Aktualności
TOP 20 książek na plażę – księgarnia Wydaje nam się poleca
31.07.2020

TOP 20 książek na plażę – księgarnia Wydaje nam się poleca

Przygotowaliśmy dla Was przegląd TOP 20 książek na plażę, które gorąco polecamy przeczytać podczas wygrzewania się na słońcu. Wszystkie wymienione książki i e-booki kupicie w promocyjnych cenach 25 zł i 15 zł w ramach naszej akcji „Książki na plażę”, która trwa od 31.07. do 2.08. Zobaczcie, co dla Was wybraliśmy, i korzystajcie z rabatu!

 

1. „Siedmiu mężów Evelyn Hugo”, Taylor Jenkins Reid

Książka dla fanów Marilyn Monroe, Audrey Hepburn i złotych lat Hollywood to nic innego jak „Siedmiu mężów Evelyn Hugo” Taylor Jenkins Reid. Gdyby główna bohaterka, Evelyn Hugo, istniała naprawdę, byłaby najlepszą przyjaciółką gwiazd filmowych albo… największą konkurencją. Dlaczego Evelyn ma za sobą aż siedem małżeństw? Kogo kochała naprawdę? Jej życie skrywa tajemnice, które nigdy nie powinny znaleźć się na pierwszych stronach gazet, ale trafiły na karty powieści. Warto je odkryć.

Spodoba Ci się, jeżeli lubisz: kino, historie miłosne, tematy LGBT, serial „Hollywood”.

 

2. „Wrzask”, Izabela Janiszewska

Wrzask” Izabeli Janiszewskiej, czyli najgłośniejszy debiut roku. Genialny seryjny morderca i para śledczych, która nie cofnie się przed niczym, by go schwytać. Każde z nich jest całkowicie oddane swojej pracy i zrobi wszystko, aby dotrzeć do prawdy. Niezależnie od ceny, którą przyjdzie im po drodze zapłacić. Na zawsze połączy ich osoba tego trzeciego – mężczyzny pozbawionego sumienia, więźnia własnych obsesji. Tylko jak mogą odnaleźć człowieka, który od lat oficjalnie nie istnieje?

Spodoba Ci się, jeżeli lubisz: kryminały, postacie genialnych morderców, zawiłe intrygi.

 

3. „Bałtyk. Historie zza parawanów”, Aleksandra Arendt

Aleksandra Arendt przemierza Polskę od Wolina po Hel. Pokazuje, jak zmieniały się nadmorskie kurorty i moda plażowa. Sprawdza, jak wygląda praca latarnika, i co robią w morzu lokomotywy. A także udowadnia, że skakać na nartach można nie tylko w górach. „Bałtyk Historie zza parawanów” to lektura doskonała zarówno dla tych, którzy w domowym zaciszu po pracy chcą poczuć zapach morskiej bryzy, jak i tych, którzy szukają książki do poczytania podczas słonecznych kąpieli na plaży.

Spodoba Ci się, jeżeli lubisz: podróże, historie, ciekawostki, krajobraz i geografię Polski.

 

4. „Król kier”, Aleksandra Polak

Alicja jest w ostatniej klasie liceum. Do tej pory jej życie przebiegało spokojnie, by nie powiedzieć, że nudno. Jednak los bywa przewrotny, a seria nieprzewidzianych zdarzeń rzuca ją na głęboką wodę magii i miłości. Kiedy poznaje Hadriana z Circus Lumos, wie, że nic nie będzie takie jak dawniej. Brzmi magicznie? To nic innego jak „Król kier” Aleksandry Polak.

Spodoba Ci się, jeżeli lubisz: fantastykę, young adult, magiczne elementy, niespodziewane zwrot akcji.

 

5. „Masz wiadomość”, Agata Przybyłek

Adam otrzymuje na czacie krótkie, intrygujące pytanie. Nie podejrzewa nawet, że ta jedna wiadomość zmieni całe jego życie. Czy wirtualne uczucie przetrwa, gdy Julia i Adam spróbują przenieść je do prawdziwego świata? A może ten romans był tylko żartem? „Masz wiadomość” Agaty Przybyłek to wzruszająca i wyjątkowa opowieść o tym, że twój przepis na szczęście nie zawsze musi być jedyną słuszną drogą, żeby to szczęście osiągnąć… Miłość przychodzi niespodziewanie.

Spodoba Ci się, jeżeli lubisz: literaturę obyczajową historie miłosne z przeszkodami, intrygujące spotkania.

 

6. „Ślad”, Przemysław Żarski

Ślad” Przemysława Żarskiego to opowieść o tym, że jedna nierozważna decyzja może zrujnować życie wielu ludzi i jak wielkie piętno odciska na nas przeszłość. O wyborach, które tkwią niczym drzazga w sercu bliskich i nie pozwalają o sobie zapomnieć. A także o tym, że prawda potrzebuje czasu, zatacza koło i zaciska się pętlą na przyszłości. Zniknięcie młodej dziewczyny, kaseta VHS z zapisem zabójstwa oraz brak śladów, czyli trio perfekcyjnego kryminału.

Spodoba Ci się, jeżeli lubisz: kryminały, nagłe zniknięcie, tajemnice sprzed lat.

 

7. ,,Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach”, Jacek Karczewski

Z ptakami łączy nas ponad 50 genów odpowiedzialnych za mowę, muzykowanie i śpiewanie. Nasze włosy i paznokcie zbudowane są z tego samego białka, co ich pióra. Łączy nas też zamiłowanie do patrzenia w niebo, gadania na każdy temat oraz skłonność do wiązania się w pary. „Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach” doskonale opisuje sekretne życie naszych skrzydlatych przyjaciół, a Jacek Karczewski zabiera nas w świat ptasiego piękna i pokazuje, jak wiele nas łączy.

Spodoba Ci się, jeżeli lubisz: przyrodę, zwierzęta, ptaki, ornitologię, tematy podobieństwa zwierząt i człowieka.

 

8. „Geekerella”, Ashley Poston

Geekerella” Ashley Poston to wciągający i zabawny retelling Kopciuszka. Elle Wittimer jest geekiem, a jej całe życie to Starfield, czyli serial science fiction. Kiedy dziewczyna dowiaduje się o konkursie na cosplay do ukochanego filmu, musi wziąć w nim udział. Z oszczędnościami z pracy w food trucku Magiczna Dynia i w starym kostiumie ojca Elle wyrusza w podróż zdeterminowana, by wygrać. Jeśli chcecie wiedzieć, w jaki sposób dziewczynie uda się zmienić swoje życie i odnaleźć miłość, to musicie koniecznie zajrzeć do tej książki.

Spodoba Ci się, jeżeli lubisz: young adult, fandomy, geeków, film „The Kissing Booth”.

 

9. „Życie po tobie”, Klaudia Bianek

Katarzyna Cichopek sięgnęła po „Życie po tobie” w okresie kwarantanny i stwierdziła, że książka: „To wzruszająca opowieść o kobiecie, która traci ukochanego męża. Jednak mimo rozpaczy musi żyć dalej. Myślę, że w obecnej sytuacji, ta książka doda Wam otuchy, będzie jak antidotum na wszystkie smutki. To piękna opowieść o kobiecej sile i oczywiście o miłości, serdecznie Wam polecam”.

Spodoba Ci się, jeżeli lubisz: literaturę obyczajową, romans, historie o zaczynaniu życia od nowa, ucieczce z domu.

 

10. „Wioska kłamców”, Hanna Greń

Niektóre tajemnice najlepiej zabrać ze sobą do grobu… I tak właśnie jest  w przypadku „Wioski kłamców” Hanny Greń. Marta Matyszczak po przeczytaniu książki, wyznała nam: „Zarwałam noc! Wybierzcie się do Strzygomia, odizolowanej od świata wioski, gdzie króluje zbrodnia. Nie będziecie chcieli wracać”. Chcecie dowiedzieć się więcej? Zobaczcie wywiad z autorką na facebookowym profilu Czwartej Strony Kryminału.

