Kojarzymy je z wielkimi opowieściami. O pradawnych czasach i o tym, co dopiero nadejdzie. O wyśnionych krainach i postapokaliptycznych pejzażach. Mowa tu oczywiście o książkach fantasy – gatunku, który polecamy ze szczególną mocą. Dlaczego? Sprawdź, co takiego sprawia, że właśnie z tymi powieściami najszybciej upływają nam wieczory.
Książki fantasy – korzyści z ich czytania
Pierwszą, najbardziej oczywistą i największą zaletą czytania książek fantasy jest pobudzenie naszej wyobraźni. Zgłębiając losy tajemniczych stworzeń, czy to faunów, czy smoków, czy humanoidalnych robotów, możemy polegać tylko na sobie. Postacie, ziemia, niebo, krajobrazy – to my nadajemy im kształt, to my powołujemy je do życia. Wszystko to sprawia, że nasza zdolność twórczego myślenia nabiera rozpędu, a my stajemy się coraz bardziej kreatywni. I chociaż ten miły stan najczęściej przerywa premiera ekranizacji, to wtedy – na szczęście – możemy narzekać, że w naszej głowie wszystko wyglądało lepiej.
Drugą, niemniej ważną korzyścią czytania fantastyki jest ucieczka od rutyny. Lektura, czy to o podróżach w czasie, czy śmiercionośnych stworach, urozmaici każdą drogę, zwłaszcza tę do pracy lub na uczelnię. Z książką fantasy szybko zapomnisz o zbliżającym się stresie – odwrócisz bieg myśli, puścisz w niepamięć nadchodzące sprawozdania bądź egzaminy. Nieocenioną zaletą czytania fantastyki okaże się więc możliwość pogrążenia w nierzeczywistym świecie, a tym samym sposobność do chwilowego odprężenia. Bo w końcu czymże jest spotkanie z Sauronem wobec poniedziałkowego poranku?
Trzecim atutem fantastyki jest przyjemność płynąca z bycia zaskakiwanym. Czytając o przygodach wilkołaków, magów lub superbohaterów, nigdy nie wiesz, czego się spodziewać – ze względu zarówno na postaci, jak i nieodgadnioną scenerię. W książkach fantasy autorzy i autorki dają upust swojej wyobraźni. Śmierć protagonisty, przepowiadające przyszłość wrony bądź wskrzeszenie umarłych – tego rodzaju zwroty fabularne to chleb powszedni. Dzięki temu czytelnicy i czytelniczki fantastyki nie mogą narzekać na nudę, w ich lekturach zagadkowe wątki dwoją się i troją.
Najlepsze książki fantasy, czyli…
Jeśli chodzi o sam gatunek fantasy, inspiracji możemy doszukiwać się w mitologiach – m.in. skandynawskiej, celtyckiej, greckiej czy bliskowschodniej. Dziś, kiedy jego popularność widać na każdym kroku, motywy fantastyczne przenikają do komiksów, filmów, scenicznych dramatów i gier – zarówno tych na konsolę i PC, jak i planszowych. W wypadku dzieł kultowych trudno nie wspomnieć chociażby o serii z Harrym Potterem, „Opowieściach z Narnii”, „Wiedźminie” czy uniwersum „Władcy Pierścieni” – a to wciąż zaledwie kropla w morzu.
W przypadku tak bogatej, mozaikowej historii odpowiedź na pytanie: „jakie książki fantasy polecacie?”, nie jest więc prostym zadaniem. Zarówno ze względu na ich zróżnicowaną, wielopłaszczyznową tematykę, jak i na mnogość tytułów, którymi chcielibyśmy się podzielić. Po niemałych trudach zdecydowaliśmy się jednak wyszczególnić następujące, naszym zdaniem wyjątkowe, książki fantasy – dla dorosłych i młodzieży:
„Gołąb i wąż”
Magia, wiedźmy, łowca czarownic i uczucie, które nie miało prawa się zdarzyć – w swoim debiucie, będącym jednocześnie początkiem serii, Shelby Mahurin serwuje nam mieszankę wybuchową. Sporo tu emocji: strachu, namiętności, pragnienia zemsty i wszechogarniającej podejrzliwości. W książce nie brakuje też humoru – zabawna jest główna bohaterka, która, na przekór temu, co jej się przydarza (a nie są to zbyt przyjemne rzeczy), nie traci wigoru,
„Niewidzialne życie Addie LaRue”
Francja osiemnastowieczna i Francja współczesna. Obie te przestrzenie łączy Addie LaRue – bohaterka, która, uciekając przed przymusowym małżeństwem, zawiera iście faustowski pakt. W zamian za pomoc sprzedaje duszę, a resztę życia spędza w samotności, dopóki… No właśnie – dopóki po 300 latach poznaje Henry’ego, który jako pierwszy potrafi ją zapamiętać. Książka V.E. Schwab to niezwykła opowieść o pokorze, odwadze i niezłamanej nadziei,
„Pusta noc”
W swojej publikacji, będącej pierwszą odsłoną serii „Żniwiarz”, Paulina Hendel nie oszczędza czytelników. Trudno się temu jednak dziwić, gdy autorka sięga po słowiańską mitologię, wypełnioną istotami z piekła rodem. Mroczna sceneria, demony i wszechogarniające niebezpieczeństwo – „Pusta noc” to jedna z tych powieści, które nie dają w nocy zasnąć: z zaangażowania i ze strachu,
„Chór zapomnianych głosów”
Remigiusz Mróz i fantastyka? Dlaczego nie. Zwłaszcza gdy autor przenosi nas w kosmiczną próżnię, w której nic nie jest takie, jak mogłoby się wydawać. Niepowtarzalny klimat, intryga i pierwszorzędne science fiction – wszystko to sprawia, że od książki naprawdę trudno się oderwać. Plusem powieści jest też niespodziewane zakończenie, bo… konia z rzędem temu, kto odgadnie, co się wydarzy.
Chcesz być na bieżąco z nowościami w naszej księgarni? Zależy Tobie na promocjach? Chcesz brać udział w organizowanych przez nas wydarzeniach? Zapisz się do naszego newslettera:
Po więcej lekturowych inspiracji zajrzyj tutaj:
Zapowiedzi wydawnicze na rok 2023 – sprawdź, które książki – w nadchodzących miesiącach – będą wywoływać nasz śmiech, płacz i wzruszenie.
Douglas Stuart i jego „Shuggie Bain” – wywiad – przeczytaj wywiad z Douglasem Stuartem, autorem jednego z najgłośniejszych debiutów ubiegłych lat.
Książki podobne do… Spodobał Ci się ten tytuł? – tęsknisz za swoją ulubioną powieścią? Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu.