Aktualności
17.11.2021

"Zobacz ptaka. Opowieści po drodze" — nasza recenzja

Cykle natury od wieków wzbudzają zachwyt nie tylko badaczy i naukowców, lecz także szarych, zwyczajnych ludzi, którzy podziwiają otaczający świat. Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w przyrodzie każda istota i każdy zdarzenie mają swoją historię. Na szczęście powstają książki z gatunku literatury faktu, które otwierają oczy na rzeczywistość i pokazują, jak świat natury funkcjonuje. Jedną z zachwycających lektur jest Zobacz ptaka. Opowieści po drodze Jacka Karczewskiego — przyrodnika, aktywisty i promotora przyrody — po której przeczytaniu nie spojrzy się na świat ptaków w ten sam sposób. Mnie opowieść o ptakach zafascynowała już od samego początku. Poświęć chwilę na przeczytanie mojej recenzji, potem zamów swój egzemplarz i poznaj tajemnice przelatujących obok naszych głów ptaków.

Codzienna uważność

Jacek Karczewski zaprasza swoich czytelników w podróż po ptasim świecie. Opowieść o tych często niedostrzeganych stworzeniach podzielił na miejsca, w których możemy spotkać niektóre gatunki. Jak się okazuje, wiele ptaków spotkać możemy nie w lesie czy na wsi, lecz w mieście — miejscu, które — jak czasem myślimy — nie ma zbyt rozbudowanego świata przyrody. Autor jednak burzy nasz światopogląd i namawia, byśmy każdego dnia uważnie przyglądali się światu i w pogoni do pracy czy szkoły dostrzegli naszych mniejszych, latających przyjaciół. Jacek Karczewski uświadamia ponadto, że każda z istot ma swoją niezwykłą, często pomijaną historię. Która z ptasich opowieści okaże się dla Ciebie najciekawsza? Sięgnij po Zobacz ptaka. Opowieści po drodze i znajdź odpowiedź na to pytanie. 😊

Kto, jeśli nie my?

Z ogromną przyjemnością sięgam po książki, które poszerzają moje horyzonty i otwierają oczy na otaczający świat.  Zobacz ptaka. Opowieści po drodze to właśnie jedna z tych pozycji, które uczą uważności i zmuszają do chwilowego zatrzymania się w zabieganym życiu, by zauważyć to, co na pozór niewidoczne dla oka. Jacek Karczewski w swojej najnowszej książce namawia, żeby każdy z nas otworzył się na przyrodę (a w zasadzie Przyrodę) i był dla niej dobry. Świadomość i czułość świata, na którym żyjemy, jest niezwykle istotna. Wszystko w naturalnym systemie jest ze sobą powiązane, dlatego każde nasze działanie ma wpływ na kształtowanie się i przyszły obraz Ziemi. Tylko od nas zależy, czy niektóre gatunki ptaków przetrwają i będą mogły cieszyć oczy i dusze przyszłych pokoleń.

Jeśli zarządzacie zielenią w mieście, dzielnicy lub w parku, decydujecie o jakiejś wodzie, lesie lub polu albo macie kawałek łąki, ogród czy sad — możecie dokonać cudów! Kto, jeśli nie my?

Sentymentalna podróż po świecie

Zobacz ptaka. Opowieści po drodze to taka książka, podczas czytania której doszedłem do wniosku, że wiele moich podróży odbyłem bez większego przemyślenia. Nie przyglądałem się zbyt często otaczającej mnie przyrodzie i istotom, które mijałem. Jacek Karczewski uzmysłowił mnie jednak, że podczas podróży warto nie tylko podziwiać zdobycze architektoniczne czy sztukę, lecz także świat flory i fauny. Bez tego bowiem trudno byłoby nam funkcjonować. Po lekturze najnowszej książki przyrodnika przyglądam się światu każdego dnia i podziwiam wszystkie istoty najmniejsze, które żyją wokół mnie.

Urzędnicy i rolnicy wiedzą, co to jest biomasa i subsydia, ale nie mają pojęcia, jak wygląda mazurek ani co daje im dojrzały dąb lub cała aleja. Zapatrzeni w siebie i zakochani we władzy oraz jej oznakach — jeszcze większych maszynach, rautach, kościołach, grobowcach — szanujemy tylko to, co sami zrobimy. Naturalne zamieniamy w swoje, a swoje w święte.

Piękna nie tylko w treści

Książka Jacka Karczewskiego Zobacz ptaka. Opowieści po drodze to nie tylko piękny i niezwykle wartościowy tekst, lecz także zachwycające ilustracje wykonane przez Agnieszkę Ciszewską. Opowieści o ptakach, ich historii i sposobie funkcjonowania uzmysławiają nam, czytelnikom, jak wciąż mało wiemy o świecie flory i fauny. Ilustracje znajdujące się w książce pobudzają wrażliwość i wyobraźnię. Po lekturze tej pięknej pod wieloma względami pozycji żaden spacer nie będzie już taki sam, a wyjazd na zasłużone wakacje zachwyci nas nie tylko relaksem, architekturą, lecz także przyrodą, o którą musimy dbać i o której musimy pamiętać.

Damian Pawłowski

Szukasz tekstów do przeczytania? Zerknij tutaj: