Aktualności
Najgorętsze reportaże na jesień i #nonfictionnovember  
16.11.2020

Najgorętsze reportaże na jesień i #nonfictionnovember  

Deszcz, wiatr i wszechogarniający chłód doskwierają? Mamy coś, co Was rozgrzeje.

Jesienna aura dookoła, wydaje nam się, że zagościła i zostanie już na dobre. W końcu jest już listopad, nie dziwi więc mgła, deszcz i hulający za oknem wiatr. Coby nie było Wam zbyt zimno tej jesieni, polecamy rozgrzewające (żeby nie powiedzieć gorące) reportaże.

Wszyscy nasi książkowi przyjaciele w listopadzie promują akcję #nonfictionnovember, dlatego i my nie pozostajemy dłużni. I Was bardzo serdecznie zapraszamy, niech listopad upłynie pod znakiem reportażu. Nie zapomnijcie wpaść do naszej księgarni Wydaje nam się i uzupełnić serię reporterską
o brakujące pozycje. Tymczasem przedstawiamy naszą fantastyczną czwórkę:

Powiedziała. Śledztwo, które zdemaskowało Harveya Weinsteina i zapoczątkowało ruch #MeToo − Jodi Kantor, Megan Twohey 

Bardzo głośna premiera tego roku. Reportaż dwóch dziennikarek „The New York Times” odkrywa nieznane karty historii w karierze Harveya Weinsteina, hollywoodzkiego producenta filmowego, który dopuścił się gwałtu i molestowania podległych sobie kobiet. Książka w bardzo rzetelny sposób ukazuje śledztwo dziennikarskie oraz długą i trudną drogę ku dotarciu do prawdy. Kantor i Twohey docierają  do ofiar, które pomimo oskarżeń o kłamstwo i zastraszania decydują się powiedzieć o tym, co ich spotkało, a sam wybuch afery Weinsteina i zamieszanego w tym filmowego światka zapoczątkował ruch #MeToo.

 

Wojna o szczepionki. Jak doktor Wakefield oszukał świat – Brian Deer 

Najgłośniejszy reportaż śledczy ostatnich lat. Reportaż Briana Deera na długo pozostaje w pamięci. Książka przybliża 14-letnie śledztwo w sprawie fałszowania badań medycznych i działania na szkodę pacjentów przez doktora Andrewa Wakefielda. Jesteście ciekawi, skąd wzięły się ruchy antyszczepionkowców i ich głębokie przekonanie, że połączenie szczepionki przeciwko śwince, różyczce i odrze ma związek z występowaniem u dzieci autyzmu? Sięgnijcie po reportaż Deera a poznacie wszystkie manipulacje Wakefielda.

To przede wszystkim ważna lektura o tym, jak jeden człowiek może zniszczyć przez lata budowane zaufanie do osiągnięć medycyny.

 

 

Co się stało w Jonestown? Sekta Jima Jonesa i największe zbiorowe samobójstwo – Jeff Guinn 

Jak głosi hasło serii reporterskiej – rzeczywistość wciąga bardziej niż fikcja, ten reportaż jest tak dobry, że mógłby być kryminałem, lecz nie jest. Ta historia wydarzyła się naprawdę. Jeff Guinn przedstawia niezwykle charyzmatycznego oszusta, który podczas jednej nocy doprowadza do śmierci 900 osób. Czy faktycznie jeden człowiek był w stanie na tyle omamić ludzi, by odebrali życie nie tylko sobie, ale i swoim bliskim, w przekonaniu, że to jedyna droga do wyzwolenia?

Dżungla. Sekta. Przywódca. Zbiorowe samobójstwo.

Obok tej historii nie można przejść obojętnie.

 

Wojownicy o szklanych oczach. W poszukiwaniu Nowej Turcji – Agnieszka Rostkowska 

Najświeższy reportaż Wydawnictwa Poznańskiego. Agnieszka Rostkowska odziera Turcję z pięknych krajobrazów i jak na dłoni pokazuje podzieloną społeczność, szwankującą gospodarkę i zgubne reformy demokratyczne.

Autorka przedstawia nam Erdogana, jakiego próżno szukać w przekazach medialnych. Przedstawia realia życia w Turcji.

Podjęła się ukazania tematu na bazie rozmów z mieszkańcami, o różnym pochodzeniu, statusie społecznym czy wyznaniu. Bohaterzy choć tak odmienni, swoje wypowiedzi sprowadzają do wspólnego mianownika. Wolność.

Lektura obowiązkowa, poszerzająca horyzonty, otwierająca oczy.

 

Jeśli wśród naszych najnowszych reportaży znalazł się ten, którego jeszcze nie czytaliście, nie zwlekajcie dłużej i zamówcie je prosto do domu na Wydaje nam się.