Aktualności
Dlaczego każdy powinien czytać książki? 5 powodów, dla których warto czytać
20.09.2022

Dlaczego każdy powinien czytać książki? 5 powodów, dla których warto czytać

Czytasz książki? Jeśli tak – to świetnie! Jeśli nie – koniecznie przeczytaj ten artykuł, a zmienisz zdanie. Czytanie książek to nie tylko rozrywka, to przede wszystkim rozwój i możliwość poznania czegoś nowego. Pewnie się zastanawiasz, w jaki sposób książki rozwijają. Prawda jest taka, że regularne czytanie wpływa – między innymi – na zasób Twojego słownictwa i poprawia pracę mózgu. W dalszej części poznasz najważniejsze powody, które zachęcą Cię do czytania. Dowiedz się, dlaczego warto czytać książki, i po prostu zacznij!

5 powodów, dlaczego warto czytać książki

1.     Ucz się, rozwijaj, myśl!

Niezależnie, jaki gatunek książki wybierzesz, znajdziesz w niej przesłanie, które może zupełnie zmienić Twój punkt widzenia na konkretne sprawy. Ale to nie wszystko! Istnieje wiele książek poradnikowych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę w interesującym Cię zakresie tematycznym, a to z kolei może wpływać na rozwój Twoich umiejętności. Oprócz tego czytanie książek poprawia pamięć i koncentrację.

2.     Jakie to było słowo?

Jak często zdarza Ci się, że nie możesz sobie przypomnieć jakiegoś słowa? Usilnie szukasz go w głowie, opisujesz je na około, mylisz z innym… Nie, czytanie nie zlikwiduje tego zjawiska. Czasem po prostu tak się zdarza, ale jedno jest pewne – im więcej będziesz czytać, tym rzadziej będzie Ci się to przytrafiać. Poszerzysz swoje słownictwo, poznasz więcej synonimów i na koniec zabłyśniesz w towarzystwie.

3.     Dzieci nas nie słuchają, dzieci nas naśladują

Tyle się słyszy, że dzieci nie chcą czytać, że wolą spędzać czas z telefonem w ręku czy przed komputerem. Może i tak, ale to nie bierze się znikąd. Dzieci uczą się przez naśladowanie. Rodzicu! Jeśli nie pokażesz dziecku, że czytanie to przyjemność, to samo się tego nie dowie. Zainspiruj je – wybierzcie się do biblioteki lub księgarni, a potem wspólnie przeczytajcie wybraną książkę.

4.     Szara rzeczywistość kontra kolorowy świat

Ile razy dziennie narzekasz na szarą rzeczywistość? Jak często myślisz o tym, żeby być gdzieś indziej? Książki Ci na to pozwolą. Czytając, przeniesiesz się do zupełnie innego świata. Może to być świat magii w książce fantasy, ale może to być po prostu urocza mała wioska w książce z gatunku literatury pięknej. Sprawdź, jakie inne światy kryją się za tymi kolorowymi okładkami.

5.     Wyróżnij się z tłumu

Co tu dużo mówić? Polacy czytają mało – i to jest fakt. Zrób pierwszy krok, bądź inny. Wyróżnij się i czytaj! Świata nie zmienisz, ale może zainspirujesz kolejne osoby i wyznaczysz nowy trend wśród swoich znajomych.

Chcę czytać książki! Co wybrać?

Liczba książek na rynku jest ogromna, co ogromnie cieszy. Im większy wybór, tym większe prawdopodobieństwo, że znajdziesz coś wyjątkowego. Zastanów się, co lubisz, co Cię interesuje i przede wszystkim – czego oczekujesz od książki. Poniżej kilka sugestii, jak wybrać gatunek książek odpowiedni właśnie dla Ciebie.

Czy warto czytać książki? Warto!

Jak widzisz, istnieje wiele powodów, które zachęcają do tego, aby regularnie czytać książki. Rynek wydawniczy jest pełen różnych gatunków książek, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie. Czytanie książek rozwija i pomaga spojrzeć na świat inaczej. Jeśli nie wierzysz, po prostu sprawdź. Udanej lektury!

 

 

Chcesz być na bieżąco z nowościami w naszej księgarni? Zależy Tobie na promocjach? Chcesz brać udział w organizowanych przez nas wydarzeniach? Zapisz się do naszego newslettera:

 

 

Więcej inspiracji i sugestii znajdziesz w naszych pozostałych artykułach:

Jeśli nie przekonały Cię powyższe argumenty, przeczytaj nasz artykuł „Co dają nam książki? TOP 20 zalet czytania”, w którym znajdziesz jeszcze więcej powodów!

W artykule „Obudź w sobie ciekawość dziecka” znajdziesz informacje o fascynującej serii książek, które po przeczytaniu potwierdzą powyższe argumenty.

Gdy zdecydujesz się skorzystać z naszej podpowiedzi i zaczniesz czytać wspólnie z dzieckiem, to polecane książki znajdziesz w artykule  „Książki dla dzieci – jak je wybrać?”.