Aktualności
Jak długa powinna być książka? O arkuszach wydawniczych
21.11.2022

Jak długa powinna być książka? O arkuszach wydawniczych

Jesteś debiutującym autorem, który właśnie napisał swoją pierwszą książkę? Na pewno jest świetna i być może uważasz również, że jest bardzo długa! Tylko czy aby na pewno jej objętość jest wystarczająca? A może wręcz przeciwnie – jest mimo wszystko za krótka? Odpowiedzią na te pytania są „arkusze wydawnicze”, bo to właśnie one stanowią podstawę do rozmowy wydawnictw z autorami, redaktorami czy korektorami.

Czym jest arkusz wydawniczy?

Arkusz wydawniczy to główna jednostka obliczeniowa, dzięki której możliwe jest określenie nakładu pracy oraz koszt redakcji, korekty i składu. Prócz tego to właśnie arkusze wydawnicze pozwalają określić objętość całej książki. Warto zaznaczyć, że liczba stron w edytorze tekstu nie jest równoznaczna z tym, jak długa rzeczywiście będzie książka. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że w trakcie pracy redaktorskiej zmienia się dużo elementów, między innymi: wielkość czcionki, fonty, interlinie i odstępy. Więcej na ten temat dowiesz się w naszym artykule o etapach powstawania książki.

Druk książki na domowej drukarce

Możesz się zastanawiać: po co to wszystko? Czy nie lepiej wydrukować książkę tak po prostu – bezpośrednio z edytora tekstu? Gdyby to było takie proste, to każdy drukowałby książkę na domowej drukarce w formie pliku kartek. Te zbindowane byłyby odpowiednikiem tych w twardej okładce 😉  Każda książka przed wydaniem jest natomiast czytana, sprawdzana i edytowana przez co najmniej kilka par oczu. Ocena pracy każdej z tych osób wyłącznie na pliku w edytorze tekstu byłaby trudniejsza, a czasem nawet niemożliwa.

Ile arkuszy wydawniczych ma książka?

Jeśli jesteś debiutującym autorem/autorką to na pewno przyda Ci się informacja, że wydawnictwa wskazują minimalną długość książki, którą w ogóle będą zainteresowani. Najczęściej spotyka się informację, że wydawca nie przyjmuje maszynopisów, które będą krótsze niż 9 arkuszy wydawniczych, czyli około 360 tysięcy znaków ze spacjami.

Warto wiedzieć! Arkusz wydawniczy składa się nie tylko z samego tekstu, ale również wszystkich ilustracji, tabel, przypisów czy bibliografii.

Jeden arkusz wydawniczy to:

  • 40 tysięcy znaków typograficznych (ze spacjami) – tekst pisany prozą;
  • 700 linijek – w przypadku poezji;
  • 3000 cm2 powierzchni ilustracji, diagramów, zdjęć, tabel itd.;
  • 800 wierszy obliczeniowych (po 50 znaków).

Jak policzyć arkusze wydawnicze gotowego maszynopisu?

Jeśli książka napisana została prozą i składa się z samego tekstu, to obliczenie liczby arkuszy wydawniczych jest stosunkowo proste. Wystarczy w edytorze tekstu sprawdzić liczbę znaków ze spacjami (w tym pola tekstowe, przypisy dolne i końcowe), a następnie podzielić ją przez 40 tysięcy.

Liczba znaków ze spacjami / 40 000 = liczba arkuszy wydawniczych
360 000 znaków ze spacjami / 40 000 = 9 arkuszy wydawniczych

Jeśli zainteresował Cię temat wydawania książek „do kuchni”, koniecznie zajrzyj na naszego bloga. Dowiesz się, czym są strona redakcyjna i metryka książki. Możesz też zobaczyć, jaka jest rola tłumaczy w procesie wydawniczym.

 

Chcesz być na bieżąco z nowościami w naszej księgarni? Zależy Tobie na promocjach? Chcesz brać udział w organizowanych przez nas wydarzeniach? Zapisz się do naszego newslettera: