Ląd odkryty przez Krzysztofa Kolumba, miejsce, które kojarzy się ze spełnianiem swoich wielkich marzeń, nowymi szansami, fascynującą historią i niepowtarzalną różnorodnością. Opuszczamy Wyspy Brytyjskie z plecakiem pełnym nowych książek, przemierzamy Ocean Atlantycki i docieramy do Nowego Jorku – welcome to the North America. Rozpoczynamy czytelniczą eksplorację kontynentu składającego się z trzech regionów (Kanada, Stany Zjednoczone i kraje Ameryki Środkowej), które choć się od siebie różnią, mają jedną wspólną cechę – są domem dla wielu doskonałych książek, o których opowiemy Wam w tym artykule.
W ostatniej już odsłonie naszej akcji promocyjnej Literackie Paszporty docieramy do Ameryki Północnej. Tylko w tym tygodniu wszystkie tytuły pochodzące zza oceanu znajdziecie w naszej księgarni Wydaje nam się z rabatem –50%. Wsiądźcie z nami za kółko i wyruszmy razem w literacką podróż najpopularniejszą amerykańską drogą stanową nr 60.
Co zaskoczy Was w…
…Stanach Zjednoczonych
Kraj będący federacją złożoną z pięćdziesięciu stanów może zdecydowanie pochwalić się bogatą historią, wyjątkowym dziedzictwem, ale także zwyczajami, które potrafią wprawić w zdumienie niejednego przyjezdnego. USA bezsprzecznie kojarzy się z krajem wszechobecnej konsumpcji – czy wiedzieliście, że ceny towarów, które widzicie na półkach w amerykańskich supermarketach, nie zawierają podatków? Doliczane są one przy kasie, co powoduje czasem niemałe zaskoczenie na twarzach wielu turystów. Charakterystyczna dla Stanów Zjednoczonych jest megalomania, jeśli chodzi o… wielkość konkretnych produktów. Żadnego Amerykanina nie dziwią wielkie opakowania przetworzonego jedzenia, a także gigantyczne porcje w restauracjach, które dla wielu Europejczyków mogą okazać się zbyt potężne. To ma niestety swoje przykre skutki – Amerykanie uznawani są za jeden z narodów najbardziej doświadczonych problemem otyłości. Zupełne inne podejście w Stanach Zjednoczonych występuje także wobec napiwków. Podczas gdy w Europie są one miłym dodatkiem do pracy kelnerów, to w USA stanowią dużą część wynagrodzenia pracowników branży usługowej. Standardem bowiem okazuje się pozostawianie przez gości napiwku w wysokości nawet 20% rachunku.
…Kanadzie
Północny sąsiad Stanów Zjednoczonych dla wielu pozostaje w cieniu tego wielkiego państwa, ale postrzegany jest jako równie interesujący i fascynujący. Kanada to kraj bardzo zróżnicowany geograficznie. Chociaż biorąc pod uwagę powierzchnię, jest drugim krajem na świecie, to jego populacja okazuje się nieproporcjonalnie mniejsza. To wszystko przez to, że zdecydowana większość lądu jest niezamieszkała – decydują o tym piękne, choć surowe warunki przyrodnicze, zalesienie i bardzo nieprzyjazne warunki pogodowe – zimą bowiem w północnej Kanadzie temperatura potrafi utrzymywać się na poziomie –30 stopni Celsjusza. Gdy tylko nie przestraszycie się mrozu i zawitacie do Kanady, nie zdziwcie się, gdy na ulicy usłyszycie rozmowy w języku francuskim. Ten język jest popularny zwłaszcza w prowincji Quebec, gdzie na próżno będziemy szukać nawet znaków w języku angielskim. Niemniej jednak Kanadyjczycy słyną z wielkiej uprzejmości względem turystów i przyjezdnych, więc bez dwóch zdań dogadanie się będzie łatwiejsze niż odnalezienie lokalnego syropu klonowego.
…Ameryce Środkowej
Z dalekiej Północy zmierzamy na południe od amerykańskiej granicy do fascynujących i różnorodnych krajów regionu potocznie zwanego Ameryką Środkową. Znany z wyjątkowej kuchni Meksyk, malownicze wyspy takie jak Barbados, czy słynąca z kluczowego dla światowej gospodarki kanału, Panama – jest co zwiedzać. Region ten jest znany z bogatej różnorodności kulturalnej – w wielu miastach, takich jak gwatemalska Antigua czy Granada w Nikaragui, możecie nadal oglądać pięknie zachowane zabytki z czasów kolonialnych. Kraje Ameryki Środkowej znane są także z jednych z najbardziej bioróżnorodnych ekosystemów na świecie – to właśnie w tamtejszych lasach deszczowych możecie spotkać egzotyczne zwierzęta czy skosztować lokalnych owoców, o których istnieniu nawet nie śniliście. Warto odwiedzić ten region również dla… wulkanów. Ameryka Środkowa leży na tzw. Pierścieniu Ognia, miejscu, w którym znajduje się skupisko aktywnych wulkanów. Tamtejsza turystyka z nich słynie, więc można wziąć udział w licznych wyprawach nad tamtejsze kratery, a na koniec możecie z nich… zjechać niczym na sankach z pokrytego śniegiem wzgórza. Moc wrażeń gwarantowana.
Już od początku lata jesteście szczęśliwymi posiadaczami Literackich Paszportów, ale czy macie przy sobie także wizę? Do tej podróży może okazać się niezbędna… Bez obaw, dla Was załatwimy specjalną wizę czytelniczą, którą uznaje kontrola na nowojorskim lotnisku. A przynajmniej tak się nam wydaje. Wszystkie książki z Ameryki Północnej (i kilka z Południowej) są obecnie dostępne na stronie księgarni Wydaje nam się z rabatem –50%. Spieszcie się kupować i spieszcie się… na lotnisko lub na prom (ta druga opcja zdecydowanie zapewni więcej czasu na czytanie naszych świetnych propozycji). Wyruszamy na literacką przygodę za ocean.
Amerykańskie książki – wstrząsające reportaże
Amerykańska historia ma wiele trudnych momentów, ale jeden z nich może być bez dwóch zdań postrzegany jako ten najczarniejszy. 11 września. Dzień w którym zatrzymał się świat. W tym obszernym reportażu Mitchell Zuckoff z wielką dbałością o szczegóły odtwarza wydarzenia z tego tragicznego dnia, zwracając uwagę na dokładną chronologię i precyzję w budowaniu opisów, tak aby czytelnik mógł poczuć się, jakby sam był wówczas w Nowym Jorku. Zuckoff w swojej książce udokumentował relacje naocznych świadków wydarzeń z 11 września, pasażerów porwanych samolotów i członków ekip ratunkowym. Ze wszystkich intymnych opowieści wypływa jedna wspólna trauma, z którą mieszkańcy Stanów Zjednoczonych mierzą się do dzisiaj.
Nie ulega wątpliwości, że po wydarzeniach z początku września 2001 poczucie bezpieczeństwa w Stanach Zjednoczonych uległo znacznemu pogorszeniu. Wzrost dostępności broni palnej, który z założenia miał pozytywnie wpłynąć na samopoczucie obywateli, niestety ma tragiczny skutek uboczny, z którym Amerykanie mierzą się do dziś i ta walka jest daleka od wygranej. W książce pt. Columbine. Masakra w amerykańskim liceum Dave Cullen prezentuje rzetelnie i wzorcowo opracowany materiał dotyczący jednej z najbardziej krwawych strzelanin w liceum w Columbine. Autor przedstawia z wielką precyzją wszystkie dotychczas zebrane dowody na temat zdarzenia, kreując również dogłębne portrety psychologiczne sprawców. Kim byli Eric i Dylan i dlaczego skłonili się do tak barbarzyńskiego czynu? Jak ze skutkami tych wydarzeń radzą sobie do dziś bliscy ofiar? Cullen w swojej publikacji próbuje odpowiedzieć także na dwa kluczowe pytania: jak doszło do tej tragedii i czy można było jej zapobiec.
Amerykańskie książki – bezpośrednia i zachwycająca literatura piękna
Stany Zjednoczone pozostają wielką inspiracją dla wielu najbardziej poczytnych autorów literatury pięknej. Różnorodność kulturowa i etniczna i wypływające z niej problemy stanowiły inspirację dla Kiley Reid, autorki książki pt. Ten dziwny wiek. W powieści poznajemy Emirę, kobietę, która po rzuceniu studiów znajduje się na rozstaju życiowych dróg. Trafia na Alix, uosobienie sukcesu, której dzieckiem zaczyna się zajmować, lecz w pewnym momencie zostaje bezpodstawnie oskarżona o uprowadzenie swojej podopiecznej. Jak wygląda życie czarnoskórej młodej kobiety w świecie zdominowanym przez białych, bogatych mężczyzn? Debiutancka książka Reid została doceniona przez wielu krytyków i nominowana do Nagrody Bookera. Bez wątpienia jest to przyciągająca i poszerzająca świadomość lektura.
Gdy myślimy o współczesnej Ameryce, nie sposób zapomnieć o wysokim poziomie akademickiej edukacji, która dostarcza wielu autorom wielu inspiracji. W popularnym motywie dark academia odnalazła się jedna z najbardziej poczytnych amerykańskich autorek młodego pokolenia, Mona Awad, pisząc niemal kultowego już Króliczka. Poznajcie Samanthę, outsiderkę studiującą w jednej z najbardziej prestiżowych amerykańskich szkół pisania. Trzyma się na uboczu, ale pewnego dnia dostaje zaproszenie do dołączenia do elitarnej i hermetycznie zamkniętej grupy nieznośnie bogatych dziewcząt, samozwańczo nazywających się Króliczkami. Jak zakończy się ta niekonwencjonalna przyjaźń? W Króliczku nic nie jest oczywiste. Granica baśni i rzeczywistości zaciera się niejednokrotnie, pozostawiając czytelnika w upiornym, tajemniczym, lecz przyciągającym stanie.
Taylor Jenkins Reid – królowa czytelniczych serc i kalifornijskiego klimatu
Wyruszamy na gorące niczym nasze książki z serii „Bezwstydna” zachodnie wybrzeże. Przyciągające Los Angeles, spektakularne Hollywood… Mamy kogoś specjalizującego się w tych klimatach. Nikt nie pisze w tak elektryzujący, zapierający dech w piersiach i przyciągający sposób o amerykańskich ikonach, które… nigdy nie istniały w prawdziwym życiu. Poznajcie Taylor Jenkins Reid, autorkę powieści obyczajowych, które podbiły gusta czytelnicze na całym świecie. Najbardziej znana jest z hitowych Siedmiu mężów Evelyn Hugo, które już niebawem zagoszczą na wielkich ekranach na całym świecie. W książce poznajemy historię życia 70-letniej skandalistki, ikony Hollywood, która opowiada o wszystkim pewnej dziennikarce. Dlaczego to akurat ją wybrała do napisania biografii? To fascynująca, przejmująca i szalenie wciągająca opowieść, po skończeniu której łzy same będą skapywać na strony.
Pozostajemy w gwiazdorskim klimacie Hollywood XX wieku. Ostatnimi czasy książka ta przeżyła swój renesans za sprawą serialu z Riley Keough i Samem Claflinem w rolach głównych – mowa tutaj o Daisy Jones & The Six. W tej opowieści Jenkins Reid przyjmuje konwencję wywiadu, w którym członkowie jednego z najbardziej kultowych zespołów rockowych lat 70. wyjaśniają, co stało za rozpadem grupy w okresie ich największej popularności. To porywająca lektura utrzymana w niepowtarzalnym klimacie lat 70., gdy na ulicach świeciły kolorowe neony, a rynek muzyczny szturmem podbijały płyty winylowe. Polecamy włączyć do lektury piosenkę „Silver Springs” zespołu Fleetwood Mac. Tylko zawczasu przygotujcie chusteczki.
Do wielkiego już stosu naszych podróżniczych propozycji polecamy także nasze amerykańskie książki. Tylko w tym tygodniu znajdziecie je wszystkie na stronie naszej księgarni Wydaje nam się z rabatem –50%. Tym amerykańskim akcentem kończymy naszą czytelniczą podróż dookoła świata. Literackie Paszporty wypełnione są pieczątkami z różnych stron świata, półki przepełnione nowymi, świetnymi lekturami. Pora powoli rozpocząć przygotowania do jesiennego czasu, w którym będzie można nadrabiać literackie zaległości. To co, czas na powrót do domu – Sweet Home Alabama, choć może lepiej pasowałoby Sweet Home Poznań?
Przeczytaj także:
Wakacyjna akcja Literackie Paszporty: lecimy na Bałkany
Akcja Literackie Paszporty: Witamy w mroźnej Skandynawii
Literackie Paszporty – czas odkryć literackie oblicze Europy Zachodniej
Literackie Paszporty: lądujemy w Afryce