Aktualności
Dla tych, którzy lubią... , a okładka była zielona!
21.03.2024

Dla tych, którzy lubią... , a okładka była zielona!

Ile razy nie mogliście przypomnieć sobie tytułu, ale pamiętaliście, że okładka była zielona, albo niebieska? Z wiosennym powiewem nadchodzi czas, który przywodzi na myśl soczystą zielenią, odradzającą się naturę i obietnicę nowego początku. Wraz z pierwszymi promieniami słońca budzimy się do życia, gotowi na odkrywanie świata w nowej, świeżej odsłonie. W tym magicznym okresie roku przygotowaliśmy coś specjalnego dla miłośników literatury, którzy pragną oddać się lekturze, otuleni aromatem kwitnących kwiatów i szumem liści na wietrze. Przedstawiamy Wam 12 tytułów, które doskonale wpisują się w ducha wiosny i których okładki emanują intensywną zielenią. To opowieści pełne życia, nadziei i optymizmu, które przeniosą Was w światy pełne przygód, miłości i niezwykłych doświadczeń. Gotowi na literacką podróż, która rozświetli Wasze serca i umysły, jak pierwsze promienie wiosennego słońca? Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem i do odkrywania nowych inspirujących historii w tej magicznej porze roku.

Dla tych, którzy kochają się bać, a okładka była zielona

"W ciemnym mrocznym lesie" Ruth Ware - okładka zielona „W ciemnym, mrocznym lesie” autorstwa Ruth Ware

Główną rolę gra Nora, pisarka kryminałów, która prowadzi spokojne życie aż do momentu, gdy otrzymuje niespodziewane zaproszenie na wieczór panieński swojej dawnej przyjaciółki, Clare, z którą nie miała kontaktu od ponad dziesięciu lat. Mimo zdumienia Nora postanawia przyjąć zaproszenie i udaje się do przeszklonego domu ukrytego w mrocznym lesie. Pierwsze chwile imprezy przebiegają zgodnie z planem, ale w miarę upływu czasu atmosfera staje się coraz bardziej napięta, a uczestnicy zaczynają tonąć w sieci kłamstw. Ukazują się skrywane przez nich tajemnice, a dodatkowo zaczynają dziać się niepokojące wydarzenia. Odkrycie prawdy o tym, co się wydarzyło na wieczorze panieńskim Clare, stanowi główny wątek debiutanckiego thrilleru autorstwa Ruth Ware.

 

"Pozostała rodzina" Lisa Jewell„Pozostała rodzina” Lisa Jewell


IInspektor Samuel Owusu zostaje wezwany nad brzeg Tamizy, gdzie dokonuje makabrycznego odkrycia. Po przeprowadzeniu dochodzenia nad ciałem odnalezionym nad rzeką, okazuje się, że ma ono związek z tajemniczą sprawą potrójnego morderstwa sprzed trzydziestu lat. Rachel Rimmer również zostaje wstrząśnięta wiadomością o śmierci swojego męża we Francji, którego ciało znaleziono w piwnicy ich domu. Mimo że okoliczności wskazują na działanie intruza, policja prosi wdowę o udzielenie wyjaśnień dotyczących przeszłości Michaela. Natomiast Lucy Lamb, po powrocie do Londynu, postanawia zamieszkać w mieszkaniu swojego brata, który niespodziewanie wyrusza w podróż. Oboje pragną odnaleźć chłopca, którego wspomnienie nie daje im spokoju. W miarę jak wszyscy starają się rozwikłać otaczające ich tajemnice, odkrywają, że są ze sobą powiązani w sposób, którego nigdy by się nie spodziewali.

"Nikt się nie dowie" Agnieszka Pietrzyk „Nikt się nie dowie” Agnieszka Pietrzyk


Borys, znany autor powieści kryminalnych, odkrywa ciało swojej żony pod tarasem ich letniego domu nad morzem. W chwili tragedii w domu przebywała jedynie ich córka wraz z koleżanką, gdyż syn był poza domem. Śmierć Malwiny Rottman wywołuje lawinę pytań. Czy to morderstwo, czy może Malwina sama zakończyła swoje życie? Co oznaczają kawałki kieliszka znalezione obok jej ciała? W miarę postępów śledztwa wychodzą na jaw długo skrywane rodzinne sekrety. Romanse, zdrady i mroczne tajemnice wplątują się w pozornie idealny obraz życia rodziny Rottmanów. Pojawia się także pytanie: czy zniknięcie najstarszego syna, pasierba Malwiny, ma związek ze śmiercią Borysovej żony?

Dla tych, którzy lubią romantyczne historie, a okładka była zielona

"Do zobaczenia za rok" Joanna Szarańska - okładka zielona„Do zobaczenia za rok” Joanna Szarańska


Szlak górski, intensywna mgła, niefortunne potknięcie oraz ratunkowa dłoń przed upadkiem. W Tatrach zeszli się Daria i Dawid. Krótka wymiana zdań, wspólne przejście szlakiem – to wystarczyło, by poczuli do siebie sympatię. Obaj mają swoje życie poukładane; ona jest tuż przed ślubem, on także zobowiązany, lecz niespodziewanie wypowiedziana obietnica skłania ich do ponownych spotkań w znanym schronisku, aby raz w roku spędzić razem dzień. Przebiegają kolejne lata. On skrywa swoje głębsze uczucia, przecież ona jest z kimś innym. Ona jest rozdarta między wiernością dla męża a uczuciem, że znalazła pokrewną duszę. Obaj z utęsknieniem czekają na dzień, kiedy mogą ponownie spotkać się na szlaku. Jednak pewnego dnia Daria nie przybywa do schroniska. Dawid, pełen niepokoju, postanawia ją poszukać. To opowieść o słodko-gorzkiej miłości dwójki ludzi, których drogi życiowe wiją się niczym górskie ścieżki.

"Na zawsze, ale z przerwą" Taylor Jenkins Reid„Na zawsze, ale z przerwą” Taylor Jenkins Reid


Kolejna książka, a jej okładka była zielona to „Na zawsze, ale z przerwą”. Elsie Porter to młoda kobieta w swoich dwudziestu kilku latach, której dni upływają w rutynie, przewidywalności i konsumpcji pizzy z jej ulubionego miejsca, Georgie’s Pizza. Nieoczekiwanie, podczas deszczowego Nowego Roku, podczas odbioru zamówienia w żółtych kaloszach i z włosami przemoczonymi deszczem, Elsie spotyka miłość swojego życia. Ben i Elsie szybko uświadamiają sobie, że byli sobie przeznaczeni. Ich romans rozkwita z niezwykłą szybkością, i w maju, kilka miesięcy po ich styczniowym spotkaniu, przysięgają sobie miłość i wierność na zawsze. Niedługo po tym, Ben umiera w tragicznym wypadku, roztrzaskując Elsie jej świat na kawałki, z pozornie nikłą nadzieją na odbudowę. Taylor Jenkins Reid z subtelną precyzją opowiada o żałobie i bólu po stracie bliskiej osoby, penetrując skomplikowany i długotrwały proces żałoby oraz próby powrotu do normalnego życia. Przygotujcie się na łzy. Ta historia zmusza do sięgnięcia po chusteczki.

"Do wesela się wyrobię" Anna Chaber„Do wesela się wyrobię” Anna Chaber


Kiedy bezpośrednio po zaręczynach Ali okazuje się, że wszystkie renomowane organizatorki ślubów mają zapełnione terminarze, a najbliższa możliwość skorzystania z ich usług wydaje się być dopiero za kilka lat, wtedy na scenę wkracza najlepsza przyjaciółka przyszłej panny młodej. Mimo swojego sceptycznego stosunku do ślubów, Ola, poruszona emocjami i łzami Ali, deklaruje, że podejmie się przygotowania niezapomnianego wesela. Znajdziecie w niej zmagania głównej bohaterki z organizacją ślubu dla najlepszej przyjaciółki. „Do wesela się wyrobię”, to idealny wybór, jeśli chcecie zrelaksować się i poczuć się dobrze.

Dla tych, którzy szukają pięknej literatury

"Wyspa zaginionych drzew" Elif Shafak - okładka zielona„Wyspa zaginionych drzew” Elif Shafak


Była nominowana do prestiżowej Women’s Prize for Fiction 2022. To przepiękna, wzruszająca i oddziałująca na zmysły historia o poszukiwaniu swojej tożsamości, o zbawiennej mocy natury oraz o miłości mogącej przełamać wrogie podziały. W książce „Wyspa zaginionych drzew” brytyjsko-turecka pisarka, Elif Shafak, splata ze sobą dwie historie oddalone od siebie geograficznie i czasowo. W pierwszej z nich przenosimy się na Cypr lat 70. XX wieku. W momencie eskalujących konfliktów narodowych dwójkę kochanków – Turczynkę (Defne) i Greka (Kostasa) – połączyła zakazana miłość. Rodzącemu się między nimi uczuciu z zatroskaniem przygląda się pewne drzewo figowe. Druga historia rozgrywa się we współczesnej Wielkiej Brytanii. Ada, szesnastoletnia dziewczyna, z niechęcią myśli o zbliżających się świętach, które miałaby spędzić z ojcem. Po śmierci matki oboje się od siebie bardzo oddalili. Ada aż do pojawienia się nieznanej ciotki nie jest świadoma swoich cypryjskich korzeni. Dopiera ta stopniowo odsłania przed Adą tajemnice przeszłości.

"Mr Loverman" Bernardine Evaristo„Mr Loverman” Bernardine Evaristo


Pełna humoru i przełamująca kulturowe mity opowieść o tym, że nigdy nie jest za późno na zmianę. Barry Walker ma siedemdziesiąt cztery lata, zadziorny charakter i sentyment do garniturów retro oraz Szekspira. Urodził się w Antigui na Karaibach, ale mieszka w Londynie, gdzie prowadzi podwójne życie. Jest mężem, ojcem i dziadkiem, jednak w sekrecie, od kiedy był nastolatkiem, spotyka się ze swoim najlepszym przyjacielem Morrisem. O ich związku nie wie nikt, chociaż Carmel, żona Barry`ego, podejrzewa, że mąż zdradza ją z… innymi kobietami. Tymczasem Barry od lat próbuje zakończyć ich związek. Kiedy umiera ojciec Carmel, a ona wyjeżdża na Antiguę, mężczyzna zostaje sam i zaczyna nabierać odwagi, aby zrealizować swój plan. Autorka znakomitej powieści Dziewczyna, kobieta, inna po raz kolejny mistrzowsko pokazuje, że uprzedzenia oraz strach niosą ze sobą długotrwałe konsekwencje i że nigdy nie jest za późno na życie w zgodzie ze sobą.

"Najbardziej niebieskie oko" Tom Morrison„Najbardziej niebieskie oko” Tom Morrison


Pecoli przyszło żyć w amerykańskim społeczeństwie, w którym istnieje jasny podział na białych i „kolorowych”, gdzie dla tych drugich niesprawiedliwość i niegodne traktowanie stanowi chleb powszedni. Jedenastolatka z właściwą dla dziecięcej perspektywy naiwnością pragnie zdobyć odrobinę czystego piękna w postaci niebieskich oczu – rzewnie modli się o nie każdej nocy. Nie ma co liczyć na wsparcie rodziny: surowej matki, ojca alkoholika i nieobecnego brata. „Najbardziej niebieskie oko” to szczera, ale i brutalna powieśćktóra niesie ogromny ładunek emocjonalny. To historia o skomplikowanych relacjach kobiet i mężczyzn, ich połamanych światach, bezradności i krzywdzie, jaką wzajemnie sobie wyrządzają. I oczywiście o rasizmie i społeczeństwie nieakceptującym inności.

Dla tych, którzy szukają dobrych historii young adult, a okładka była zielona

"Opowiedz mnie na nowo" A Gargaś - okładka zielona„Opowiedz mnie na nowo” A. Gargaś


Dziewiętnastoletni Kaj ma głęboką wiarę w siłę słów. Spędza dni w szpitalu, snując opowieści dla pacjentów, aby mogli oni stać się bohaterami własnych historii i kształtować swoje przeznaczenie. Mimo to, sam czuje się zagubiony i poszukuje narracji, która wprowadziłaby porządek w jego życie. Spotkanie niewidomego Tristana sprawia, że Kaj odkrywa nową ścieżkę w życiu, o której nie miał pojęcia. Zastanawia się, czy Tristan powie coś, czego Kaj nigdy nie słyszał, i czy te słowa będą wystarczające, aby poradzić sobie z nadchodzącymi trudnościami i mimo wszystko stworzyć własną, unikalną baśń.

:Naznaczone złotem" Namina Forna„Naznaczone złotem” Namina Forna

Książka nasycona przygodami, ale także dostarczająca sporą dawkę wiedzy. Główną bohaterką jest szesnastoletnia Deka. Czeka ją tak zwany Rytuał Czystości, przez który muszą przejść wszystkie dziewczyny – to tradycja plemienia, do którego należy Deka. Podczas Rytuału podejmowana jest decyzja, czy dana osoba możne zostać prawowitą członkinią wioski. Deka przeczuwa, że w jej przypadku ceremonia może nie pójść po jej myśli. Tytułowe Naznaczone złotem to osoby, których krew nie jest zwyczajnie czerwona – zamiast tego lśni jak złoto. Ku zdziwieniu wszystkich, krew Deki okazuje się być złota. To wyraźny sygnał oznaczający nieczystość dziewczyny. Konsekwencje tego faktu mogą bardzo złe, a nawet gorsze od śmierci. Dziewczyna jednak zaczyna wierzyć, że jej wyjątkowość nie musi być źródłem katastrofy. Historia ucieczki Deki z wioski, do której nie może należeć. Pomaga jej w tym tajemnicza kobieta. Proponuje dziewczynie przyłączenie się do grupy dziewcząt o dokładnie takich samych zdolnościach. To armia o ponurej sławie, która walczy dla cesarza.

"Nimona" N.D. Stevenson„Nimona” N.D. Stevenson

Tym razem książka, której okładka była zielona, to powieść graficzna! Nimona to młoda, nieustraszona i porywacza zmiennokształtna. Na co dzień można ją spotkać w postaci nastoletniej, niskiej dziewczynki o różowych włosach, potrafi się jednak zamienić w lisa, kota, rekina, a nawet smoka. Nimona marzy o zostaniu łotrzycą i poznajemy ją w momencie, kiedy postanawia pomóc głównemu antagoniście komiksu. Jest to Lord Ballister Czarnoserce, który ma już wyrobioną reputację jako arcyłotr. Przyświeca mu chęć zemsty, a „Nimona” jest zapisem perypetii, jakie staną przed złowrogim (ale czy na pewno?) lordem oraz jego nową pomocnicą. Lord Ballister Czarnoserce wraz z Nimoną szykują coś specjalnego, a ich celem jest potężna rozróba. Chcą udowodnić mieszkańcom królestwa, w którym dzieje się akcja powieści, że sir Ambrozjusz Złotobiodry wcale nie jest szlachetnym bohaterem. Drobny sabotaż, nieczyste zagranie i nagły nalot – to metody postaci spotykanych na kartach tej książki. Czy z ich knowań może wyniknąć coś dobrego?

 

To jedynie wycinek z bogatej oferty, jaką przygotowaliśmy dla Was w naszym sklepie. Nie ograniczajcie się tylko do tych kilku propozycji – zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie czeka na Was znacznie więcej książek, w tym te, które rozpoznacie po charakterystycznej zielonej okładce. To doskonała okazja, aby odkryć nowe historie, zainspirować się lub znaleźć idealny prezent dla bliskiej osoby. Nie przegapcie szansy na poszerzenie swoich horyzontów literackich i sprawdźcie, co jeszcze mamy Wam do zaoferowania! Zapraszamy do przeglądania naszej oferty i odkrywania tytułów, które mogą stać się Waszymi nowymi ulubieńcami. Wpadnijcie na naszą stronę i sprawdźcie inne tytuły, których „okładka była zielona”.

Chcesz być na bieżąco z nowościami w naszej księgarni? Zależy Tobie na promocjach? Chcesz brać udział
w organizowanych przez nas wydarzeniach? Zapisz się do naszego newslettera: