Aktualności
Czytam | Piszę | Recenzuję – Konkurs
10.05.2022

Czytam | Piszę | Recenzuję – Konkurs

Drogie Recenzentki, Drodzy Recenzenci. Przez cztery tygodnie mieliśmy okazję wspólnie brać udział w wyzwaniu Czytam | Piszę | Recenzuję organizowanym przez księgarnię Wydaje nam się. Wydarzeniu towarzyszyło wiele ciekawych spotkań, podczas których dzieliliśmy się z Wami wiedzą na temat pracy recenzenta. Mogliście czytać nasze artykuły, rozwijać swoje umiejętności, dzięki kartom pracy, spotkać się z zawodowymi recenzentkami i recenzentami oraz oglądać webinar z sesją Q&A. Dziś podsumujemy wszystko, czego nauczyliśmy się w ciągu ostatnich tygodni, a na koniec czeka na Was wyjątkowa niespodzianka – konkurs, w którym możecie wygrać płatny kontrakt na pisanie recenzji dla księgarni Wydaje nam się. Ciekawi szczegółów? No to zaczynajmy!

Co już wiemy o pracy recenzenta/recenzentki?

Ostatnie cztery tygodnie były intensywnym czasem, podczas którego mieliśmy okazję dowiedzieć się wiele o branży wydawniczej, pracy recenzenta i współpracach. Przypomnijmy sobie cztery główne tematy, wokół których stworzyliśmy wyzwanie Czytam | Piszę | Recenzuję.

 1. W pierwszej części wyzwania Czytam wzięliśmy na warsztat temat rozwijania swojego recenzenckiego potencjału. Dowiedzieliśmy się, jakie książki warto czytać i dlaczego, skąd czerpać informacje o tytułach oraz inspiracje do tworzenia nowych recenzji. Porozmawialiśmy również o tym, jak wybrać swój gatunek literacki i czy warto trzymać się jednego. Przyjrzeliśmy się także miejscom w sieci, na których warto publikować swoje teksty o książkach. Mieliśmy okazję dokładnie poznać świat mediów społecznościowych i dowiedzieć się, jak przygotować swoje konta, żeby były atrakcyjne dla Twoich odbiorców.
 2. Druga część naszego wyzwania pod hasłem Piszę była skupiona wokół tego, jak pisać recenzje. Wskazaliśmy często popełniane przez początkujących recenzentów błędy, a także krok po kroku omawialiśmy poszczególne etapy pisania recenzji. Tytuł, wstęp, rozwinięcie, zakończenie… brzmi łatwo, ale w praktyce nie było tak prosto. Poruszyliśmy także wątek tworzenia recenzji w formie wideo i staraliśmy się odkryć swój unikalny styl. Mamy nadzieję, że wyzwanie na Instagramie i rozmowy z naszymi Bookstagramerkami pomogły.
 3. Część trzecia wyzwania, czyli pierwsza współpraca omawiała wszystko, co najważniejsze, jeśli chodzi o nawiązanie kontaktów z wydawnictwami lub księgarniami. Poruszyliśmy wątki takie jak szukanie wydawnictw i księgarń do współpracy, różnice między tymi dwoma typami współprac. Wreszcie uczyliśmy się, jak napisać swój pierwszy mail z zapytaniem o możliwość podjęcia współpracy. My pomagaliśmy Wam w poprawianiu Waszych wiadomości. Jeżeli ktoś jeszcze nie dostał odpowiedzi – spokojnie, na wszystkie odpowiemy. Po prostu jest ich bardzo dużo i potrzebujemy czasu.
 4. Czwarta część wyzwania skupiła się na profesjonalnej współpracy z wydawnictwem lub księgarnią. Dowiedzieliśmy się, czego potrzebuje wydawnictwo lub księgarnia od recenzenta, jak ułatwić sobie pracę, jak ustalić zasady współpracy i jak rozmawiać o pieniądzach. Omówiliśmy kiedy warto podjąć się współpracy barterowej, a kiedy płatnej. Na zakończenie przygotowaliśmy dla Was checklistę, co trzeba wiedzieć i co należy ustalić przed podjęciem płatnej współpracy z wydawnictwem.

Mamy nadzieję, że nasza seria artykułów, spotkań i kart pracy była dla Was cenna i że mogliście się wiele nauczyć. Jeśli macie pytania lub przemyślenia związane z wyzwaniem Czytam| Piszę | Recenzuję, zapraszamy Was do kontaktu. Teraz czas na wielki FINAŁ wyzwania – konkurs z wyjątkowymi nagrodami.

Ogłaszamy konkurs Czytam | Piszę | Recenzuję

Zapraszamy do udziału w konkursie, w którym główną nagrodą jest płatny kontrakt na pisanie recenzji dla księgarni Wydaje nam się oraz książki. Przygotowaliśmy też wyróżnienia dla 10 uczestników (nagrody książkowe i indywidualne konsultacje). Teraz jest szansa, by wypróbować wszystkie umiejętności podczas naszego wyzwania dla Recenzentek i Recenzentów. Podejmiesz wyzwanie?

Konkurs dla Recenzentów i Recenzentek – zasady

Konkurs dla Recenzentek i Recenzentów trwa od 10 maja do 17 maja 2022 roku. Aby wziąć w nim udział należy opublikować opinię/recenzję książki na stronie księgarni Wydaje nam się. Wiemy, że część z Was już zaczęła dodawać opinie, dlatego zaliczamy te, które zostały opublikowane od 4 maja 2022 roku, oraz te zgłoszone w konkursie.

Czas nadsyłania zgłoszeń: 10-17 maja 2022 roku (do godziny 23:59)

Czas opublikowania opinii/recenzji: w konkursie mogą brać udział opinie dodawane od 4 maja do 17 maja 2022 roku na stronie księgarni www.wydajenamsie.pl.

Wyniki konkursu: 24 maja 2022 roku

Miejsce ogłoszenia wyników: aktualności księgarni Wydaje nam się, osoby nagrodzone zostaną również poinformowane mailowo.

Zadanie konkursowe: napisz opinię – krótką recenzję wybranej książki Wydawnictwa Poznańskiego, Czwartej Strony, Czwartej Strony Kryminału, We need YA lub Zygzaki i opublikuj ją na stronie tej książki w księgarni Wydaje nam się w sekcji „Opinie o książce”. Recenzja musi mieć minimum 700 znaków. Jeżeli masz ochotę wstawić dłuższą recenzję – też można!

Nagrody: 1 miejsce to roczny, płatny kontrakt na pisanie recenzji dla księgarni Wydaje nam się, które będą publikowane na oficjalnym blogu księgarni, oraz książki potrzebne do napisania recenzji. 10 wyróżnionych opinii, które biorą udział w konkursie, otrzyma od nas nagrody książkowe oraz wyjątkową konsultację ze specjalistą z Wydaje nam się. W ramach nagrody każda wyróżniona osoba może otrzymać indywidualne porady dotyczące swoich recenzji, pisania maili do wydawnictw lub uzyskać odpowiedzi na inne nurtujące ją pytania.

Formularz zgłoszeniowy: do konkursu przystępują tylko opinie zgłoszone przez formularz zgłoszeniowy; tu wstawisz link do swojej recenzji i dane kontaktowe.

Regulamin konkursu

Jak dodać opinię na stronie księgarni Wydaje nam się?

Dodawanie opinii/recenzji na stronie księgarni jest bardzo proste. Nie musisz zakładać konta. Wystarczy mieć przygotowany adres e-mail, podpis (nick) oraz treść recenzji.

 1. Napisz krótką recenzję książki wybranego wydawnictwa: Wydawnictwo Poznańskie, Czwarta Strona, Czwarta Strona Kryminału, We need YA lub Zygzaki.
 2. Znajdź na stronie księgarni Wydaje nam się recenzowaną książkę.
 3. Wejdź na stronę książki i zjedź na dół strony do części „Opinie o książce”.
 4. Kliknij „+ Dodaj opinię”.
 5. Uzupełnij formularz: nazwa (Twój nick, podpis), adres e-mail oraz wklej treść swojej recenzji.
 6. Oceń książkę w części „Twoja ocena” – ile gwiazdek przyzAnajesz recenzowanej książce? 1 gwiazdka to najniższa ocena, 5 gwiazdek – najwyższa ocena.
 7. Kliknij czerwony przycisk „Dodaj opinię”.
 8. W ciągu 24h opinia pojawi się na stronie książki i będzie można pobrać link do opinii.

Uwaga! Tak, potrzebujemy 24h na zatwierdzenie opinii. Niestety w naszych czasach wiele zagranicznych botów zostawia nam dziwne komentarze i wiadomości. Żeby uniknąć bałaganu i wspierania nielegalnych treści – zatwierdzamy każdą opinię na stronie księgarni ręcznie.

Zapraszamy na bonusowy webinar o Tiktoku

Z okazji Domowych Targów Książki: W poszukiwaniu skarbów, postanowiliśmy przygotować dodatkowy webinar dla naszych zaangażowanych Recenzentek i Recenzentów. Tym razem skupimy się tylko na recenzjach na Tiktoku. To w miarę nowe narzędzie i coraz więcej osób pyta nas, jak recenzować na TikToku. Oczywiście podzielimy się tą wiedzą z przyjemnością.

Webinar odbędzie się 12 maja o godz. 18:00. Obowiązują zapisy. Wejdź na stronę i zapisz się na webinar o recenzjach na Tiktoku jeszcze dziś.

Zapisy na webinar o Tiktoku >>

 

Co ciekawego dzieje się w księgarni Wydaje nam się?

Wystartowała 6. edycja Domowych Targów Książki – sprawdź program i atrakcje.

Przeczytaj recenzję książki „Gorzki smak jej wielkiej radości” i zobacz, jak piszą profesjonalistki.

Szukasz inspiracji zakupowych? Zobacz nasz wpis z okazji Światowego Dnia Książki – wybraliśmy kilkanaście perełek i bestsellerów.