jest nagradzaną na całym świecie brytyjsko-turecką powieściopisarką i jednocześnie najbardziej poczytną autorką o tureckich korzeniach. Tworzy zarówno w języku angielskim, jak i tureckim. Do tej pory opublikowała 21 książek, w tym 13 powieści. Wśród nich m.in. bestseller Bękart ze Stambułu czy Czterdzieści zasad miłości – powieść, która znalazła się na stworzonej przez BBC liście stu książek kształtujących nasz świat.
Jej książki przetłumaczono na 58 języków, a powieść Wyspa zaginionych drzew znalazła się w fifinale prestiżowej brytyjskiej nagrody Costa Novel Award, British Book Awards, RSL Ondaatje Prize, Women’s Prize for Fiction oraz została wybrana w klubie czytelniczym Reese Witherspoon. Powieść 10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie znalazła się na krótkiej liście tytułów nominowanych do Nagrody Bookera, otrzymała także nominację do nagrody RSL Ondaatje Prize, a „The Independent” umieścił ją wśród 40 najlepszych książek dekady.
Z wykształcenia Shafak jest politolożką. Ukończyła stosunki międzynarodowe i studia genderowe. Wykładała na różnych uniwersytetach w Turcji, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, w tym na Uniwersytecie Oksfordzkim, którego jest członkinią honorową. Została również uhonorowana doktoratem Bard College. Jest członkinią i wiceprezeską Royal Society of Literature oraz została wybrana przez BBC jako jedna ze 100 inspirujących kobiet. Jako feministka, obrończyni praw kobiet, praw LGBT i wolności słowa jest inspirującą mówczynią: dwukrotnie przemawiała podczas konferencji TED, gdzie za każdym razem nagrodzono ją owacjami na stojąco. Została też nagrodzona Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres (Orderem Sztuki i Literatury) , a w 2024 roku – medalem The British Academy.
Na co dzień mieszka w Wielkiej Brytanii.
Więcej o jej twórczości można znaleźć na stronie: www.elifshafak.com.
fot. Ferhat Elik