Aktualności
Literackie Paszporty: rejs na Wyspy Brytyjskie
05.08.2024

Literackie Paszporty: rejs na Wyspy Brytyjskie

Po zeszłotygodniowej wizycie wśród ośnieżonych szczytów Himalajów i zakamarków Zakazanego Miasta, pora zmienić kierunek podróży. Wraz z wyborem nowego celu naszej wyprawy oddalamy się od krajów smoków, jaskrawych neonów oraz sushi – nadszedł czas na odwrócenie się od tysiąca tokijskich świateł i zwrócenie wzroku ku jednemu z centrów europejskiej kultury, tradycji i elegancji. Dzisiejszy kierunek, z uwagi na towarzyszące mu mgłę i silny, zrywający kapelusze z głów nadmorski helm, przypadnie do serca także osobom znużonym sierpniowym skwarem. Zapraszamy Was do miejsca, które swoją, z reguły deszczową, aurą od dekad przyciąga turystów i miłośników herbaty. Jesteście gotowi? W takim razie przygotujcie się do cumowania – dziś udamy się na Wyspy Brytyjskie.  

By móc nacieszyć się krajem Sherlocka Holmesa i Harry’ego Pottera, przygotowaliśmy dla Was promocję, w której tytuły związane z Wyspami znajdziecie taniej o 50%. Czujecie na twarzy powiew wiatru, wyjącego między szczelinami białych skał? Mocno złapcie się prawej burty – niedługo przybijemy do wybrzeży Dover i zaczniemy naszą literacką podróż.  

Garść ciekawostek o Wyspach Brytyjskich 

Budowla starsza od piramid

Powszechnie uważa się, że piramidy w Gizie są jednymi z najstarszych budowli, które zachowały się do dzisiaj. Czy jednak wiecie, że na Ziemi znajduje się konstrukcja jeszcze starsza niż piramidy? I to nie o marne parę miesięcy, bo aż o parę set lat. Mowa o Stonehenge – tajemniczym kręgu kamiennym, który według legend miał zostać zbudowany przez gigantów. Wprawdzie jesteśmy pewni, że żadne moce nadprzyrodzone poza umysłem architektów nie brały udziału w powstawaniu tej budowli, lecz nawet to nie odbiera monumentowi chwały. Według niektórych badaczy tradycja oddawania temu miejscu czci mogła sięgać nawet do 10 tysięcy lat wstecz!

Imperium, nad którym nie zachodzi słońce

Zanim postawimy nogę na angielskim lądzie, warto co nieco wiedzieć o kierunku naszej podróży, szczególnie, kiedy mowa o regionie tak bogatym historycznie, jak Wielka Brytania i Irlandia. Swego czasu te państwa stanowiły jedność. Przez parę stuleci Anglia panowała nad ogromnym terytorium, rozsianym po całym świecie. Obejmowało ono tak duży obszar, że powszechnie używano względem niego określenia ,,imperium, nad którym nie zachodzi słońce”. Obecnie wiemy, że panowanie Brytyjczyków nad niemal ¼ kuli ziemskiej było narzędziem w kolonializmie i doprowadziło do upadku wielu lokalnych plemion, choćby w Afryce. Mimo negatywnych konsekwencji, ta zabarwiona krwią karta w historii Wysp Brytyjskich jest istotna dla dziejów całego świata i pamięci o kolonialnej przeszłości Europy.    

Pierwsi mieszkańcy Irlandii

Pierwsi mieszkańcy Irlandii mocno różnili się od obecnych wyspiarzy. Nie jest to jednak wynik DNA, rysów twarzy, czy ich tradycji. Odmienność przodków Iryjczyków wynika bowiem z… magii! Według legend, Irlandię pierwotnie zamieszkiwały wróżki i elfy, które zdecydowały się przenieść pod ziemię po tym, jak popadły w konflikt z innymi rasami. Pochodzące z tego regionu świata wierzenia zostały włączone w kanon mitologii celtyckiej. 

W ofercie księgarni Wydaje nam się czeka na Was cały zbiór tytułów, dzięki któremu będziecie mogli przenieść się na tajemnicze wrzosowiska i zapierające dech w piersi wybrzeża. Złapcie w dłoń swoje Literackie Paszporty i bądźcie gotowi na noce spędzone na wsłuchiwaniu się w dźwięk wycia sztormu zza okna. Witamy na Éire agus an Bhreatain Mhór, innymi słowy, Wyspach Brytyjskich.

Dla miłośników dziejów Imperium

Zaciekawiła Was ciekawostka o dawnej potędze Wysp Brytyjskich? W takim razie koniecznie zapoznajcie się z biografią jednej z najciekawszych postaci tego okresu. Mowa o Winstonie Churchillu, premierze Wielkiej Brytanii w latach 30. i 40. ubiegłego wieku. Okładka książki autorstwa Niny Smolar pod tytułem ,,Churchill. Opowieść o przegranym zwycięzcy"Jeżeli interesuje Was życie tego wielkiego polityka, a także to jaki był, zanim stał się jedną z najpotężniejszych osób na świecie (i nie jest to przesada), sięgnijcie po książkę Churchill. Opowieść o przegranym zwycięzcy. Ta lektura pozwoli Wam zrozumieć decyzje polityka, w tym te mające wpływ na powojenną Polskę. Okładka książki autorstwa Charlotte Gordon pod tytułem ,,Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley"

Oczywiście nie tylko mężczyźni budowali wizję państwa. Chociaż przez wiele stuleci kobiety były wykluczone z życia publicznego, istniały wśród nich buntowniczki, które wzbraniały się przed biernością. Do wojowniczek o własne zdanie należały matka i córka o tym samym imieniu: Mary Wollstonecraft i Mary Shelley, dwie pisarki. Z historią ich życia, miłości i sztuki możecie się zapoznać w książce Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley, dzięki której zobaczcie, jak wyglądało życie Brytyjki na przełomie XVIII i XIX wieku.  

