.Chyba każdy czytelnik zna to uczucie – kryzys czytelniczy! Na biblioteczce stoi mnóstwo książek, a mimo to nie ma się ochoty na czytanie. Tak jakby ktoś przełączył guzik i sprawił, że czytanie przestało być interesujące, a przecież tak je do tej pory kochaliśmy! Co więc zrobić, gdy pojawia się u nas kryzys czytelniczy? Mamy dla Ciebie odpowiedź, a dokładnie 5 porad, jak sobie z nim poradzić!
Skąd się bierze kryzys czytelniczy?
Zanim przejdziemy do poradnika dla czytelników, dobrze jest zdiagnozować źródło naszych kłopotów. Powodów braku motywacji do sięgnięcia po książkę może być kilka, a oto najczęstsze z nich:
- kolejne przeczytane książki, które okazały się dla nas nieciekawe,
- duża liczba lektur szkolnych, przez co nie mamy czasu na czytanie interesujących nas tytułów,
- dezorientacja spowodowana poleceniami płynącymi z wielu social mediów, przez co trudno nadążyć za premierami i wybrać kolejną książkę, skoro lista „do przeczytania” zdaje się nie kończyć,
- ogólne zmęczenie, demotywujące do rozrywki, która wymaga skupienia.
Jak widzisz, powodów braku zainteresowania książkami jest wiele, ale nie martw się! Istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc Ci przełamać dotychczasowy kryzys i znów cieszyć się czytaniem!
Jak powrócić do czytania – 5 sposobów
Poniżej przedstawiamy Ci 5 sposobów na to, by zwalczyć kryzys czytelniczy i sprawić, żeby książki znowu stały się tak przyjemne, jak pamiętasz. Możesz spróbować każdego i wybrać ten, który odpowiada Ci najbardziej. Pamiętaj jednak, że powrót do regularnego czytania może chwilę zająć – być może musisz dojść do ważnego momentu fabuły, a może wciągnąć się w któryś tom serii.
1. Przede wszystkim: nie zmuszaj się
Pamiętaj, że najważniejsze jest, by do niczego się nie zmuszać. Kiedy robimy coś na siłę, demotywujemy się jeszcze bardziej, a po co się denerwować, skoro czytanie ma Cię bawić? Jeśli nie czujesz, że to właśnie ten moment, kiedy małymi kroczkami chcesz wrócić do cieszenia się lekturą, odpuść. Daj sobie czas, żeby czytanie nie stało się dla Ciebie przykrym obowiązkiem.
2. Małymi kroczkami do celu
Postaw sobie cel, który łatwiej będzie Ci zrealizować. Możesz sobie założyć, że będziesz czytać 5, 10, 20 czy 50 stron – pamiętaj jednak, żeby była to osiągalna liczba! Dzięki takim małym zwycięstwom będzie prościej sięgnąć po książkę następnego dnia. Możesz też spróbować czytać rozdział czy dwa dziennie, jeśli czujesz się na siłach. Kiedy dojdziesz do kulminacyjnego momentu akcji, być może książka pochłonie Cię tak, że przeczytasz resztę w jeden wieczór!
3. Krótka książka to Twój przyjaciel
Kiedy brakuje Ci motywacji do czytania, warto zacząć od krótkich książek. Szybciej je skończysz
i poczujesz chęć, by sięgnąć po następną. Widząc grube tomiszcza, czasem możesz odnieść wrażenie, że nigdy ich nie skończysz, a przecież chodzi o to, by na nowo polubić czytanie. Dlatego warto pochylić się nad krótszymi tytułami bądź wydaniami jednotomowymi, żeby nie narzucać sobie zadania przeczytania od razu całej serii.
Psst! Pamiętaj jednak, że możesz spróbować sięgnąć po dłuższą książkę. Zwykle są one bardziej rozbudowane, a dzięki temu mogą się okazać bardziej interesujące.
4. Spotkaj się z ulubieńcami
Jeśli obawiasz się, że kolejna nieznajoma książka okaże się niewypałem – wróć do ulubionego autora, tytułu bądź motywu. Dobrym pomysłem będzie też sięgnięcie po Twój ulubiony gatunek bądź polecenia podobnych książek do tych, które Cię zachwyciły. Dzięki temu, że już je znasz lub wiesz, czego się spodziewać, łatwiej będzie Ci przypomnieć sobie, dlaczego tak uwielbiasz czytać. Później będzie łatwiej wypłynąć na nieznane wody literatury!
5. Zostań poszukiwaczem skarbów
Social media to wspaniałe narzędzie do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat książek lub poleceniami tytułów, ale mogą też być przytłaczające – znajdziemy w nich tyle różnych dzieł, że nie wiadomo, co wybrać.
Ważne jest to, by spośród wszystkich książek wyłowić te, które faktycznie nas interesują. Wbrew pozorom nie wszystkie polecenia będą tym, czego szukamy. Nie przejmuj się też, że wokół Ciebie jest tyle nowości
i sugestii. W końcu literatura ma Cię bawić, a nie przytłaczać. Czytaj w swoim tempie, dawaj szansę książkom, które do Ciebie „przemawiają”, a jeśli pokrywają się z tymi widzianymi w social mediach – to super!
(Przy okazji – warto jest śledzić zestawienia polecanych książek i szukać recenzji. Są one idealnym źródłem informacji, czy warto sięgnąć po konkretny tytuł, więc nie musisz się martwić, że jedynym sposobem na przekonanie się o tym jest przeczytanie!).
Metody na powrót do czytania – wybierz swoją
Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na to, by przywrócić radość związaną z czytaniem książek, ale nie jest to skończona czy jedynie słuszna lista. Być może wystarczy przeczekać ten okres, by znów poczuć, że ma się ochotę sięgnąć po jakiś tytuł. A jeśli nadal potrzebujesz wskazówek, sprawdź nasz poradnik dla czytelników, jak znaleźć idealną książkę dla siebie. Znajdziesz tu kilka praktycznych rad, które pomogą Ci dobrać odpowiednią pozycję, by cieszyć się czytaniem. Kto wie? Może ta idealna książka przełamie dotychczasową niechęć? Trzymamy kciuki!
Chcesz być na bieżąco z nowościami w naszej księgarni? Zależy Tobie na promocjach? Chcesz brać udział w organizowanych przez nas wydarzeniach? Zapisz się do naszego newslettera: