Aktualności
Jak dbać o książki? Co zrobić, żeby kartki nie żółkły?
12.10.2022

Jak dbać o książki? Co zrobić, żeby kartki nie żółkły?

Każdy książkoholik doskonale wie, że aby zapobiegać niszczeniu książek i żółknięciu kartek, należy odpowiednio dbać o każdy egzemplarz. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z tworzeniem kolekcji książek lub już ją masz, ale nie wiesz, jak o nią dbać, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Poniżej znajdziesz praktyczne rady, w jaki sposób zapewnić odpowiednie warunki książkom.

Co sprawia, że książki ulegają zniszczeniu?

Na początek warto podkreślić, że książkom szkodzą przede wszystkim złe warunki. Zalicza się do nich: zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę, wystawienie na działanie promieni słonecznych, dużą wilgotność lub słabą cyrkulację powietrza. Kolejna kwestia to niepoprawne korzystanie z książek. Tak, jest to możliwe przez zaginanie rogów czy odkładanie otwartej książki grzbietem do góry. Rady, jak traktować książki, znajdziesz w dalszej części artykułu.

Żółknięcie kartek w książkach

Zupełnie innym tematem jest żółknięcie kartek w książkach. Niestety jest to element, na który nie masz dużego wpływu. Przede wszystkim dlatego, że zależne jest to od materiałów, z jakich została przygotowana książka. Jeśli do produkcji został wykorzystany papier o wysokiej kwasowości, to odpowiednie dbanie może przedłużyć trwałość danego egzemplarza, ale tak czy inaczej w końcu dojdzie do samoistnego żółknięcia kartek. Jedynym skutecznym sposobem jest dość drogie odkwaszanie papieru. Nie martw się! Zadbaj dobrze o książki, a będą w dobrym stanie nawet przez kilkadziesiąt lat.

Zasady dbania o książki

  • Staraj się utrzymywać temperaturę pokojową (18-25°C) w miejscach, gdzie przechowujesz książki.
  • Nie wystawiaj książek na zbyt silne światło słoneczne lub jarzeniówek.
  • Regularnie wietrz pomieszczenie, w którym trzymasz książki.
  • Systematycznie wycieraj kurz. Z samych książek ścieraj go suchą ścierką lub specjalną zmiotką. Nigdy nie rób tego wilgotną ściereczką!
  • Nie narażaj książek na intensywne zapachy, np. dym papierosowy.
  • Jeśli to możliwe, trzymaj książki w przeszklonych witrynkach lub gablotkach, dzięki którym ochronisz je przed kurzem i przeciągami. Z kolei gdy są to otwarte półki, najlepiej, by znajdowały się daleko od okien, kaloryferów i intensywnego światła słonecznego.
  • Książki powinny stać w równych rzędach. Raczej nie powinny leżeć i tym bardziej podtrzymywać pozostałych książek.
  • Gdy książka zaczyna się rozpadać, nie powinno się jej kleić zwykłą taśmą, bo klej wchodzi w reakcję z papierem, przez co traci swoje właściwości i pozostawia ślady. Najlepiej oddać książkę do introligatora lub użyć specjalnych taśm introligatorskich.
  • Nie zostawiaj otwartej książki okładką do góry, prowadzi to do zagięć grzbietu, a dalej może skutkować wypadaniem kartek. Podobny skutek osiągniesz, łącząc okładki w trakcie czytania.
  • Nie zaginaj rogów! Do zaznaczania momentu, w którym przerywasz czytanie, używaj zakładek – najlepiej cienkich.
  • Jeśli przenosisz książkę w torbie lub plecaku, to umieszczaj ją grzbietem do góry. Tylko wtedy unikniesz zniszczenia kartek, gdy będziesz wkładać inne rzeczy.

Zadbaj o swoje książki!

Wbrew pozorom odpowiednie dbanie o książki nie jest trudnym zadaniem, ale o kilku rzeczach trzeba pamiętać. Jeśli będziesz przestrzegać powyższych zasad, to z pewnością przed długie lata będziesz cieszyć się ich świetnym wyglądem i możliwością ponownego czytania.

 

 

Chcesz być na bieżąco z nowościami w naszej księgarni? Zależy Tobie na promocjach? Chcesz brać udział w organizowanych przez nas wydarzeniach? Zapisz się do naszego newslettera:

 

Masz za dużo książek? Może przyszedł czas na porządki?

Sprawdź, jak zrobić porządki na półce z książkami.

Poznaj także listę sposobów na dużą liczbę książek w domu.