Aktualności
W jaki sposób inspiruje literatura queerowa?
05.06.2023

W jaki sposób inspiruje literatura queerowa?

Czerwiec to miesiąc dumy dla wszystkich queerowych osób. Powiewają różnokolorowe flagi, organizujemy marsze równości, jest pięknie, dumnie – dostajemy wielkiego Pride Powera w walce z nienawiścią! Do tego przydadzą się książki LGBT+ z reprezentacjami. Grupa Wydawnictwa Poznańskiego dba, aby  literatura queerowa miała swoje miejsce i proponuje wam przeróżne historie pełne miłości!

Świętujmy Dumę z książkami LGBT+

Pride Month jest miesiącem, gdy szczególnie sprzeciwiamy się wstydowi i nienawiści. Chcemy świętować naszą odwagę do autentycznego kochania. Książki LGBT+ z naszej oferty literatury queerowej można zaliczyć do różnych gatunków: od literatury faktu, przez Young Adult i fantastykę, po literaturę piękną. Historie queerowych postaci wzruszają, inspirują, niektórym poszerzą horyzonty. Specjalnie w Miesiącu Dumy czekają na was książki LGBT+ w atrakcyjnych cenach, ponadto konkursy, atrakcje i wiele więcej:

  • Konkurs (2.06), w którym możecie wygrać zestaw gadżetów oraz książkę „Lark i Kasim. Czas na rewolucję” lub 8 wybranych książek z reprezentacją queerową, dostępnych w księgarni Wydaje nam się
  • Plansze na Instagramie informujące m.in. o tym jakie reprezentacje możecie znaleźć w książkach dostępnych w księgarni Wydaje nam się
  • Polecenia twórców internetowych na Instagramie Wydaje nam się
  • Polecenia zespołu księgarni na Instagramie Wydaje nam się

literatura queerowaObyczajowa, piękna literatura queerowa

Siedmiu mężów Evelyn Hugo poprzez rozmowę dziennikarki ze znaną aktorką Evelyn Hugo odkrywa przed nami skomplikowany świat hollywoodzkich małżeństw bohaterki. Historia gwiazdy jest pełna wyborów, wyrzeczeń i ceny za sławę. Wysokiej, bo związanej z miłością.

Miasto w chmurach Anthony’ego Doerra to wielogłosowa opowieść z różnych wieków o książkach i tym, jak na nas wpływają. O uczuciach mogących się zrodzić właśnie przez książki. Od starożytności, przez dwudziestowieczne USA po futurystyczną przyszłość. Literatura queerowa, piękna i proekologiczna
w jednym
!

Malibu płonie Taylor Jenkins Reid przenosi na gorące plaże Kalifornii. Spotkanie czwórki rodzeństwa jest okazją do skonfrontowania tajemnic i skrywanych z nimi uczuć. Powieść obyczajowa Reid pełna jest ognia rodzinnych relacji, obok których nie sposób przejść obojętnie.

Zanim dojrzeją granaty Rene Karabasz rozgrywa się w Albanii. Tamtejsze obyczaje potrafią diametralnie zmienić życie człowieka, a co dopiero, gdy próbuje zrozumieć swoją tożsamość płciową na przekór wszystkiemu. To modelowy przykład książki LGBT+ o poszukiwaniu prawdziwej miłości w czasie wręcz niemożliwym dla niej.

Wierzyliśmy jak nikt Rebecci Makkai to dwuwymiarowa epicka historia rozciągnięta między wydarzenia
z epidemii AIDS w Chicago a współczesność. Rebecca Makkai do swojej książki LGBT+, poruszającej na każdej stronie, wkłada mnóstwo potrzebnych zdań, które zostaną z Wami na bardzo długo.

