Aktualności
30 Idealnych Książek na Wakacje!
31.05.2024

30 Idealnych Książek na Wakacje!

Książki na wakacje! Planujesz wyjazd i poszukujesz idealnych książek, które będą Ci towarzyszyć podczas leniwych dni na plaży lub górskich wędrówek? Oto nasza specjalnie przygotowana lista, która zawiera aż 30 doskonałych tytułów, idealnie pasujących na letni odpoczynek. Od wciągających thrillerów, przez intrygujące kryminały, po wzruszające i pełne emocji powieści obyczajowe oraz literaturę piękną. Nie zabrakło również fascynujących reportaży i angażującej literatury dla młodzieży. Nasz starannie dobrany zestaw książek zapewni, że każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na preferowane gatunki. Przygotuj się na niezapomniane literackie przygody, które wzbogacą Twoje wakacje!

Literatura piękna na wakacje

„Mr Loverman” Bernardine Evaristo

To opowieść pełna humoru, która obala kulturowe mity i udowadnia, że na zmianę nigdy nie jest za późno. Barry Walker, mający siedemdziesiąt cztery lata, z zadziornym charakterem, sentymentem do retro garniturów i miłością do Szekspira, urodził się w Antigui na Karaibach, ale mieszka w Londynie, gdzie prowadzi podwójne życie. Jest mężem, ojcem i dziadkiem, jednak od nastoletnich lat potajemnie spotyka się ze swoim najlepszym przyjacielem Morrisem. Ich związek jest tajemnicą, choć żona Barry’ego, Carmel, podejrzewa, że mąż zdradza ją z innymi kobietami. Barry od lat stara się zakończyć ten związek. Gdy umiera ojciec Carmel, a ona wyjeżdża na Antiguę, Barry zostaje sam i zaczyna nabierać odwagi, aby zrealizować swój plan. Autorka znakomitej powieści „Dziewczyna, kobieta, inna” ponownie mistrzowsko pokazuje, że uprzedzenia i strach mogą mieć długotrwałe konsekwencje, a na życie w zgodzie ze sobą nigdy nie jest za późno.

„Zanim dojrzeją granaty” Rene Karabasz

Hipnotyzująca opowieść o poszukiwaniu miłości, której akcja toczy się w cieniu albańskich Gór Przeklętych. Bekia zostaje zmuszona do małżeństwa z chłopcem, którego nie zna. Kanun – albańskie prawo zwyczajowe – nie pozwala na odmowę, chyba że Bekia stanie się zaprzysiężoną dziewicą, czyli kobietą przyjmującą rolę mężczyzny. Musi wtedy ubierać się jak mężczyzna, pić rakiję i palić papierosy. Akcja tej zmysłowej powieści rozgrywa się w świecie, gdzie śmierć podąża za człowiekiem jak cień. Gdzie mężczyźni powinni umierać od kuli, a nie ze starości czy choroby. Kobiety nie mają żadnych praw. Gdzie krwawa zemsta ma najwyższy priorytet, a ojcowie kochają Kanun bardziej niż swoich bliskich. A Córka, walcząc o miłość, jest gotowa skazać na śmierć swojego ojca. I wreszcie, gdzie odwrotnością miłości jest śmierć i nie ma nic pomiędzy.

„Króliczek” Mona Awad 

Samantha jest outsiderką, która woli przebywać w swojej mrocznej wyobraźni niż w towarzystwie ludzi. Studiuje na Warren – najbardziej nowatorskiej i eksperymentalnej szkole pisania w kraju, gdzie wszystko wykracza poza tradycyjne gatunki, nie tylko literackie. Samantha gardzi przeintelektualizowaną grupą samozwańczych poetek, składającą się z kilku irytująco bogatych dziewcząt, które nazywają się wzajemnie Króliczkami. Sytuacja ulega zmianie, gdy Samantha otrzymuje osobliwe zaproszenie od Króliczków. Zostaje wciągnięta w ich krąg, porzucając nie tylko swoje dotychczasowe przekonania, ale również jedyną przyjaciółkę, Avę. Zanurza się coraz głębiej w mglisty i jednocześnie przesłodzony świat Króliczków, zaczynając uczestniczyć w ich rytualnych warsztatach, gdzie granice między rzeczywistością a absurdem zaczynają się zacierać.

„Wyspa zaginionych drzew” Elif Shafak

W książce „Wyspa zaginionych drzew” brytyjsko-turecka pisarka, Elif Shafak, splata ze sobą dwie historie oddalone od siebie geograficznie i czasowo. W pierwszej z nich przenosimy się na Cypr lat 70. XX wieku. W momencie eskalujących konfliktów narodowych dwójkę kochanków – Turczynkę (Defne) i Greka (Kostasa) – połączyła zakazana miłość. Rodzącemu się między nimi uczuciu z zatroskaniem przygląda się pewne drzewo figowe. Druga historia rozgrywa się we współczesnej Wielkiej Brytanii. Ada, szesnastoletnia dziewczyna, z niechęcią myśli o zbliżających się świętach, które miałaby spędzić z ojcem. Po śmierci matki oboje się od siebie bardzo oddalili. Ada aż do pojawienia się nieznanej ciotki nie jest świadoma swoich cypryjskich korzeni. Dopiera ta stopniowo odsłania przed Adą tajemnice przeszłości.

„Umiłowana” Toni Morrison

Najbardziej znane dzieło noblistki Toni Morrison w nowym tłumaczeniu Kai Gucio. Nagrodzona Pulitzerem powieść, która jest arcydziełem i zmieniła oblicze amerykańskiej literatury. Osiemnaście lat temu Sethe udało się uciec z niewoli i od tego czasu mieszka w Ohio wraz z córką Denver oraz teściową. Mimo to, nie czuje się wolna. Dręczą ją wspomnienia z przeszłości, a jej dom jest nawiedzany przez ducha zmarłego dziecka – bezimiennej córki, na której grobie widnieje jedno słowo: Umiłowana. Toni Morrison w mistrzowski sposób oddała w literaturze niewyobrażalne cierpienie związane z niewolnictwem, które odebrało życie milionom ludzi. Jednocześnie z czułością i nadzieją pokazuje, że zrozumienie i wybaczenie są jedynymi drogami do tego, aby taka historia nigdy się nie powtórzyła.

 

Nieodkryte Zagadki na Lato. Idealny Kryminał i Thriller!

„W ciemnym, mrocznym lesie” Ruth Ware

Historia wieczoru panieńskiego Clare. Główna bohaterka, Nora, jest pisarką kryminałów i wiedzie spokojne życie. Z rutyny wyrywa ją  mail z zaproszeniem na wieczór panieński przyjaciółki z nastoletnich lat, Clare. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że kobiety nie rozmawiały ze sobą od ponad dziesięciu lat. Nora mimo ogromnego zaskoczenia przyjmuje zaproszenie i wyrusza na imprezę do przeszklonego domu w ciemnym, mrocznym lesie. Początkowo wszystko przebiega zgodnie z planem, jednak wraz z upływem godzin atmosfera staje się coraz bardziej napięta i uczestnicy gubią się w sieci kłamstw. Na jaw wychodzą najbardziej skrywane tajemnice, a dodatkowo zaczynają dziać się niepokojące rzeczy… O tym, co wydarzyło się na wieczorze panieńskim Clare, dowiecie się z debiutanckiego thrillera Ruth Ware.

„Pod dachem z mordercą” Klaudia Muniak

Nowe życie zaczyna się tuż obok śmierci. Od pięciu lat Olga Soboń zastanawia się, gdzie zniknął jej mąż i dlaczego. Podczas gdy wszyscy wokół uważają go za potwora, ona nadal chce wierzyć w jego niewinność. Czy Maurycy, którego znała, byłby zdolny do porwania, okaleczenia lub zabójstwa? Olga jest przekonana, że nie. Nierozwiązane sprawy zaginięć sprzed lat, za które podejrzewano Sobonia, ponownie trafiają na pierwsze strony mediów. Kolejna kobieta znika, a żona jednej z wcześniejszych ofiar porywacza otrzymuje lakoniczną wiadomość: „Wróciłem”.

„Skazany” Freida McFadden

Brooke Sullivan jako nowa pielęgniarka w męskim zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze musi przestrzegać trzech zasad:
  1. Traktować wszystkich więźniów z szacunkiem.
  2. Nigdy nie ujawniać danych osobowych.
  3. Pod żadnym pozorem nie nawiązywać więzi z osadzonymi.

Jednak nikt z personelu nie zdaje sobie sprawy, że Brooke złamała te zasady. Nikt nie wie o jej bliskiej relacji z Shanem Nelsonem, jednym z najbardziej znanych i niebezpiecznych więźniów. Kiedyś Shane był jej licealną miłością. Pracownicy nie wiedzą, że to jej zeznania doprowadziły do jego dożywotniego wyroku. Ale Shane pamięta. I nigdy tego nie zapomni.

„Żar” Weronika Mathia

Upalne lato, a z nieba leje się żar. Tego dnia, gdy Lena wyznaje miłość Rafałowi, on popełnia samobójstwo. Ponad dwadzieścia lat później jej syn przeżywa podobny dramat – jego dziewczyna odbiera sobie życie, a on znika bez śladu. O opuszczonym domu, gdzie miały miejsce te tragedie, mówi się, że jest nawiedzony, choć zło ma tu zdecydowanie ludzką postać. Lena Potocka poszukuje syna, a aspirant Jakub Zommer – mordercy swojej siostrzenicy. Oboje muszą zmierzyć się z traumami i przerażającymi sekretami dotyczącymi ich bliskich. W malowniczej okolicy przeszłość odbija się złowrogim echem. Kiedy trudne pytania doczekają się odpowiedzi, może się okazać, że wiedza jest przekleństwem, a nic nie ukoi bólu po zderzeniu ze wstrząsającą prawdą. Weronika Mathia wkracza w świat literatury kryminalnej z historią, która na długo zostanie w Twojej pamięci!

„Żuchwa Kaina” Edward Powys Mathers (Torquemada)

Książka, która ponownie odkryta po latach, stała się sensacją i zachwyciła czytelników na całym świecie!

Oto łamigłówka prawie niemożliwa do rozwiązania! W 1934 roku miłośnik zagadek Edward Powys Mathers (znany jako Torquemada) wydał zbiór „The Torquemada Puzzle Book”. Trafiła do niego „Żuchwa Kaina”, powieść-łamigłówka złożona ze stu stron wydrukowanych w całkowicie przypadkowym porządku. Tylko dzięki logice i uważnemu, inteligentnemu czytaniu będziesz w stanie posortować strony w poprawnej kolejności, ujawniając tożsamość zabójców. Sześć morderstw. Sto stron. Miliony możliwych kombinacji… ale tylko jedna jest prawidłowa. Czy potrafisz rozwiązać morderczą zagadkę Torquemady? Do tej pory udało się to nielicznym. Czy dołączysz do tego elitarnego grona? Uwaga: ta zagadka jest niezwykle trudna i nie jest przeznaczona dla osób o słabych nerwach.

Młodzieżowe Lektury na Lato. Idealne Young Adult na Wakacyjne Dni!

„Niewyjaśniona logika mojego życia” Benjamin Alire Saenz

Książka autorstwa twórcy bestsellerowej powieści „Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata”. Sal zawsze czuł, że ma miejsce, do którego przynależy – to jego przybrany ojciec, kochająca meksykańsko-amerykańska rodzina oraz najlepsza przyjaciółka Samantha. Jednak w ostatnim roku szkoły Sala zaczynają dręczyć wątpliwości. Zaczyna kwestionować wszystko i uświadamia sobie, że nie zna już siebie. Jeśli Sal nie jest tym, za kogo się dotąd uważał, to kim jest?

„Dom sióstr marnotrawnych” Krystal Sutherland

Iris Hollow i jej dwie starsze siostry, Grey i Vivi, wyróżniają się swoją niezwykłością. Kiedy były dziećmi, zniknęły z ulicy jednego ze szkockich miast i wróciły po miesiącu, nie pamiętając, gdzie były ani co się z nimi działo. Najbardziej niepokojące były zmiany, które zaczęły się w nich pojawiać. Ich włosy stały się białe, a oczy czarne. Przebywanie w ich towarzystwie stało się odurzające; ludzie uważali je za nieznośnie piękne i niewytłumaczalnie niebezpieczne. Podczas gdy Grey i Vivi prowadzą życie według własnych zasad, z dala od domu, Iris stara się dopasować do otoczenia i skończyć szkołę średnią. Kiedy jednak Grey znika, pozostawiając za sobą tajemnicze wskazówki, jedyną szansą na jej odnalezienie jest odkrycie tajemnicy ich przeszłości. Siostry Hollow stają twarzą w twarz z nadprzyrodzonymi zjawiskami, a im bliżej są prawdy, tym bardziej zaczynają rozumieć, że Grey od lat skrywa mroczny sekret.

„Gdyby ocean nosił twoje imię” Taheren Mafi

Bestsellerowa autorka „Dotyku Julii” powraca z poruszającą i wyjątkową powieścią o sile miłości w świecie pełnym nienawiści. Bycie inną nie musi oznaczać bycia gorszą, ale świat nie jest idealny, a Shirin naprawdę nie ma łatwego życia. Minęło kilkanaście miesięcy od zamachu z 11 września, co czyni ten czas szczególnie trudnym dla szesnastoletniej muzułmanki, która nie zgadza się na to, co przyniósł jej los. Shirin doskonale wie, jak okrutni mogą być ludzie. Jest zmęczona agresywnymi spojrzeniami, poniżającymi komentarzami i nawet przemocą fizyczną, które spotykają ją ze względu na hidżab. Z każdym dniem coraz bardziej zamyka się w sobie i oddaje muzyce oraz tańcowi. Wszystko zmienia się, gdy spotyka Oceana Jamesa, który jako pierwszy chce poznać prawdziwą Shirin. Ale czy dziewczyna jest gotowa, by komukolwiek zaufać, zwłaszcza komuś z tak odmiennego świata?

„W rytmie uczuć” Oliwia Panek

Czasem mała iskra, która daje nadzieję, może wywołać największy pożar. Aubrey Lee, dwudziestojednoletnia kobieta, nie przepada za swoją specyficzną sławą. Samotnie wychowuje synka i stara się uporać z niedawną tragedią, która ją dotknęła. Nagle w jej życiu pojawia się Reg Stan. Spotykają się przypadkowo, ale od tego momentu ich więź staje się niezłomna. Ten utalentowany młodzieniec, który kilkoma dźwiękami gitary potrafi wydobyć z Aubrey najgłębsze emocje, wprowadza do jej codzienności melodię, ciepło, uczucie… i nie tylko.

„Niewidzialne życie Addie La Rue” Victoria Schwab

Tytułowa Addie, czy raczej Adeline, jest nastolatką. Mieszka w niewielkim francuskim miasteczku. Jest 1714 roku. Nadchodzi czas, kiedy powinna wyjść za mąż, jak każda dziewczyna w jej wieku. Jednak ona nie zgadza się na to i nie chce mieć za męża starszego od niej mężczyzny, który ma już kilkoro dzieci z poprzedniego małżeństwa. Ucieka sprzed ołtarza w kluczowym momencie, biegnie do oddalonego od miasta lasu i tam błaga bogów, którzy słuchają, o pomoc. Niestety, zdążył już zapaść zmierzch, a miejscowa znachorka udzieliła przecież Addie porady: „Nigdy nie módl się do bogów, którzy odpowiadają po zmroku”.

Fascynujące Reportaże i Non-Fiction na Wakacje: Odkryj Świat z Nowej Perspektywy!

„Złota klatka. O kobietach w Szwajcarii” Agnieszka Kamińska

Szwajcarki jako jedne z ostatnich w Europie wywalczyły prawo głosu – era demokracji bez kobiet zakończyła się tutaj 7 lutego 1971 roku. Jednak w 2024 roku, ponad pięćdziesiąt lat po osiągnięciu równouprawnienia wyborczego, od Genewy po Szafuzę wciąż słychać głosy o tym, jak wiele zostało jeszcze do zrobienia… Agnieszka Kamińska podąża drogą, którą przeszły Szwajcarki: od manifestacji i strajków, przez działania organizacji feministycznych i pojedynczych aktywistek, aż po słynne pierwsze głosowanie. Autorka rozmawia z matkami, polityczkami, seniorkami, działaczkami społecznymi i emigrantkami, próbując zrozumieć, jak przez ostatnie pół wieku zmienił się kraj i dlaczego wciąż mówi się, że Szwajcarki są ofiarami własnego dobrobytu.

„Ostatni trop. Tajemnica zaginięcia sióstr Lyon” Mark Bowden

ŚLEDZTWO W SPRAWIE JEDNEJ Z NAJWIĘKSZYCH ZAGADEK KRYMINALNYCH AMERYKI
W kwietniu 1975 roku na przedmieściach Waszyngtonu zaginęły dwie dziewczynki, siostry Lyon. Śledztwo utknęło w miejscu, ciał nie odnaleziono, a zdarzenie uznano za niewyjaśnione. Jednak trzydzieści kilka lat później dzięki niestandardowym metodom i dociekliwości detektywów udało się wyjaśnić zagadkę. Ekipa śledczych odkryła zapomniany protokół z przesłuchania młodego chłopaka, który zeznał, że widział tajemniczego mężczyznę wychodzącego z centrum z dziewczynkami… Rozwikłanie tej sprawy stanowi krok milowy w dziejach amerykańskiej kryminalistyki. Mark Bowden, amerykański dziennikarz i pisarz, znany z bestsellerowych książek: „Helikopter w ogniu”, „Zabić Bin Ladena”, „Polowanie na Escobara” i „Hue 1968”. Z kolei „Polowanie na Escobara” stało się inspiracją do cenionej i lubianej produkcji serialowej Netflixa „Narcos”.

„Bestie antyku. Potwory i demony w starożytnym świecie Greków i Rzymian” Anna Jankowiak

Zapraszamy w podróż po fascynującym świecie mitów Greków i Rzymian. Ale uwaga: będą potwory! Bo mitologia to nie tylko bogowie i herosi, ale również giganci, bestie i demony – Atlas, który podtrzymywał na swoich barkach cały świat, Tyfon, olbrzym o smoczych palcach, który podjął próbę zdetronizowania Zeusa, i wreszcie Minotaur, Cerber oraz Sfinks. Mitologiczny bestiariusz jest księgą zadziwiającą i wciąż działającą na wyobraźnię. Bestie i zwierzęta w mitologii – to właśnie one przekazują nam ukryte znaczenia wędrówek starożytnych herosów i bohaterów. Przybliżają nam skrywane lęki, wierzenia i elementy codzienności, które towarzyszyły ludziom w dawnych wiekach. Przerażają, ale też inspirują. To symbole, które nadal wyrażają głębokie pragnienia oraz potrzebę poszukiwania wolności i siły.

„Welewetka. Jak znikają Kaszuby?” Stasia Budzisz

Reportaż Stasi Budzisz „Welewetka. Jak znikają Kaszuby” powstał na podstawie rodzinnych wspomnień i rozmów z ludźmi, którzy byli świadkami historii regionu. Autorka opowiada o swojej ewolucji od „kompleksu kaszubskiego” do akceptacji własnej tożsamości. Do rozrachunku z przeszłością skłonił reporterkę stopniowy rozpad kaszubskiej wspólnoty, prowadzący do zanikania języka i tradycji. „Welewetka” to opowieść o pochodzeniu, przesiąknięta regionalnymi legendami i wierzeniami.

„Rozpad umysłu. Biografia schizofrenii” Jeffrey A. Lieberman

Schizofrenia. Przez wielu uważana za najbardziej tajemniczą chorobę psychiczną. Dawniej nie znano jej przyczyn, więc chorych uznawano za opętanych przez diabelskie siły. Nie dawało się jej leczyć, więc pacjentów i pacjentki trzymano w zamkniętych ośrodkach i poddawano okrutnym zabiegom. Jednak dzięki dziesiątkom badań, setkom eksperymentów, tysiącom prób i błędów dziś o schizofrenii wiemy już bardzo dużo i wkrótce być może uda się jej zapobiegać.

Jeffrey A. Lieberman w przystępny sposób dzieli się swoją bogatą wiedzą psychiatryczną. Wciągające opisy badań naukowców i przypadków klinicznych przeplata z dramatycznymi przeżyciami pacjentów i swoimi doświadczeniami z praktyki medycznej. Jego książka to obowiązkowa, pełna empatii lektura dla zainteresowanych historią medycyny i psychiatrią oraz tych, których życie zostało naznaczone schizofrenią – dla bliskich i rodzin osób zmagających się z tym zaburzeniem.

Literatura Obyczajowa na Wakacje: Idealne Lektury na Letnie Dni!

„Przygody Aminy Al-Sirafi” S.A. Chakraborty

Shannon Chakraborty, autorka bestsellerowej trylogii „Dewabad”, powraca z nową historią, pełną magii, zakazanych artefaktów i starożytnych tajemnic! Amina al-Sirafi powinna być zadowolona ze swojej sytuacji. Ma za sobą burzliwą karierę piratki Oceanu Indyjskiego, przetrwała ataki mściwych łotrów i książąt oraz kilku mężów. Może ze spokojem przejść na emeryturę. Kiedy jednak dostaje pewną ofertę pracy, musi zmienić plany. To szansa nie tylko na ostatnią przygodę ze swoją załogą, ale również na zdobycie fortuny, która zabezpieczy przyszłość jej rodziny. Ale im bardziej Amina zagłębia się w zleconą jej sprawę, tym więcej mrocznych szczegółów odkrywa. Chęć zostania legendarną piratką i zasmakowania chwały wiąże się z ryzykiem. A ceną może być nawet jej dusza.

„Spotkasz mnie nad jeziorem” Carley Fortune

Jeden dzień. Jedna obietnica. Dwie różne historie. Fern Brookbans zmarnowała już zbyt dużo czasu, wspominając Willa Baxtera. Dziesięć lat temu spędziła z nim niezapomniane dwadzieścia cztery godziny. Tyle wystarczyło, by między nimi zaiskrzyło. Spotkanie, choć krótkie, pozostawiło w sercu Fern trwały ślad. Para zawarła też pewien układ: spotkają się za rok. Ona się pojawiła, on nie.
Fern ma dziś trzydzieści dwa lata, a jej życie nie jest idealne. Opuszcza ukochane miasto i wraca w rodzinne strony, by prowadzić popadający w ruinę pensjonat, choć przecież nigdy tego nie chciała. Wtedy zjawa się Will, który wydaje się jej jedyną deską ratunku. Ale czy można zaufać mężczyźnie w dobrze skrojonym garniturze, który zupełnie nie przypomina chłopaka, którego spotkała dekadę temu? I który najprawdopodobniej coś ukrywa.
Ale przecież dziesięć lat wcześniej Will uratował Fern. Czy teraz ona powinna zrobić to samo dla niego?

„Malibu płonie” Taylor Jenkins Reid

Czasem jedna iskra potrafi wywołać prawdziwy pożar emocji. A te będą towarzyszyć czwórce słynnego rodzeństwa Riva, których poznasz w trakcie lektury. W „Malibu płonie” Taylor Jenkins Reid odsłania sekrety rodziny Riva, przeskakując w czasie, by podczas jednego wieczoru każde z nich skonfrontowało się z tajemnicami. „Malibu płonie” to historia czarującego rodzeństwa – modelek, fotografa i profesjonalnego surfera – którzy urządzają imprezę kończącą lato. Tego wieczoru każde z nich zmierzy się z rodzinną historią i stworzy swoją na nowo. A wszystko to na oczach sławnych osób, które chcą się pokazać na najważniejszej domówce u Niny Rivy – córki słynnego muzyka Mika Rivy.

„Przerwana melodia” Agata Przybyłek

Choć melodia została przerwana, wciąż jest jeszcze szansa na rozpoczęcie zupełnie nowego tańca. Hania wiedzie spokojne życie u boku Michała i trójki ich dzieci. Małżeństwo prowadzi klimatyczny pensjonat w dworku gdzieś na mazowieckiej wsi. Pewnego dnia do kobiety przychodzi list z zaproszeniem na jubileusz szkoły baletowej, do której wiele lat temu uczęszczała. W pierwszym odruchu Hania chce odmówić, ale po namowach męża decyduje się pojechać, choć wiele lat wcześniej zatrzasnęła drzwi do tego etapu swojego życia i nigdy nie zamierzała ponownie ich otwierać. Jaki sekret skrywa Hania? Dlaczego tak bardzo boi się wrócić do miasta, w którym spędziła młodość?

„Papierowy pałac” Miranda Cowley Heller

Jest idealny lipcowy poranek. Elle, pięćdziesięcioletnia, szczęśliwie zamężna matka trójki dzieci, budzi się w Papierowym Pałacu – rodzinnym, ulubionym miejscu, w którym zawsze spędzała lato. Jednak ten dzień zaczyna się zupełnie inaczej. Ostatniej nocy Elle i jej najlepszy przyjaciel z dzieciństwa Jonas wymknęli się na zewnątrz i po raz pierwszy w życiu uprawiali ze sobą seks. W ciągu kolejnych dwudziestu czterech godzin Elle będzie musiała zdecydować, czy wybrać życie, które stworzyła ze swoim ukochanym mężem, czy zacząć od nowa z Jonasem – jej wielką miłością, o czym zawsze marzyła. Przeszłość i bolesne wspomnienia powracają do nich obojga. Gdyby nie doszło do tragicznego wydarzenia zmieniającego bieg ich żyć na zawsze, wszystko potoczyłoby się inaczej. Miranda Cowley Heller w piękny sposób portretuje doświadczenia, które doprowadziły Elle do obecnej chwili. Działający na emocje i niszczący wewnętrznie „Papierowy Pałac” przedstawia napięcie między pożądaniem a godnością, obrazuje nadużycia wobec najmłodszych i zbrodnie patologicznych rodzin. Niezwykła proza.

Gorące Romanse na Wakacje: Idealne Lektury na Letnie Wieczory!

Miłość. Seria Twisted„Miłość. Seria Twisted” Ana Huang

„Miłość. Seria Twisted” Any Huang to powieść, która podbiła TikToka i skradła serca czytelniczek za granicą. To romantyczna, pełna napięcia erotyczna historia, obok której nie da się przejść obojętnie. Alex Volkov jest mężczyzną, który wywiązuje się sumiennie ze wszystkich swoich zadań, niezależnie czy chodzi o sprawy biznesowe czy… zemstę. Nie inaczej jest z danym słowem. Kiedy zobowiązuje się do opieki nad siostrą swojego najlepszego przyjaciela, staje się jej autentycznym opiekunem. Ale co, jeśli nadejdzie chwila, gdy będzie musiał ochronić ją przed samym sobą? Romantyczne relacje i miłość są tym, co definiuje Avę Chen. Nie do pomyślenia wydaje jej się, że serce Alexa może być z lodu. Czy uda się jej rozpalić jego serce? A może miłość między nimi nigdy nie powinna się wydarzyć.

„Paradise” Gabriela Gargaś

Słoneczna Portugalia rozgrzewa do czerwoności i budzi skrywane pożądanie. Nadia ma świadomość, że nigdzie nie pasuje. Zawsze obok, nieustannie samotna. A to niejedyne problemy, które ją przytłaczają. Ricardo ma wszystko. Jego codzienność to atrakcyjne kobiety, szybkie samochody i niekończące się imprezy. Ale co tak naprawdę kryje się pod maską arogancji i bezczelności?
Ścieżki tych dwojga przecinają się na portugalskich plażach wśród klifów, skłębionych fal i malowniczych uliczek. Ich relacja jest burzliwa i pełna napięcia. Czy to, co rodzi się między nimi, ma w ogóle sens? Gabriela Gargaś zabiera nas do świata pełnego namiętności, gry pozorów i sekretów, by pokazać, że tak naprawdę szukamy jednego – swojego własnego raju.

„Kanadyjczyk” B.A. Feder

Drea to dziewczyna o ciętym języku oraz marzeniach wielkości samej Kanady i choć z natury jest optymistką, to po rodzinnej tragedii nie umie się pozbierać. Niespodziewanie znajduje pocieszenie w Cyrusie, wokaliście niezależnego zespołu rockowego, z którym nawiązuje internetową znajomość. Po kilku miesiącach wymiany gorących wiadomości oraz namiętnych spotkań czuje, że trafiła na mężczyznę swoich marzeń. Postanawia pójść za głosem serca – porzuca dotychczasowe życie i przeprowadza się na drugi koniec kraju, by zamieszkać z ukochanym. Na miejscu brutalnie zderza się z nową rzeczywistością oraz… potężnie zbudowanym, wytatuowanym gburem Loganem – pilotem śmigłowca ratunkowego, który niesamowicie ją intryguje i chociaż ciężko jej to przyznać, także pociąga. Pozornie wszystko wciąż mogłoby wydawać się piękne, ale tak się składa, że od teraz Drea będzie dzieliła z Loganem jeden dom, a po czasie zawrze z mężczyzną pewną umowę. Plany Drei na szczęśliwe zakończenie stają pod znakiem zapytania, tak samo jak jej uczucia.

„Władca gniewu” Ana Huang

Jest żoną, której nigdy nie chciał… i słabością, której się nie spodziewał. Bezwzględny. Pedantyczny. Arogancki.
Dante Russo najlepiej czuje się, gdy może sprawować kontrolę w życiu osobistym i zawodowym. Ten miliarder i szef przedsiębiorstwa nigdy nie planował się żenić, dopóki szantażem nie zmuszono go do zaręczyn z kobietą, której prawie nie zna. Z Vivian Lau, dziedziczką jubilerskiej fortuny i córką jego aktualnego wroga. Nieważne, że jest piękna i czarująca. Dante zrobi wszystko, co w jego mocy, żeby zniszczyć dowody i zerwać zaręczyny. Jest tylko jeden problem: teraz, gdy ją ma… nie potrafi jej wypuścić.
Elegancka. Ambitna. Dobrze wychowana. Vivian Lau to córka idealna i bilet wstępu do wyższych sfer. Ślub z Dantem Russo oznacza otwarcie drzwi, które dla rodziny dorobkiewiczów inaczej pozostałyby zamknięte. I choć grubiański, a zarazem niepochwytny Dante nie jest mężczyzną z jej marzeń, Vivian godzi się wyjść za niego z poczucia obowiązku. Tęsknota za jego dotykiem nigdy nie była częścią planu. Ani co gorsza to, że się zakocha w swoim przyszłym mężu.

„Zatańcz ze mną” Klaudia Bianek

Jeden taniec znaczy czasem więcej niż tysiąc słów. Wiktoria prowadzi bardzo udane, spokojne życie. Ma cudowną córkę, własną kwiaciarnię i dobre relacje z byłym mężem. Jest szczęśliwa i stara się nie myśleć o tym, kogo straciła przed wieloma laty. Zaproszenie na bal absolwentów sprawia jednak, że wspomnienia powracają. Oskar był jej najlepszym przyjacielem, w którym sekretnie się podkochiwała. Nigdy się o tym nie dowiedział, zbyt wpatrzony w swoją licealną dziewczynę. Przyjaźń nie przetrwała, kontakt się urwał, a Wiktoria ma nadzieję, że zdążyła uleczyć swoje serce. Czy ten jeden wieczór stanie się dla nich nowym początkiem? Czy będą w stanie dać sobie drugą szansę? A może Oskar nadal nie będzie świadomy romantycznych uczuć swojej dawnej przyjaciółki? Czy ze spotkania przeszłości z teraźniejszością może w ogóle wyjść coś dobrego?

Nasza lista lektur „na wakacje” obejmuje szeroki wachlarz gatunków literackich, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Od wciągających thrillerów, przez namiętne romanse, po literaturę piękną i angażującą literaturę young adult. Każda z tych książek zapewni Ci niezapomniane chwile relaksu. Zabierz te książki ze sobą na plażę lub w góry i ciesz się letnim wypoczynkiem z lekturą w ręku. Niezależnie od tego, gdzie spędzasz wakacje, te tytuły będą idealnym towarzyszem, który umili każdy moment. Wybierz swoją ulubioną książkę i zanurz się w fascynujących światach, które czekają na odkrycie!