Aktualności
5 najlepszych książek na wakacje!
07.07.2020

5 najlepszych książek na wakacje!

Tegoroczne wakacje będą nieco inne od poprzednich – bardziej kameralne i spokojne. Zamiast dalekich podróży wielu z Was wybierze pewnie miejsca oddalone od zgiełku i tłumów, bezpieczne i zaufane. Jeśli tęsknicie jednak za dalekimi, pełnymi przygód wyprawami i poznawaniem nowych kultur, mamy dla Was kilka ciekawych propozycji… podróży w wyobraźni. Dzięki książkom, które wydamy w wakacje, będziecie mogli przenieść się do najdalszych zakątków ziemi, poznać odległe krainy i wspaniałe osobowości.

 

1. Spotkajmy się w Hiszpanii!

 

„W Hiszpanii, jeśli wracasz do domu przed trzecią w nocy, to nie byłeś na imprezie tylko na kolacji” – to popularny slogan jednej z hiszpańskich kampanii reklamowych. Gdy Hiszpanie wychodzą na miasto, to często na całą noc, dlatego ich kraj kojarzy się nam z wakacjami, sjestą, mananą i „życiem jak w Madrycie”.

Mikołaj Buczak w swojej książce podróżniczej „Sobremesa. Spotkajmy się w Hiszpanii” zabiera nas w barwną, pełną smaków i zapachów podróż na półwysep iberyjski. Autor przedstawia rożne oblicza mieszkańców Hiszpanii; wyjaśnia, czemu tak często śmieją się z siebie samych i jak radzą sobie z historycznymi podziałami. Opowiada o bogatej historii hiszpańskiego feminizmu oraz przygląda się z bliska kwestiom masowej turystyki, z którymi mierzy się dziś nie tylko serce Katalonii – Barcelona.

 

 

 

2. Kiedy pasja staje się obsesją…

 

W te wakacje uwielbiana przez Was Sarah Moss powraca z nową powieścią „Mur duchów” (w przekładzie Pauliny Surniak) – tym razem przenosi czytelników w sam środek upalnego, brytyjskiego lata, gdzie towarzyszmy nastoletniej Sylvie.

Ojciec dziewczyny jest kierowcą autobus i w trakcie letniego urlopu zabiera żonę i córkę na obóz antropologiczny, którego uczestnicy odtwarzają życie w epoce żelaza wraz ze wszystkimi niedogodnościami. Obóz ma charakter naukowy, jednak zaciętość i bezkompromisowy charakter ojca Silvie sprawiają, że przeradza się on w spektakl dominacji mężczyzny nad rodziną. Pasja staje się obsesją, która prowadzi do ślepej wiary w konieczność praktykowania dawnych rytuałów, nawet za cenę ludzkiego życia.

Sarah Moss powraca do tematu rodzicielstwa, odkrywając jego mroczną stronę oraz wciąż niesłabnącą siłę patriarchatu. Bezradność ofiar miesza się z ich niewypowiedzianym pragnieniem buntu. A pytanie o sprawiedliwość rozbrzmiewa na równi z uznaniem dla literackiego talentu Moss.

 

 

3. Odkryj Amerykę!

 

Na długie letnie wieczory szczególnie polecamy Wam wciągającą książkę dwukrotnego zdobywcy Nagrody Pulitzera Davida McCullougha „Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę” w przekładzie Mariusza Gądka.

Pionierzy często podróżowali grupami, krytymi wozami, w których przewozili cały swój dobytek. Wyprawa na północny zachód wymagała nie lada odwagi – tereny te były zasiedlone przez plemiona indiańskie, które często wchodziły w konflikt z osadnikami. Amerykańscy pionierzy, pokonując kolejne trudności, zakładali osady i miasta, uprawiali ziemię, tworzyli kraj, który znamy dzisiaj – pełny wartości i ideałów, ale również z krwawą historią.

 

 

 

 

4. Geniusz na skraju szaleństwa

 

Jeśli jesteście fanami biografii – szczególnie tych opisujących życie znanych odkrywców – koniecznie powinniście sięgnąć po książkę „Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa” W. Bernarda Carlsona (w przekładzie Jana Szkudlińskiego).

Nikola Tesla jest w dużej mierze jednym z twórców współczesnego świata. Przyczynił się do rewolucji elektrycznej, która całkowicie zmieniła ludzkie życie na przełomie XIX i XX wieku. Wynalazł radio, dynamo rowerowe, baterię słoneczną i widowiskowy transformator nazwany od jego nazwiska. To w dużej mierze dzięki niemu istnieje nowoczesny świat, który znamy. W. Bernard Carlson przygląda się Tesli nie tylko pod kątem jego osobowości, ale również szeroko opisując czasy i realia, w których działał.
 

 

 

 

5. Szwedzka klasyka

 

Na koniec proponujemy Wam skandynawską klasykę w najlepszym wydaniu. W naszej kultowej Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich ukazała się właśnie kolejna powieść – „Poparzone dziecko” Stiga Dagermana (w przekładzie Justyny Czechowskiej). To magnetyzująca powieść jednego z najbardziej cenionych szwedzkich prozaików XX wieku. Olga Tokarczuk pisała o niej, że to „hipnotyzująca lektura, która irytuje i pociąga”.

Gdy po śmierci ukochanej matki Bengt dowiaduje się o romansie ojca, duszna atmosfera w rodzinie staje się nie do zniesienia. Młodego mężczyznę dręczą obsesyjne myśli i koszmary. Wkrótce między synem, ojcem i jego – ich – kochanką narodzi się pełen napięcia miłosny trójkąt.

Powieść Stiga Dagermana w latach 40. podzieliła krytyków na dwa obozy. Jedni uznali ją za arcydzieło, inni punktowali nadmiar psychoanalizy. „Poparzone dziecko” kipi od uczuć, emocji i napięć. To rozdzierająco smutna opowieść o namiętności, nienawiści i lęku.