Spodoba Ci się, jeżeli lubisz: kryminały, przewrotne historie i intrygi, poszukiwanie zabójcy, dawno umorzone sprawy.

 

11. „Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu”, Agata Romaniuk

Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu” Agaty Romaniuk pokazuje nam Oman, o którym nie słyszeliśmy od znajomych wracających z wakacji all-inclusive. Jest to zbiór reportaży o historiach kobiet mieszkających w Omanie i znacznych różnicach kulturowych, czyli aranżowanych małżeństwach, ukrywaniu się przed społecznością, tajemnych operacjach w obronie honoru i życia na zagranicznych stołach operacyjnych oraz miłości, która nie ma prawa bytu ze względu na pochodzenie.

Spodoba Ci się, jeżeli lubisz: reportaż, kwestię praw kobiet, szeptane historie, kulturę krajów Zatoki Perskiej

 

12. „Kłamczucha”, Emily Lockhart

Kłamczucha” to książka, której nie oparł się sam John Green, autor bestsellerowego „Gwiazd naszych wina”. „Tej ekscytującej, pięknej i piekielnie mądrej książki absolutnie nie da się zapomnieć”. Jule West Williams to wojowniczka, dziewczyna kameleon, zawsze gotowa do ataku. Imogen Sokoloff to dziedziczka fortuny i zagubiona w życiu sierota. Co przyniesie przyjaźń tych dwóch tak różnych dziewczyn?

Spodoba Ci się, jeżeli lubisz: przyjaźń dwóch przeciwieństw, serial „Małe kłamstewka”.

 

13. „Napisz do mnie”, Lidia Liszewska, Robert Kornacki

Gdy on znajduje w kawiarni list zgubiony przez nią, zaintrygowany postanawia odpowiedzieć. Na kartach listów powoli rodzi się uczucie. Choć nie są już beztroskimi nastolatkami, jeszcze zdążą zmienić w swoim życiu wszystko. Takich listów jak on nie pisze nikt. A mowa o „Napisz do mnie”, czyli doskonałej powieści iskrzącej się ogniem namiętności i prawdziwymi emocjami.

Spodoba Ci się, jeżeli lubisz: literaturę obyczajową, romantyczne historie, tajemniczy kochankowie, listy miłosne

 

14. „Osiedle RZNiW”, Remigiusz Mróz

Według magazynu „Wprost”: „Remigiusz Mróz udowodnił już, że nie tylko potrafi wykreować poczytne serie, ale również od czasu do czasu zaskoczyć czymś nowym. Tym razem autor wydaje kryminał, w którym czerpie garściami z hip-hopowej subkultury wczesnych lat dwutysięcznych. Zaskoczeń jest więcej, a te najdobitniejsze pojawiają się na poziomie fabularnym”. Sami sprawdźcie bestsellerowe „Osiedle RZNiW” w nowej odsłonie Remigiusza Mroza.

Spodoba Ci się, jeżeli lubisz: kryminały, tajemnicze zniknięcie, polski hip-hop, kulturę lat dwutysięcznych.

 

15. „Podziemia. W głąb czasu”, Robert Macfarlane

Pod ziemią umieszczamy to, co cenne, co kochamy lub chcemy chronić. Jednak to, co zostało kiedyś pogrzebane, może trwać w ziemi dłużej od nas. W epoce znaczącego wpływu człowieka na ekosystem i geologię naszej planety, w dobie permanentnego kryzysu, potrzeba zrozumienia krain podziemnych jest pilniejsza niż kiedykolwiek. Nie uciekniemy z niespokojnej teraźniejszości. Robert Macfarlane namawia, byśmy na nowo przemyśleli zmiany, które dotyczą nas wszystkich, a w „Podziemiach. W głąb czasu” pokazuje nam nową perspektywę. Właściwe pytanie zatem brzmi: Co zostawimy po sobie? Czy jesteśmy dobrymi przodkami? Te pytania dudnią w tej książce jak echo na dnie krasowego leja albo w paryskich katakumbach.