Young Adultowe książki LGBT+

Najzimniejszy dotyk Isabel Sterling łączy w sobie wampiryczne motywy Zmierzchu i reprezentację lesbijską. Nastolatka odkrywa swój magiczny dar akurat w momencie, kiedy w jej otoczeniu giną ludzie, ponadto pewna wampiryczna dziewczyna zaczyna się nią interesować. Do czego doprowadzi ich śledztwo? Drugą książką LGBT+ Isabel Sterling o lesbijkach jest Te wiedźmy nie płoną. Znajdziesz tam wiedźmy walczące z łowcami, mroczne tajemnice Salem, a zwłaszcza rozpady i początki romantycznych relacji nastoletnich czarownic.

Wszystkiego, co najlepsze przybliży Wam losy osoby niebinarnej, Ben. Rodzice wyrzucili jeno z domu, przez co trafia w nowe środowisko i odbudowuje relacje z dawno niewidzianą siostrą. Powieści Mason Deaver to nowość w niebinarnej reprezentacji w polskiej literaturze queerowej!

Arystoteles i Dante są bohaterami wzruszającej dylogii o sile uczucia i próbie zrozumienia świata. Dwóch młodych chłopaków przechodzi trudną drogę przez różne rodzaje miłości: od tej przyjacielskiej po dramatyczną i romantyczną. Te książki LGBT+ opowiadają też o wsparciu, jakim możemy obdarzyć drugiego człowieka. Przygotujcie chusteczki!

A jeśli to my i To właśnie my jest inną dylogią o młodych gejach, autorstwa Adama Silvery i Becky Albertalli. Przeniesiesz się na ulice Nowego Jorku, gdzie od przypadkowego spotkania na poczcie przydarza się szereg perypetii kierujących ich na tory komediowo-romantycznej historii.

Raczej szczęśliwy niż nie Adama Silvery to przykład kolejnej książki LGBT+ z młodym homoseksualnym bohaterem próbującym pozbierać swoją tożsamość – to trudne po nagłej śmierci ojca. Znalezienie miłości
i szczęścia wydaje się czymś niemożliwym, a jednak… można się zaskoczyć.

Geekerella Ashley Poston przenosi opowieść Kopciuszka w nastoletnie klimaty kosmicznych cosplayów, fandomów fantastycznych i niepokornych dziewczyn. Lekka i przyjemna literatura queerowa – Young Adult z reprezentacją przyniesie Wam wiele radości!

Queerowe fakty i reportaże

Różowa linia dodaje do literatury queerowej garść faktów o orientacjach seksualnych, tożsamościach płciowych i chociażby tym, jak wpływają na ludzi w określonych krajach. Reportaż Marka Gevissera aż kipi od historii ludzi LGBT+, którzy postanowili wyjść poza krzywdzące systemy.

Kanska. Miłość na Wyspach Owczych Urszuli Chylaszek jest reporterskim spojrzeniem na rewolucję obyczajową dziejącą się na tytułowych wyspach. Porusza kwestie AIDS, przybliża historię pewnej lesbijki
i opowiada o bolesnym splocie wolności i tradycji tego małego społeczeństwa.

Manifest Bernardine Evaristo to autobiograficzna refleksja nad swoim pisarskim, kobiecym, intymnym „ja” bestsellerowej autorki. Książka o walce z wykluczeniem, o sile, kreatywności, którą Evaristo pragnie zarazić każdą osobę.

Dumnego czerwca z najlepszymi książkami LGBT+

Spośród wymienionych książek z pewnością znajdziecie coś dla siebie. Niektóre są subtelne, ambitne
i dramatyczne, inne z lekkością napawają radością. Wszystkie jednak mówią o miłości, bo po to literatura queerowa powstaje! Śledźcie nas w czerwcu w poszukiwaniu dumnych książek LGBT+ razem z naszymi promocjami i akcjami. Cała Grupa Wydawnictwa Poznańskiego stawia na prawdziwą miłość i życzy wszystkim czytającym dumnego czerwca i każdego innego miesiąca roku!

 

Chcesz być na bieżąco z nowościami w naszej księgarni? Zależy Tobie na promocjach? Chcesz brać udział
w organizowanych przez nas wydarzeniach? Zapisz się do naszego newslettera: