Aktualności
Książki polecane przez czytelników i influencerów
23.02.2023

Książki polecane przez czytelników i influencerów

Czym się kierujecie, wybierając książki do czytania? Macie autorytety, którym ufacie na tyle, aby sięgać po ich ulubieńców, czy może znacie swoje gusta i doskonale wiecie, po jakie tytuły sięgnąć, i nie cierpicie na niedobór inspiracji? Dziś chciałabym przedstawić Wam kilka tytułów – książki polecane przez czytelników, ulubione książki influencerów, ale także takie, o których mówi się zdecydowanie za mało.

Choć za autorytet się nie uważam, to o książkach w internecie mówię chętnie. Na co dzień prowadzę instagrama alex.andthebooks oraz nagrywam filmy na Tiktoka i YouTube – na kanałach o takiej samej nazwie.

Książki polecane przez Alexandthebooks: literatura młodzieżowa

Chciałabym, abyśmy zerwali z mitem, że takie książki czytają tylko ludzie młodzi, nastolatki. Szkołę już dawno mam za sobą, a jednak z historii tej kategorii nauczyłam się wiele. Do moich absolutnych ulubieńców mogę zaliczyć m.in. „Niewidzialne życie Addie LaRue”. Historia Addie to opowieść o potrzebie uzyskania od życia czegoś więcej niż ścisłe ramy ról społecznych, w jakich próbuje zamknąć nas świat. Mamy tu także przykre konsekwencje dążenia do własnych marzeń. Więź z tą lekturą poczułam więź niemal od razu. Jest bardzo bliska mojemu sercu.

Dzisiejsze młodzieżówki dotykają istotnych problemów i nie boją się wspierać mniejszości społecznych. Idealnym przykładem jest „Felix ever after. Na zawsze Felix” czy „Dorosła”, a także „Wszystkiego, co najlepsze”. I choć wszystkie trzy tytuły dotykają zupełnie innych problemów, to łączy je kwestia podejmowania tematów trudnych, takich jak nadużycie seksualne, homofobia, transfobia czy kwestia języka inkluzywnego (inkluzywność – sposób zachowania, który uwzględnia, szanuje i akceptuje różnorodność). Takie teksty dają poczucie, że nasze uczucia są ważne i dostrzegane.

Zaczytuję się również w literaturze pięknej i reportażach

Moimi absolutnymi ulubieńcami są tytuły takie jak „Miasto w chmurach”, w których mnogość bohaterów, wielowymiarowa fabuła oraz ukłon w stronę bibliotek i książek sprawiły, że lektura  była nie lada przeżyciem. Z książek zaangażowanych społecznie z całego serca polecam również „Wierzyliśmy jak nikt” oraz „Ten dziwny wiek”. Pierwsza z nich porusza kwestię epidemii AIDS w latach 80. XX wieku. Druga natomiast zajmuje się zjawiskiem rasizmu oraz kompleksu białego zbawcy.

Na zakończenie polecę coś odrobinę lżejszego pod względem powagi, a jednak na tyle angażującego, że nie pozwoli Wam wstać z fotela aż do ostatniej strony. Przede wszystkim książki autorki Taylor J. Reid, wszystkie bez wyjątku. Czy to „Siedmiu mężów Evelyn Hugo”, czy „Malibu płonie” – są to książki polecane przez czytelników nie bez przyczyny. Człowiek, czytając życiorysy fikcyjnych postaci, nie może uwierzyć, że nie istniały naprawdę, a lekturze towarzyszy ogrom emocji i przeżyć.

Dla wielbicieli mocniejszych wrażeń polecam „Papierowy Pałac”, który jest nieco mocniejszą lekturą i porusza tematy mroczniejszej przeszłości…

A skoro jesteśmy już przy mroku…

Nie mogę nie wspomnieć o wspaniałych kryminałach i thrillerach – m.in. autorstwa Ruth Ware, która zachwyca mnie każdym tytułem! Niepowtarzalny klimat „Śmierci Pani Westaway” czy klaustrofobiczne i niepokojące „Jedno po drugim” – książki uwielbiane przez influencerów!

Warto pochylić się również nad „Ostatnim domem na zapomnianej ulicy”, bo gwarantuję, że żadna książka tak nie namiesza Wam w głowie!

Mam nadzieję, że sięgniecie po któryś z tytułów i zakochacie się w nim równie mocno!

 

Chcesz być na bieżąco z nowościami w naszej księgarni? Zależy Tobie na promocjach? Chcesz brać udział w organizowanych przez nas wydarzeniach? Zapisz się do naszego newslettera:

 

W przerwie od przygotowywania listy nowych, wymarzonych książek, zajrzyj tutaj:

Książki podobne do… polecamy tytuły – 2. część – wskazujemy najlepsze pozycje z literatury pięknej.

Długie książki nie gryzą! – sprawdź, dlaczego wszystkie książki, nawet te najdłuższe, zasługują na szansę.

TOP 10 najpiękniejszych okładek książek – od swojego ulubionego gatunku też trzeba czasem odpocząć, czyli… polecamy książki po okładkach.