Spodoba Ci się, jeżeli lubisz: naturę, ekologię, historię i analizę przyrody.

 

16. „Jedyne takie miejsce”, Klaudia Bianek

Lena zaszła w ciążę w wieku szesnastu lat i nigdy nie wyjawiła, kim jest ojciec dziecka. Alan spełniał swoje kolejne marzenia bez większego trudu, jednak wszystko zaczęło sypać się po rozpadzie jego czteroletniego związku. Czy Lena, mimo zadanych w przeszłości ran, dopuści do siebie choć odrobinę miłości? Czy Alan pozna jej tajemnicę i poradzi sobie z demonami, które zostawił w wielkim mieście? Czy sama chęć wystarczy, żeby wszystko się ułożyło? „Jedyne takie miejsce” Klaudii Bianek to poruszająca historia Leny i Alana, dla których los nie był łaskawy.

Spodoba Ci się, jeżeli lubisz: young adult, miłosne historie, dawne przyjaźnie, ukrywane sekrety.

 

17. „W tę samą stronę”, Marta Radomska

Ich jedyne spotkanie skończyło się ogromną kłótnią i oboje mieli nadzieję, już więcej się nie spotkać. Życie napisało im jednak inny scenariusz i zmusiło do dzielenia wspólnego adresu przez kilka dni. Utknęli w swoim towarzystwie i ze zdumieniem odkrywają, jak wiele ich łączy. Wspólny cel i chęć pomocy najbliższej osobie oraz urokliwa atmosfera tajemniczego dworku pomaga im odkryć siebie na nowo. Czy Ninę i Adriana czeka wspólna przyszłość? Przekonajcie się, czytając najnowszą powieść Marty Radomskiej „W tę samą stronę”.

Spodoba Ci się, jeżeli lubisz: obyczaj, romans, przypadkowe połączenie losów dwóch bohaterów.

 

18. „Nikt się nie dowie”, Agnieszka Pietrzyk

Książka Agnieszki Pietrzyk „Nikt się nie dowie” opowiada o tajemniczej śmierci Malwiny. Ciało kobiety znajduje jej mąż pod tarasem ich nadmorskiego domu, w którym tego wieczora przebywały tylko dzieci. Wokół podejrzanej śmierci  Malwiny rozpoczyna się śledztwo. Z początku nie wiadomo, czy to zabójstwo, czy może Malwina sama postanowiła skończyć ze swoim życiem? Na jaw zaczynają wychodzić długo skrywane tajemnice i rodzinne brudy.

Spodoba Ci się, jeżeli lubisz: tajemnicze morderstwa, brak świadków, zawiłe intrygi, ukryte sekrety rodzinne.

 

19. „Czarna owca medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii”, Jeffrey A. Lieberman

Przez lata psychiatria uchodziła za czarną owcę medycyny. Wizyta u psychiatry była ostatecznością i często wiązała się z ostracyzmem społecznym. Nie pomagał fakt, że powstające teorie dotyczące leczenia schorzeń psychicznych często były ze sobą sprzeczne. „Czarna owca medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii” autorstwa Jeffreya A. Liebermana to propozycja idealna dla fanów ciekawostek, szczególnie dotyczących psychiatrii.

Spodoba Ci się, jeżeli lubisz: tematy popularnonaukowe, ciekawostki, historię psychiatrii.

 

20. „Z nicości”, Martyna Senator

Z nicości” Martyny Senator to trzeci tom bestsellerowej serii „Z miłości”. Elza ucieka z domu i zostawia za sobą całe dotychczasowe życie. Wbrew tragicznej przeszłości chce zaryzykować i postawić wszystko na jedną kartę. Kiedy poznaje Kubę, uroczego tatuatora, zaczyna wierzyć, że jej los wreszcie się odmieni. Czy nowa, skomplikowana miłość pomoże im zmierzyć się z problemami, które nadejdą?

Spodoba Ci się, jeżeli lubisz: young adult, ucieczki z domu, miłosne historie, ryzykowne decyzje.