Aktualności
Na tropie idealnego prezentu
09.11.2021

Na tropie idealnego prezentu

Do urodzin bliskiego Ci książkoholika zostało już niewiele czasu, a Ty nadal nie wiesz, którą publikację wybrać? Święta tuż za rogiem, a Ty wciąż bez prezentu? Jeśli mierzysz się z kupnem wymarzonego czytelniczego upominku, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – chętnie podpowiemy, jak znaleźć powieść, która okaże się strzałem w dziesiątkę.

Zacznij od domowej biblioteczki

Poszukiwania książki na prezent najlepiej rozpocząć od… zerknięcia na domową biblioteczkę bliskiej Ci osoby. Powtarzający się autorzy, kolekcjonowanie powieści z serii lub często wybierany gatunek – wszystko to może stanowić cenną podpowiedź, ułatwiającą wybór trafnej publikacji. Przy wertowaniu tytułów postaraj się więc zauważyć, czy Twój znajomy szaleje za kryminałami, lubi fantastykę czy może najbardziej ceni literaturę faktu.

Sprawdź listę obserwowanych profili

Przejrzenie półki z książkami to oczywiście bardzo optymistyczne i wygodne rozwiązanie. Jeżeli jednak mieszkasz daleko od osoby, dla której szukasz prezentu, i nie masz ani czasu, ani możliwości na zorganizowanie domowych odwiedzin, z pomocą przyjdą Ci media społecznościowe. Facebook, Instagram, TikTok – sprawdź listę obserwowanych kont, zobacz, czy znajdują się na niej jakieś wskazówki, jak na przykład profil wydawnictwa lub drogiemu sercu pisarki lub pisarza. Użyteczny może okazać się także Filmweb, być może ulubiona produkcja Twojej przyjaciółki jest ekranizacją którejś wartej przeczytania powieści?

Wykorzystaj to, co już wiesz

Twój mol książkowy z mediami społecznościowymi nie ma za wiele wspólnego? W tym wypadku nie pozostaje Ci nic innego niż własna inicjatywa twórcza. Przede wszystkim zastanów się, jak bliska ci osoba najchętniej spędza czas wolny. Jeśli lubi podróżować, postaw na reportaż – o Rumunii, Finlandii czy Wyspach Owczych. Wiesz, że interesuje się historią? Być może zaciekawi ją sylwetka Nikoli Tesli bądź opowieść o wierzeniach dawnych Słowian. Jeżeli przyszły obdarowywany ceni mocne wrażenia, wybierz któryś z emocjonujących kryminałów – może od razu w przyjemnym pakiecie?

W poszukiwaniu inspiracji polecamy także przejrzeć listę bestsellerów, książek nominowanych do Nagrody Bookera, Pulitzera lub Nike – czytelnicza satysfakcja gwarantowana.

Gdy nic nie przychodzi Ci do głowy

Starasz się, jak możesz, ale nadal nie masz pomysłu na prezent? Wszystkie książki wydają się na tyle interesujące, że nie wiesz, co wybrać? Cóż, jedno możemy stwierdzić na pewno – klasyka to zawsze dobry pomysł. A co spośród tej klasyki zasługuje na uwagę?

Pożegnanie z Afryką” jest powieścią o tym, co utracone, obrazem Kenii z lat 1913–1931. W swojej autobiograficznej, ponadczasowej książce Karen Blixen przenosi czytelników na Czarny Ląd – do świata dzikich zwierząt, nieznanych roślin i odkrywanych tubylczych społeczności. Duża wrażliwość autorki, zmysłowy język i piękne opisy krajobrazów zapewniają literacką ucztę.

W „Szaradach” Knuta Hamsuna podróż nie jest z kolei mierzona kilometrami, pisarz zabiera nas w głąb ludzkiej psychiki. Norweski noblista tworzy fascynującą, wciągającą, a jednocześnie dość mroczną opowieść o obsesjach, niepokojach i szaleństwach – wszystkim tym, co składa się na współczesnego człowieka.

Szukając najlepszej powieści, pamiętaj o jednym – jakakolwiek by nie była, książka to  w końcu książka, zawsze ucieszy 😊. Wskazówki co do idealnego prezentu, czy to pod choinkę, czy na imieniny, czy zupełnie bez okazji, znajdziesz również podczas lektury artykułów: