Aktualności
Czytam | Piszę | Recenzuję – Podsumowanie wyzwania dla recenzentek i recenzentów książek
17.05.2022

Czytam | Piszę | Recenzuję – Podsumowanie wyzwania dla recenzentek i recenzentów książek

Recenzentko i Recenzencie, nadszedł czas na podsumowanie naszych wspólnie spędzonych chwil i zdobytej wiedzy.😁Jeżeli jeszcze nie widziałeś / nie widziałaś ostatniego jagodowego newslettera, nadrób zaległości i zerknij również na naszą stronę internetową, gdzie ogłosiliśmy wyjątkowy KONKURS dla recenzentek i recenzentów. Również chcesz wziąć w nim udział? Spiesz się, bo czas nadsyłania zgłoszeń trwa do końca dzisiejszego dnia. Teraz przypomnimy sobie o całej naszej akcji – czym jest? Po co powstała? Czego się dowiedzieliśmy o recenzowaniu książek? Jak je recenzować i na co zwracać uwagę starając się o współpracę? Zaczynamy!

Czytam, piszę, recenzuję – wyzwania dla Recenzentek i Recenzentów

12.04.22 r. zaczęliśmy wyzwanie dla Recenzentek i Recenzentów, w którym cyklicznie (co wtorek) dzieliliśmy się naszą wiedzą, doświadczeniami i cennymi radami z zakresu pisania recenzji oraz podejmowania płatnych współprac w tym zakresie. Wszystkie informacje dostarczaliśmy poprzez newslettery, artykuły, spotkania i nasze stories. Całość podzieliliśmy na 3 bloki:

Czytam – rozmawialiśmy o Was. O Waszych zainteresowaniach, inspiracjach i o tym, dlaczego chcecie pisać. Jeżeli chcesz wrócić do tego tematu, zajrzyj na naszą stronę, gdzie poruszyliśmy takie tematy, jak:

 1. Jakie książki czytać?
 2. Skąd czerpać inspiracje i informacje o tytułach?
 3. O czym JA chcę pisać? Co jest DLA MNIE ważne?
 4. Jak wybrać swój gatunek? Czy muszę się ograniczać?
 5. Moje miejsce w sieci – czyli gdzie publikować recenzje? Jakie są teraz formaty? Jak przygotować konto do prezentacji?

Piszę – podczas drugiej części wyzwania rozbiliśmy na czynniki pierwsze pisanie recenzji. Jak pisać recenzje? Jak znaleźć własny styl pisania recenzji? Przygotowaliśmy dla Was również trzy spotkania: dwa webinary oraz live na Instagramie – zawsze możesz do niego wrócić lub obejrzeć jeszcze raz. Jak zadbać o plan na napisanie recenzji? Zajrzyj na nasza stronę, na której masz możliwość przypomnieć sobie wszystkie informacje.

 1. Jak pisać? Omówienie, ocena i pułapki, które trzeba omijać
 2. Jak napisać recenzję? Dobry tekst krok po kroku
 3. Jak nagrać recenzję książki?
 4. Jak i dlaczego warto przygotować sobie plan pracy?
 5. Jak odkryć swój styl?

Recenzuję – na tych wyzwaniach już mieliście wiedzę na temat tego, jak i co pisać, a także – jaki jest Wasz styl pisania recenzji. Podczas trzeciej części wyzwania czekały na Was informacje, w jaki sposób nawiązać współpracę z wydawnictwami lub księgarniami. Zajrzyj do poniższego planu:

 1. Jak zacząć współpracę recenzencką z wydawnictwem lub księgarnią?
 2. Dlaczego chcę współpracować i z kim?
 3. Jakie są różnice we współpracy z wydawnictwem a księgarnią?
 4. Gdzie szukać kontaktów?
 5. Czy to dobry moment, żeby skontaktować się z potencjalnym pracodawcą?
 6. Jak się przedstawić, jak napisać maila i zachęcić wydawnictwo do współpracy?

Newsletter księgarni – wszystkie informacje na bieżąco

Przygotowaliśmy również dla Was specjalny jagodowy newsletter, gdzie otrzymywaliście od nas wszystkie informacje. Dodatkowo zawsze na Waszą skrzynkę wpadały karty pracy  – w końcu nazwa „Wyzwania dla Recenzentek i Recenzentów” nie wzięło się z przypadku. 😉 Karty pracy zawierały m.in. checklistę z tym, co musicie wiedzieć przed podjęciem współpracy; ściągę z miejscami publikacji recenzji; pisaliśmy Wam praktyczne porady od recenzentek wraz z dobrymi praktykami pisania recenzji; dostaliście od nas szablon maila, który ma pomóc Wam nawiązać współpracę recenzencką; kolejne karty zawierały ściągawki z ważnymi informacjami o tym co trzeba wiedzieć przed podjęciem współpracy.

 

Grand Finale – konkurs dla recenzentów książek

Przypominamy również o trwającym konkursie, który trwa do końca dnia 17 maja, więc jeszcze jest szansa na wygraną! Do wygrania praca marzeń – czyli płatny kontrakt na pisanie recenzji dla księgarni Wydaje nam się. Aby wziąć w nim udział należy opublikować opinię/recenzję książki na stronie księgarni Wydaje nam się. Wiemy, że część z Was już zaczęła dodawać opinie, dlatego zaliczamy te, które zostały opublikowane od 4 maja 2022 roku, oraz te zgłoszone w konkursie.

Formularz zgłoszeniowy: do konkursu przystępują tylko opinie zgłoszone przez formularz zgłoszeniowy; tu wstawisz link do swojej recenzji i dane kontaktowe.

Wszystkie szczegóły znajdziecie na naszej stronie internetowej – zajrzyj i daj sobie szansę na wygranie rocznego kontraktu  z naszą księgarnią Wydaje nam się! 😊

 

 

Podsumowując – dziękujemy!

Bardzo dziękujemy za liczny udział i ogromne zaangażowanie również na spotkaniach, a także za liczne pozytywne wiadomości!🥰 Zachęcamy do pisania recenzji i zachwycania się książkami, które szczególnie Was interesują. Zachwyt nad książką bardzo pomaga w oddawaniu emocji, a to przecież jest najważniejsze dla każdego książkowego frika! 💙 Próbujcie, testujcie różne swoje pomysły i patenty. Wykorzystajcie wiedzę zdobytą na naszych wyzwaniach i swoimi recenzjami zachęcajcie innych do czytania. Książkowy świat jest fascynujący, a dzięki Waszym recenzjom możemy do niego zaprosić nowych mieszkańców. Trzymamy za Was kciuki!

 

 

 

czytelnia wydaje nam się na FacebookuZainspiruj się tekstami naszych recenzentek! Przeczytaj recenzję „Gorzki smak jej wielkiej radości” lub „Co się stało w Jonestown?”.

Książkowe zapowiedzi i premiery 2022 – zobacz, co już teraz możesz dodać do swojej biblioteczki i na co warto czekać.

Od nas, dla Was i z Wami, czyli Czytelnia Wydaje nam się – bądź na bieżąco z naszymi konkursami, niespodziankami. Dołącz do nas i wdaj się w dyskusję na temat książek.