ogromną wrażliwością przedstawia historie ludzi zapomnianych, pochodzących z Afryki Wschodniej z początków XX wieku. Pisze o ich codzienności, pragnieniach, moralnych wyborach i życiu w cieniu wielkiej machiny kolonialnej. Pozbawieni tożsamości bohaterowie, zagubieni w tragicznych kolejach losu, są świadkami tragicznej historii Afryki, o której rzadko się mówi.

 

 

 

Nobel to książka, dzięki której będziemy mogli poznać bliżej postać Alfreda Nobla. Autorka – Ingrid Carlberg – to szwedzka dziennikarka, członkini szwedzkiej Akademii Nauk, która analizując niepublikowane dotąd materiały, odpowiada na wiele trudnych pytań z życia wynalazcy. Jak wyglądało jego trudne dzieciństwo? Jak kształtowały się relacje z rodziną i bliskimi? Co wpłynęło na chęć przekazania przez niego fortuny na rzecz przyszłych twórców? Dzięki tej książce nagroda Nobla będzie miała przed nami trochę mniej tajemnic.

 

 

 

Szarady” (norw. „Mysterier”) jest niezwykle wnikliwym studium wewnętrznego szaleństwa, napisanym przez laureata Literackiej Nagrody Nobla – Knuta Hamsuna. To jedno z najbardziej wybitnych dzieł w literaturze norweskiej opowiada historię tajemniczego mężczyzny, który z butelką trucizny w kieszeni przybywa do małego, sennego miasteczka. Ta pozycja spodoba się czytelnikom, którzy szukają opowieści o walce, jaką człowiek prowadzi z samym sobą, obsesyjnej miłości i tajemnicach. Knut Hamsun opisuje świat, używając wielu niezwykłych środków stylistycznych, operuje metaforą, neologizmami i sztuczkami językowymi.

 

 

książka najbardziej niebieskie oko

 

Najbardziej niebieskie oko” (ang. „The Bluest Eye”) – książka oparta na prawdziwych zdarzeniach z życia Toni Morrison, pierwszej czarnoskórej kobiety uhonorowanej Literacką Nagrodą Nobla. Przeczytamy w niej historię pełną społecznego dyskursu na temat piękna, skutków rasizmu i prześladowaniu. Dzięki tej książce jesteśmy w stanie zrozumieć dzisiejszą Amerykę i jej system społeczny, który przez ostatnie dekady rodził wiele napięć i niesprawiedliwości. Pozycja pełna mądrości, w niezwykle realistyczny sposób oddająca świat pełen sprzecznych wartości.

 

 

 

 

 

Chcesz być na bieżąco z nowościami w naszej księgarni? Zależy Tobie na promocjach? Chcesz brać udział w organizowanych przez nas wydarzeniach? Zapisz się do naszego newslettera:

 

 

 

Zobacz inne inspirujące artykuły na naszym blogu:

Jak zadbać o książki? Co sprawia, że książki ulegają zniszczeniu?

Czy książka może być najlepszym przyjacielem człowieka? Więcej przeczytasz tutaj.

W jaki sposób rozwijać swoją wyobraźnię? Najlepszy sposób to czytanie książek.