Aktualności
Nowości książkowe 2021, które musisz przeczytać
12.08.2021

Nowości książkowe 2021, które musisz przeczytać

Pod względem nowości książkowych rok 2021 niewątpliwie należy zaliczyć do udanych. Jako że interesujących publikacji wciąż przybywa, natomiast wolnego czasu regularnie brakuje, uprościmy Ci drogę do poznania tych najlepszych i najciekawszych książek, postaramy się podpowiedzieć, na co warto zwrócić uwagę. Na liście bestsellerów znajdziesz pozycje m.in. z gatunku:

  • literatury pięknej,
  • kryminału,
  • reportażu,
  • literatury popularnonaukowej,
  • fantasy,
  • literatury obyczajowej.

Brzmi obiecująco? Niezależnie od tego, sięgasz po publikacje tylko z ulubionego gatunku, czy po prostu szukasz czegoś dobrego, pomożemy Ci wybrać kolejną książkę, w której się zakochasz.

Książka, od której należy zacząć listę nowości wydawniczych 2021, czyli „Dziewczyna, kobieta, inna” Bernardine Evaristo
przeł. Aga Zano

Współczesna, intymna, a przede wszystkim nieodkładalna – najnowsza powieść Bernardine Evaristo to lektura o kobietach, nie tylko dla kobiet. Złożona z 12 historii, z których każda portretuje inną bohaterkę, skupia się na codzienności, tak różnej, jak różni jesteśmy. Płynna narracja, w połączeniu ze złożonymi wątkami i niełatwymi emocjami, sprawia, że obok książki nie sposób przejść obojętnie, co potwierdza Nagroda Bookera z 2019 roku.

Diabeł tkwi w szczegółach, tj. „Niewidzialne życie Addie LaRue” Victorii Schwab
Przeł. Maciej Studencki

Co łączy XVIII-wieczną Francję z rokiem 2014 i kameralną księgarnią w Nowym Jorku? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w „Niewidzialnym życiu Addie LaRue” – powieści, której główna bohaterka za wieczne życie płaci wiecznym zapomnieniem. Dziewczyna nie istnieje we wspomnieniach najbliższych, nikt nie pamięta, że ją spotkał. Wśród książkowych nowości 2021 pozycja wyróżnia się refleksyjnością i fabułą, która zaskakuje.

Rozwiązać nierozwiązywalne – reportaż „Ostatni trop. Tajemnica zaginięcia sióstr Lyon” Marka Bowdena
Przeł. Mariusz Gądek

Przedmieścia Waszyngtonu, marzec, rok 1975… W dzień zaginięcia sióstr Lyon – dziesięcioletniej Katherine i dwunastoletniej Sheili – rozpoczęło się ponadtrzydziestoletnie śledztwo, które na długo wstrząsnęło Ameryką. W swoim reportażu, okrzykniętym „arcydziełem narracji w literaturze faktu”, Mark Bowden przekonująco, krok po kroku odkrywa tajniki pracy śledczych. Dziennikarz uświadamia, ile cierpliwości, wytrwałości, a przy tym umiejętności opanowania nerwów wymaga zawód detektywa – bez upiększeń i filmowej magii.

Gdy budzą się demony przeszłości – „Zmora” Roberta Małeckiego

Spośród premier książkowych 2021 roku na uwagę z pewnością zasługuje powieść Roberta Małeckiego, w której „niepokój” jest słowem kluczowym. Klimat lat 80., niewyjaśnione tajemnice z przeszłości i pytania, które lepiej pozostawić bez odpowiedzi – wszystko to sprawia, że mistrzowsko zbudowane napięcie nie pozwala oderwać się od lektury. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów przenikliwych kryminałów.

Najnowsza część sagi Barrøy – „Tylko matka” Roya Jacobsena
Przeł. Iwona Zimnicka

Roy Jacobsen zdążył przyzwyczaić czytelników do niespiesznych i nieco surowych opowieści o realiach życia codziennego. Fanów nie powinna więc zdziwić najnowsza – jedna z bardziej wyczekiwanych książek 2021 roku – powieść autora, w której trudy macierzyństwa przeplatają się z wyzwaniami powojennej rzeczywistości. Czy ogrom przemian odciśnie swoje piętno na skromnej wyspie Barrøy? I jak z echem wojny pogodzą się jej mieszkańcy?

Ciekawa książka na rok 2021 – innymi słowy reportaż Macieja Grzenkowicza: „Tycipaństwa. Księżniczki, bitcoiny i kraje wymyślone

Definicję państwa, lepiej lub gorzej, wyjaśni każdy. Co jednak można powiedzieć o tycipaństwach? Tym bardziej, kiedy sam autor stwierdza, że „te historie są jak z bajek”? Jedno jest pewne – książka Macieja Grzenkowicza to lektura, przy której nie sposób się nudzić. Reportaż łączy nowatorski temat zakładania własnych mikronacji, nieznaną perspektywę wolności i nieco ekscentrycznych, śmiało wychodzących przed szereg bohaterów.

Literacka podróż z Elif Shafak – „Czterdzieści zasad miłości
Przeł. Ewa Elżbieta Nowakowska

Przeszłość i teraźniejszość, magia i realizm, Wschód i Zachód – wśród polecanych książek z 2021 roku trudno nie wspomnieć o „Czterdziestu zasadach miłości”. Powieść, w której dobrze znany schemat (rozpad małżeństwa, apatia, brak perspektyw) zostaje wzbogacony mistyczną opowieścią o odległej, XIII-wiecznej Turcji, zmusza do przemyśleń, zwłaszcza na temat tytułowej miłości. Lektura nie pozwala się odłożyć na półkę, na długo pozostaje w głowie.

Zjawiskowy świat natury w książce: „Dziki rok. Zapiski młodego przyrodnika” Dara McAnulty’ego
Przeł. Katarzyna Bażyńska-Chojnacka

„Na te strony przelewam opisy mojego związku z dziką naturą, próbuję wyjaśnić mój sposób postrzegania świata i opowiedzieć, jak stawiamy czoła burzom jako rodzina” – pisze nastoletni autor jednej z najlepszych, najbardziej nieoczywistych książek 2021 roku. Dziennik, wpisujący się w nurt ekoliteratury, to przejmująca opowieść o tym, że choć przyroda wydaje się niezniszczalna, wielu z nas zapomina, że to jednak nieprawda. W parze z niezwykłą wrażliwością młodego autora idzie pasja i umiejętność wnikliwej obserwacji, a wszystko to sprawia, że tytułowe zapiski młodego przyrodnika trzeba przeczytać.

Książka z gatunku feel-good – „Będą z tego kłopoty” Agaty Przybyłek

W gorszy dzień nic tak nie poprawia humoru, jak kubek gorącej czekolady, ciepły koc idobra książka. Wśród tych z roku2021, niezawodnym odstresowywaczem okaże się publikacja „Będą z tego kłopoty” – powieść, przy której uśmiech nie schodzi z twarzy ani na chwilę. Lekka, zabawna, a przy tym błyskotliwa, przedstawia przyjaźń od najlepszej, godnej pozazdroszczenia, strony.

Nauka empatii, czyli „Felix Ever After. Na zawsze Felix” Kacen Callender
Przeł. Agnieszka Brodzik

Wśród bestsellerów 2021 nie może zabraknąć książki „Felix Ever After. Na zawsze Felix” – historii transpłciowego chłopaka, który w świecie, gdzie tolerancja wciąż nie jest normą, szuka odpowiedzi na podstawowe pytanie: „kim jestem?”. W powieści kwestia dorastania stanowi motyw przewodni, łączy się zarówno ze społeczną akceptacją, jak i jej brakiem. Oprócz waloru edukacyjnego po lekturę warto sięgnąć ze względu na wielowątkową fabułę i realistycznych, złożonych bohaterów.

Znany i lubiany prawniczy duet, który nie zwalnia tempa – „Afekt” Remigiusza Mroza

Miłośnikom polskich kryminałów cyklu powieści o Joannie Chyłce nie trzeba przedstawiać. Tym razem Remigiusz Mróz stawia bohaterkę w niełatwej sytuacji, obrona klienta oskarżonego o pedofilię to wyzwanie pod każdym względem. Na domiar złego sprawa ma także wymiar polityczny, co tylko komplikuje pracę adwokatki. Wartka akcja, zaskakujące zwroty, wymagający temat i zakończenie, które trzyma w napięciu – dzięki temu trzynasty tom z serii thrillerów ma stałe miejsce w kategorii top książek 2021.

Konkurs, rywalizacja i niestrudzona bohaterka – „Tkając świt” Elizabeth Lim
Przeł. Kaja Makowska

Szukasz odrobiny magii? Chcesz przenieść się do baśniowego świata, w którym wszystko może się zdarzyć? Książka „Tkając świt” zabierze Cię w niesamowitą podróż do cesarskiego dworu, gdzie intrygi, podstępy i niebezpieczne sztuczki są na porządku dziennym. Powieść, z gatunku literatury młodzieżowej, w rankingu książek 2021 zajmuje wysoką pozycję – daj się wciągnąć w intrygującą i zaskakującą przygodę.

O zwierzętach w średniowieczu – „Świnia na sądzie ostatecznym” Mai Iwaszkiewicz

Fascynująca okładka i równie fascynująca treść – w popularnonaukowej książce Mai Iwaszkiewicz średniowiecze daje się poznać od zupełnie nowej strony. Na pierwszym planie znajdują się więc zwierzęta, zarówno te prawdziwe, jak i wymyślone. Ilustracje słoni mieszają się ze smokami, ryby z nogami towarzyszą gryfom. Oprócz wspaniałych rycin publikacja kusi też niezgłębioną wiedzą – autorka przytacza liczne ciekawostki i anegdoty, z humorem i fantazją wyjaśnia, jaką rolę kilkanaście wieków temu odgrywała fauna. Książka roku 2021 dla wszystkich pasjonatów zwierząt.

Wyciskacz łez wśród najlepszych książek 2021 – „Nasze piękne chwile” Natalii Sońskiej

W książce „Nasze piękne chwile”, udanej kontynuacji „Wszystkich naszych dni”, Natalia Sońska ponownie czaruje: wciągającą fabułą, dopracowanym językiem, umiejętnością wywoływania wzruszeń. Tym razem jednak historia zostaje opowiedziana z męskiego punktu widzenia – głównym bohaterem jest Michał, który rozpoczyna nowy rozdział swojego życia. Ta słodko-gorzka opowieść o walce ze wspomnieniami uczy nabierania dystansu, pozwala spojrzeć świeżym okiem na rzeczy pozornie doskonale znane.

Bestsellery książkowe 2021, których nie można zignorować –
Życie na naszej planecie. Moja historia, wasza przyszłość” Davida Attenborough
Przeł. Paulina Surniak

Przy narastającej dezinformacji, fake newsach i nieistotnych sensacjach David Attenborough wydaje się głosem rozsądku, któremu warto zaufać. Najnowsza książka biologa to dogłębne, czułe i uważne spojrzenie na kondycję planety, jej dolegliwości, nagłe stany zapalne. W tym wypadku ekspercka wiedza nie oznacza jednak moralizatorskiego tonu i niezrozumiałej terminologii – pomimo arcyważnego tematu lektura jest przyjazna dla czytelnika. Pozycja konieczna, dla wszystkich.

Wszechświat zamknięty w 246 stronach – „Astrohaj. Jak dotknąć kosmicznego pyłu?” Freda Watsona
Przeł. Małgorzata Glasenapp

Podróż w kosmos bez wychodzenia z domu? Z odpowiednią książką – w przypadku, gdy odpowiednia oznacza rewelacyjną opowieść Freda Watsona – jest to możliwe. Astronom odkrywa przed czytelnikami m.in. zagadkę istnienia czarnych dziur, opisuje atmosferę, przybliża zagadnienie meteorytów. Jako przywiązujący wagę do szczegółów przewodnik, autor zrozumiale i dokładnie tłumaczy każdą kwestię. Spośród wszystkich pozycji znajdujących się na liście bestsellerów 2021 książka zdecydowanie zalicza się do tych, które uruchamiają wyobraźnię i sprawiają, że inaczej patrzysz na świat.

Książka 2021, która nie pozwala zasnąć – „Wybaczam ci” Remigiusza Mroza

Jak wiele może zmienić jedna wiadomość? Śledząc losy Iny, bohaterki najnowszego bestsellerowego thrillera Remigiusza Mroza, dowiesz się, że naprawdę dużo. Lektura to absolutny page-turner, na co wpływa nieoczywista fabuła, narastające napięcie i mnożące się tajemnice. Wisienką na torcie jest zaskakujące zakończenie – zobacz, czy rozwiążesz zagadkę, zanim przewrócisz ostatnią stronę.

Któraś propozycja przyspieszyła bicie Twojego serca? To świetnie – wszystkie wymienione książki szybko i wygodnie kupisz w naszej księgarni internetowej.

A jeśli szukasz kolejnych inspiracji, które pomogą Ci znaleźć idealną książkę, koniecznie przeczytaj: