Dlaczego warto sięgnąć po twórczość Karin Smirnoff?
Zapewniamy, że trylogia Karin Smirnoff nie przypomina niczego, co wcześniej czytaliście. Oryginalny język, intrygująca forma i wartka fabuła sprawiają, że książki autorki wciągają od pierwszych stron.
Pierwszy tom, „Pojechałam do brata na południe”, rozpoczyna historię janykippo, która powraca do domu rodzinnego na północy Szwecji, choć nie jest to zwykła podróż. Wraca do miejsca, gdzie mieszkają demony jej przeszłości, do miejsca, z którego już raz uciekła. Powrót sprawia, że na nowo musi skonfrontować się z niełatwymi relacjami, przeżyć traumy z okresu dorastania
i naprawić wiele błędów.
W drugiej, jeszcze bardziej emocjonującej części, „Jedziemy z matką na północ”, jana wraz
z bratem muszą zmierzyć się ze śmiercią matki. Chcąc spełnić jej życzenie o pochówku w rodzinnej wiosce na północy, trafiają do społeczności, która nie jest im przyjazna. Jej mieszkańcy żyją według surowych zasad religijnych, gdzie wiele rzeczy jest zakazanych, a wszystkim rządzi patriarchat. W jaki sposób życie w tej osobliwej wiosce wpłynie na rodzeństwo kippo?
Natomiast w finale trylogii, „Wracam do domu”,
w wyniku tragicznego wypadku bohaterka zostaje sama i musi zdecydować, co dalej. Wyjazd
z rodzinnej wsi i udział w wystawie w Sztokholmie otwierają przed nią nowe możliwości, a także przypominają o nierozwiązanych sprawach sprzed lat. Czy powinna wrócić do domu i ludzi, którzy na nią czekają? A może nadszedł moment, aby odejść, nie oglądając się za siebie?
Kim jest Karin Smirnoff?
Karin Smirnoff, to wyjątkowa szwedzka pisarka, którą cechuje pasja do tworzenia literatury. Jej literacka podróż rozpoczęła się na Uniwersytecie w Lund, gdzie uczęszczała na kurs pisarski.
To tam, dzięki odwadze i determinacji, wysłała swój tekst, który stał się początkiem jej pisarskiej kariery. Debiutancka powieść „Pojechałam do brata na południe” to pierwszy tom trójczłonowej sagi o janiekippo, która już w 2018 roku zdobyła nominację do prestiżowej Nagrody Augusta.
Książki Karin Smirnoff, w tym także dwa kolejne tomy serii: „Jedziemy
z matką na północ” i „Wracam do domu”, szybko zdobyły status bestsellerów w Szwecji. Jej talent do tworzenia wciągających opowieści oraz kreowania niezwykłych postaci zdobył serca czytelników na całym świecie.
Jeszcze większą rozpoznawalność zdobyła, gdy Wydawnictwo Polaris powierzyło jej napisanie trzech kolejnych tomów sagi „Millennium” autorstwa Stiega Larssona. Pierwszy z tych tomów ujrzał światło dzienne w 2022 roku, wzbudzając ogromne zainteresowanie czytelników.
Karin Smirnoff to nie tylko pisarka, ale również dziennikarka i bizneswoman, którą cechuje ogromne zaangażowanie w literaturę. Jej twórczość to zaproszenie do fascynującego świata literackich tajemnic, emocji i niesamowitych historii. Odkryj jej wyjątkowy talent i zanurz się w jej powieściach, które wciągną Cię od pierwszej strony.
Fot. Thron Ullberg
Razem czyta się lepiej – dołącz do skandynawskiego maratonu czytelniczego!
Czy macie w planach jakieś czytelnicze wyzwania na luty? Jeśli nie, serdecznie zachęcamy Was do przyłączenia się do maratonu literackiego, poświęconego twórczości Karin Smirnoff. Ten pasjonujący maraton trwa od 22 stycznia do 29 lutego 2024 roku. Karin Smirnoff, utalentowana autorka, podbiła serca czytelników w Szwecji swoją niezwykłą trylogią o życiu silnej bohaterki, janykippo. Jej książki ukazały się także w Polsce w ramach naszej Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich, dzięki znakomitemu przekładowi Agaty Teperek.
Maraton czytelniczy jest otwarty dla wszystkich miłośników dobrej literatury. Każdy uczestnik może czytać we własnym tempie i rytmie, a jednocześnie dzielić się swoimi postępami na mediach społecznościowych (Instagram, Facebook, TikTok itd.), używając hashtagu #czytamKarinSmirnoff. Dołączcie do nas już teraz
i odkryjcie fascynujący świat literatury Karin Smirnoff!
A może już masz książki Smirnoff za sobą i chcesz więcej literatury skandynawskiej?
Klub Książki Skandynawskiej
Jeśli lubisz literaturę skandynawską, a może jeszcze jej nie znasz i chciał(a)byś dowiedzieć się o niej więcej, koniecznie dołącz do naszego nowo powstałego Klubu Książki Skandynawskiej na Facebooku, który jest oficjalną platformą do wymiany wrażeń uczestników maratonu czytelniczego twórczości Karin Smirnoff – i nie tylko! To przestrzeń do dzielenia się przemyśleniami i inspiracjami, a także okazja do poznania miłośników dobrej literatury z Północy. Rozmawiamy zarówno o książkach (niezależnie od gatunku), kulturze, języku, jak również o wszystkim, co wiąże się ze Skandynawią.
W Klubie Książki Skandynawskiej znajdziesz:
- informacje o najlepszych książkach ze Skandynawii,
- dyskusje o literaturze i kulturze,
- wspólne maratony i akcje czytelnicze,
- inspiracje podróżnicze,
- wywiady z tłumaczami, redaktorami i promotorami literatury skandynawskiej.