Słowo o naturze na Wyspach…

Okładka książki autorstwa Davida Attenborough pod tytułem ,,Życie na naszej planecie. Moja historia, wasza przyszłość"Niezwykle ważną rolę na Wyspach Brytyjskich pełni natura. Niezależnie od tego, czy skierujecie się ku Irlandii, Anglii, Szkocji, czy Walii, na każdym kroku dostrzeżecie dzikość Brytanii. Fauna i flora niezaprzeczalnie królują nad całym tym obszarem. Ich panowanie widać nawet w Londynie, gdzie rośliny nieśmiało wyrastają spod płyt chodnika, chcąc ujrzeć miasto w jego pełnej krasie.  

Jeżeli nic nie urzeka Was tak, jak robi to morze traw na wzgórzu, skąpane w czerwieniach zachodzącego słońca, koniecznie zróbcie miejsce w plecaku na jedną z naszych publikacji przyrodniczych. Dla miłośników klasyki doskonałym wyborem będzie Życie na naszej planecie. Moja historia, wasza przyszłość, na kartach której przeczytacie słowa legendarnego już dokumentalisty BBC, sir Davida Attenborough. Okładka książki autorstwa Roberta Macflare'a pod tytułem ,,Dzikie miejsca" Attenborough zabierze Was w podróż po świecie natury, wskazując przy tym drogę, którą powinniśmy podążać, by ocalić Ziemię od zapomnienia.

Tym, którzy chcieliby dowiedzieć się, czy na zdominowanych przez przemysł Wyspach zostały jeszcze jakieś miejsca nienaruszone przez cywilizację, polecamy spakować Dzikie miejsca Roberta Macfarlane’a. Podczas lektury udacie się do miejsc, gdzie natura panuje niepodzielną władzą i odkryć sekretne zakamarki Irlandii i Wielkiej Brytanii. 

…i o naturze wyspiarzy

Okładka książki autorstwa Sarah Moss pod tytułem ,,Między falami"Nie sposób zrozumieć Wysp bez pojęcia tego, jacy są ich mieszkańcy. Wobec tego opuścimy kotwicę na wybrzeżu powieści psychologicznej i thrillera. Zanim statek osiądzie na mieliźnie, warto wykorzystać ten czas na zgłębienie prozy Sarah Moss, która przedstawi Wam zakamarki brytyjskich charakterów. W Między falami poznacie Adama, ojca dwóch córek, którego życie zmienia się po tym, jak dostaje ze szkoły telefon o wypadku swojej piętnastoletniej córki, która nagle upadła i przestała oddychać. Czy bezruch życia i przerażające oczekiwanie Adama kiedyś się skończą?

Okładka książki autorstwa Sarah Moss pod tytułem ,,Nocne czuwanie"

W Murze duchów przeniesiecie się wraz z Silvie i jej rodzicami na obóz antropologiczny, gdzie wszyscy uczestnicy żyją zgodnie z realiami epoki żelaza. Ten wyjazd rozbudzi w ojcu dziewczyny okrutne zapędy. Co stanie się z rodziną, która odrzuciła współczesne zasady życia? 

Amatorom mglistych tajemnic przypadnie do gustu historia o Annie, historyczce rozdartej między potrzebami  dzieci, obowiązkami domowymi a próbami dokończenia książki. Akcja powieści rozgrywa się na niewielkiej szkockiej wyspie, całkowicie odizolowanej od świata, którą mąż Anny otrzymał w spadku. Pewnego dnia kobieta znajduje w ogródku szkielet małego dziecka. Jakie sekrety odkryje, próbując dotrzeć do prawdy o wyspie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz na kartach książki Nocne czuwanie 

 

Nasza brytyjska podróż powoli dobiega końca. Które oblicze Wysp zaintrygowało Was najbardziej? Natura mieszkańców, tajemnice ukryte za mgłą, do których dostęp mają jedynie zwierzęta, czy historia archipelagu? Każdy z tych tematów zgłębicie w naszych książkach, które możecie znaleźć w promocji o 50%. Koniecznie sprawdźcie, którą z nich chcecie wziąć ze sobą w literacką podróż. 

My szykujemy się do ostatniego przystanku na szlaku Literackich Paszportów. Zabierzemy Was w się nieco cieplejszą i bardzo kolorową część świata, której kultura z pewnością jest warta odkrycia. Przygotujcie więc swoje paszporty na ostatnią pieczątkę. 

Welwn ni chi wythnos nesaf! 

  

Przeczytaj także nasze pozostałe artykuły z cyklu Literackie Paszporty:  

Wakacyjna akcja Literackie Paszporty: lecimy na Bałkany

Literackie Paszporty: witamy w mroźnej Skandynawii 

Literackie Paszporty: lądujemy w Afryce